Witamy na stronie
www.kppsp.zwolen.pl


Komenda Powiatowa
Państwowej Straży Pożarnej
w Zwoleniu

26-700 Zwoleń ul. Lubelska 6
tel. 48 676 3034, fax 48 676 2511
e-mail: zwolen@mazowsze.straz.pl
Facebook: KP PSP ZwoleńAktualności

 Bitwa o wozy II tura

Dodany: 2020-07-07

Cieszę się, że akcja profrekwencyjna spotkała się z bardzo dużym odzewem wśród naszych obywateli. Chcemy przed II turą wyborów prezydenckich ogłosić nową edycję "Bitwy o wozy" powiedział dziś (3 lipca 2020 r.) minister Mariusz Kamiński, wręczając promesy na zakup wozów bojowych dla OSP. W piątkowej uroczystości wzięli też udział wiceministrowie Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker oraz komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że odbędzie się druga edycja akcji "Bitwa o wozy". Środki zostaną przeznaczone na zakup 49 nowych wozów bojowych dla 49 gmin. W każdym z byłych 49 województw (według stanu granic województw na 31.12.1998 r.) gmina do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki.

Chcemy, żeby rozłożenie dysponowania wozami było równomierne w całej Polsce. Przyjęliśmy, że środki trafią do gminy na terenie każdego dawnego województwa, gdzie będzie najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich. Jedynym elementem, który będzie brany pod uwagę, będzie tylko i wyłącznie frekwencja, a nie wynik wyborczy - mówił szef MSWiA.

Szczegółowy regulamin II edycji "Bitwy o wozy" w najbliższym czasie zostanie opublikowany na stronie internetowej MSWiA. O nowe wozy nie będzie się jednak mogło ubiegać 16 gmin, które otrzymają je w ramach I edycji akcji.

Wytyczne MSWiA dotyczące otrzymania dotacji na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego w związku z akcją "Bitwa o wozy".

Źródło: KW PSP Warszawa.


 
 
 Msza Pielgrzymkowa Strażaków

Dodany: 2020-07-03

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że w dniu 4 lipca 2020 r. o godz. 18:00 odbędzie się Msza Pielgrzymkowa Strażaków z powiatów kozienickiego, lipskiego i zwoleńskiego do Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole.
Z uwagi na stan trwającej epidemii uroczystości zostaną zorganizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego z ograniczoną liczbą uczestników, jednak dla wszystkich chętnych będzie możliwość śledzenia Mszy on-line. KLIKNIJ TUTAJ
 
 
 Bitwa o wozy

Dodany: 2020-06-22

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sfinansuje zakup 16 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych.
Warunkiem zdobycia nowoczesnego samochodu pożarniczego jest wykazanie się obywatelską postawą. Pojazdy ufundowane przez MSWiA trafią do jednostek w gminach do 20 tys. mieszkańców, po jednym na województwo.
Samochody trafią do jednostek w gminach, w których odnotowana zostanie najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich. Pojazdy przekaże Komenda Główna PSP po uzgodnieniu z danym wójtem lub burmistrzem. Rozstrzygnięcie Bitwy o wozy nastąpi wkrótce, Prezydenta RP wybieramy już 28 czerwca.
Źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
 
 
 NABÓR DO SŁUŻBY

Dodany: 2020-06-19

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu ogłasza nabór dla kandydatów do służby przygotowawczej w systemie zmianowym. Szczegółowe informacje dotyczące procesu kwalifikacji związanego z przyjęciem do służby w Państwowej Straży Pożarnej znajdują się w poniższych załącznikach.
 
 
 Śmiertelny wypadek - Lucin, gm. Tczów

Dodany: 2020-06-09

Jedna osoba poniosła śmierć w wyniku zderzenia samochodu osobowego z pojazdem ciężarowym na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Lucin, gm. Tczów. Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Burza na terenie gm. Przyłęk i Policzna

Dodany: 2020-06-08

07 czerwca 2020 roku na terenie gminy Przyłęk i Policzna odnotowano 13 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burzy, która miała miejsce ok. godz. 19. Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Odbiór asortymentu

Dodany: 2020-06-05

3 czerwca 2020 roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie dokonali wydania sprzętu ochrony osobistej oraz środków do dezynfekcji dla komend powiatowych i miejskich z terenu województwa mazowieckiego. W ramach tej operacji Komenda Powiatowa PSP w Zwoleniu oraz jednostki OSP wytypowane do realizacji zadań z zakresu likwidacji zagrożeń związanych z koronawirusem otrzymały następujący sprzęt:

 1. Płyn do dezynfekcji powierzchni – 180 l.
 2. Płyn do dezynfekcji rąk – 130 l.
 3. Generator ozonu.
 4. Przyłbice - 15 szt.
 5. Okulary ochronne - 25 szt.
 6. Rękawiczki jednorazowe - 1200 szt.
 7. Maseczki chirurgiczne - 1200 szt.
 8. Maseczki FFP2 - 180 szt.
 9. Maseczki FFP3 - 9 szt.
 10. Ubrania ochronne typ 4B - 33 szt.

     


 
 
 Życzenia z okazji Dnia Strażaka

Dodany: 2020-05-05

Z okazji Dnia Strażaka życzę wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej oraz członkom Ochotniczych Straży Pożarnych dużo zdrowia, pomyślności, wytrwałości i satysfakcji z wykonywania zawodu obdarzonego tak wielkim zaufaniem. Dziękuje również naszym rodzinom, weteranom służby pożarniczej, naszym przyjaciołom i sympatykom za pomoc i ogromne wsparcie naszych działań.

Wysoka ocena straży pożarnych wśród społeczeństwa jest zwieńczeniem starań w niesieniu pomocy potrzebującym. Kapitał zaufania i uznania dla munduru strażackiego jest Waszym udziałem. To wspaniały i dający poczucie zasłużonej satysfakcji efekt wspólnej pracy pożarniczych pokoleń.

Za to z głębi serca dziękuję.

Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu bryg. Paweł Potucha


 
 
 Dzień Strażaka 2020

Dodany: 2020-05-05

4 maja 2020 roku w siedzibie KP PSP Zwoleń odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka. Komendant Powiatowy PSP bryg. Paweł Potucha złożył z tej okazji wszystkim funkcjonariuszom, strażakom ochotniczych straży pożarnych, pracownikom cywilnym oraz weteranom służby pożarniczej najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowania za codzienny trud w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu zwoleńskiego. Komendant przekazał również życzenia od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendanta Głównego PSP, Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego, władz samorządowych oraz instytucji i służb współdziałających. Następnie odczytano wyciągi z rozkazów personalnych awansowanych i odznaczonych strażaków KP PSP Zwoleń. Na koniec uroczystej zbiórki Komendant Powiatowy odczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.
Zdjęcia w zakładce: GALERIA
 
 
 Dzień Flagi 2020

Dodany: 2020-05-04

2 maja 2020 roku o godzinie 08.00 na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu odbyła się uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystość miała odmienny niż zwykle charakter. Podniesienie flagi państwowej na maszt odbyło się bez odśpiewania hymnu państwowego, ale z należytymi honorami i powagą przy włączonych sygnałach błyskowych w pojazdach pożarniczych.
Zdjęcia w zakładce: GALERIA
 
 
 Msza Święta z Okazji Dnia Strażaka

Dodany: 2020-04-30

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że w dniu 4 maja 2020 roku o godzinie 7:00 w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, przy ulicy Floriańskiej 3, zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta z okazji Dnia Strażaka 2020.
 
Z uwagi na stan epidemii w Polsce uroczystości zostaną zorganizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego z ograniczoną liczbą uczestników.
 
W Mszy Świętej mazowieckich strażaków reprezentuje kadra kierownicza Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie oraz druhowie z Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP woj. mazowieckiego. Diecezja Warszawsko-Praska umożliwi strażakom PSP oraz druhom OSP śledzenie transmisji z nabożeństwa za pomocą portalu YouTube, którą można odnaleźć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=W8os-9kfm78&feature=youtu.be
 


 
 
 Życzenia z okazji Dnia Strażaka

Dodany: 2020-04-30

Życzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z okazji Dnia Strażaka

 

Życzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Dnia Strażaka

 

Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Dnia Strażaka


 
 
 Pożary lasów i traw na terenie powiatu zwoleńskiego

Dodany: 2020-04-30

Apelujemy do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lasach, na łąkach i podczas spacerów w pobliżu lasów.

Słoneczna pogoda oraz brak opadów deszczu wzmagają zagrożenie pożarowe i sprzyjają powstawaniu pożarów traw oraz lasów. Na terenie powiatu zwoleńskiego w miesiącu kwietniu odnotowano już 27 pożarów, w których 15 to pożary obszarów leśnych, a 12 zdarzeń to pożary traw. Niestety większość spowodowana jest podpaleniami oraz nieostrożnością ludzi.

Przypominamy, wypalanie traw jest zabronione oraz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego. Niesie ze sobą również ogromne koszty akcji ratowniczych oraz zagrożenie dla samych strażaków.

Za spowodowanie pożaru lasu lub traw grozi kara aresztu, nagany lub grzywny do 5000 zł. Spowodowanie pożaru, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Na terenie województwa mazowieckiego od 1 stycznia 2020 roku powstało już ponad 4400 pożarów traw oraz 1000 pożarów w lasach. Tylko w kwietniu tego roku mazowieccy strażacy uczestniczyli w ponad 2500 pożarach traw oraz przy 857 pożarach w lasach.


 
 
 Działania PSP i OSP podczas epidemii

Dodany: 2020-04-30

Działania   PSP i OSP  podczas  epidemii  koronawirusa na terenie powiatu zwoleńskiego.

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa  na wiosek Dyrektora SP ZZOZ w Zwoleniu, na potrzeby  miejscowego szpitala Komenda Powiatowa PSP w Zwoleniu w dniu 25 marca b.r., udostępniła namiot pneumatyczny z przeznaczeniem na polową izbę przyjęć. Namiot został rozstawiony i jest dozorowany przez zwoleńskich strażaków.

W ramach kolejnych działań jednostki OSP z terenu powiatu biorą udział w dostarczaniu maseczek ochronnych mieszkańcom swoich miejscowości i gmin.

Jednocześnie informujemy, że na potrzeby zabezpieczenia działań ratowniczych na terenie powiatu zwoleńskiego, Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie zakupiła i przekazała tutejszej jednostce oraz  jednostkom OSP m.in. wytypowanym do działań  w ramach walki z wirusem z  Mszadli N., Kazanowa, Tczowa, Policzny i Zwolenia, sprzęt ochrony osobistej oraz środki dezynfekcyjne.

Wsparcie logistyczne KW PSP obejmowało m.in.:

- maseczki chirurgiczne – 1650 szt.,

- przyłbice – 16 szt.,

- gogle - 16 szt.,

- rękawiczki – 3350 szt.,

- płyn do dezynfekcji  rąk – 270 l.,

- płyn do dezynfekcji powierzchni – 300 l.,

- maseczki FFP2 – 85 szt.,

- maseczki FFP3-4 szt.,

- ubrania ochronne typ 4B – 10 szt.,

- ubrania ochronne typ 5B – 5 szt.

- termometr – 1 szt.,

- zestaw sanitarny – 1 kpl.,

- spryskiwacz – 2 szt.


 
 
 Plakat

Dodany: 2020-04-06


 
 
 Koronawirus - zalecenia

Dodany: 2020-03-13


 
 
 Informacja

Dodany: 2020-03-13

Szanowni Państwo.

W związku z wysokim zagrożeniem ze strony nowego koronawirusa SARS-CoV-2 oraz obowiązującymi zaleceniami  zwracamy się do Państwa, aby ograniczyć osobiste wizyty w KP PSP Zwoleń. Zachęcamy do korzystania z elektronicznych środków łączności.

tel. 48 676 3034, fax 48 676 2511
e-mail: zwolen@mazowsze.straz.pl


 
 
 Bóbr w kotłowni - Czarnolas

Dodany: 2020-03-12

Bóbr w kotłowni - Czarnolas gm. Policzna 08 marca 2020 roku w Czarnolesie gm. Policzna w kotłowni budynku mieszkalnego doszło do ugryzienia kobiety przez bobra. Zdarzenie miało miejsce ok. godz. 10.30, na miejsce udał się zastęp z KP PSP Zwoleń oraz OSP Czarnolas. Poszkodowanej kobiecie pomocy udzielił Zespół Pogotowia Ratunkowego, który zabrał ją do szpitala. Natomiast zwierzę złapane przez strażaków trafiło do klatki i przekazane zostało pracownikom Urzędu Gminy, celem poddania obserwacji pod kątem ewentualnych chorób.

Artykuły w popularnych mediach: Onet, Interia, Radio Zet, Echo Dnia, TVP Info, Polsat News


 
 
 Wypadek - Lucin gm. Tczów

Dodany: 2020-03-10

Dwie osoby zostały ranne w wyniku zderzenia samochodu osobowego Mini Cooper z samochodem dostawczym Mercedes Sprinter (laweta) i ciężarowym Volvo na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Lucin gm. Tczów. Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Ślubowanie nowych strażaków i pożegnanie ze służbą.

Dodany: 2020-03-06

27 lutego 2020 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu miała miejsce uroczystość złożenia ślubowania przez strażaków wstępujących do służby oraz pożegnanie asp. sztab. Ryszarda Ociesy w związku z przejściem na zaopatrzenie emerytalne.
Podczas apelu nowo zatrudnieni strażacy str. Maksymilian Borkowski oraz str. Adrian Ciupak złożyli uroczyste ślubowanie w obecności bryg. Pawła Potuchy - Komendanta Powiatowego PSP w Zwoleniu oraz funkcjonariuszy i pracowników cywilnych komendy. Następnie odbyła się uroczystość pożegnania ze służbą asp. sztab. Ryszarda Ociesy, podczas której słowa podziękowania za służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej skierował Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu oraz za długoletnią współpracę koleżanki i koledzy.
Zdjęcia w zakładce: GALERIA
 
 
 Spotkanie z seniorami

Dodany: 2020-03-06

27 lutego 2020 roku miała miejsce debata społeczna ukierunkowana na bezpieczeństwo osób starszych, w której uczestniczył bryg. Paweł Potucha - Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu. Podczas spotkania zorganizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Zwoleniu w zwoleńskim Domu Kultury, przedstawił seniorom zagrożenia związane z tlenkiem węgla oraz sposoby im zapobiegania. Skierował również apel o zakup czujek tlenku węgla, które chronią nasze zdrowie i życie.
Zdjęcia w zakładce: GALERIA
 
 
 Zakończenie szkolenia dowódców OSP

Dodany: 2020-02-26

16 lutego 2020 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu zostało zakończone szkolenie "Kierowanie działaniem ratowniczym dla członków OSP" (Dowódców OSP). Celem szkolenia było przygotowanie strażaków ratowników OSP do kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym. Zajęcia w ramach szkolenia były przeprowadzone w okresie od 07 lutego 2020 r. do 16 lutego 2020 r. Kurs został zorganizowany i przeprowadzony przez funkcjonariuszy tut. Komendy zgodnie z obowiązującym "Systemem szkolenia członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych".

Końcowym etapem szkolenia był egzamin, do którego przystąpiło 17 druhów. Egzamin przeprowadziła komisja powołana przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Wszyscy druhowie zaliczyli egzamin z wynikiem pozytywnym. W szkoleniu wzięli udział druhowie z jednostek OSP z terenu powiatu zwoleńskiego. Na koniec dokonano uroczystego wręczenia zaświadczeń uczestnikom szkolenia.

Absolwentom szkolenia gratulujemy uzyskania nabytych kwalifikacji.
Zdjęcia w zakładce: GALERIA


 
 
 Aplikacja mobilna Alarm112

Dodany: 2020-02-14

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło aplikacje mobilną Alarm112, która dostępna jest dla wszystkich obywateli. Aplikacja dedykowana jest w szczególności osobom głuchym i niedosłyszącym, czasowo pozbawionym możliwości mówienia, jak również osobom znajdującym się w sytuacji zagrożenia, którzy za pomocą aplikacji będą mogli w sposób dyskretny skontaktować się z centrum powiadamiania ratunkowego (CPR). Poprzez wybranie w aplikacji odpowiednich piktogramów użytkownicy mogą dokonać zgłoszenia w celu poinformowania odpowiednich służb ratunkowych wraz z określeniem lokalizacji i rodzaju zdarzenia. Po dokonaniu zgłoszenia możliwa jest dwustronna komunikacja pomiędzy operatorem numeru alarmowego i użytkownikiem za pomocą SMS. Z poziomu aplikacji można również zadzwonić na numer alarmowy 112. Zachęcamy do instalacji oraz zapoznania się z Alarm112. Aplikacja dostępna jest dla dwóch systemów operacyjnych Android i iOS.


Pobierz Alarm112 na swój smartfon: 
 
 Plebiscyt Sportowy Ziemi Radomskiej

Dodany: 2020-02-03

10 stycznia 2020 roku w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbyła się uroczysta gala Plebiscytu Sportowego Ziemi Radomskiej. W trakcie piątkowego wieczoru wyróżniono najlepszych sportowców, trenerów, drużyny oraz sportowe talenty regionu. Najlepszym trenerem w powiecie zwoleńskim został Dominik Małecki - trener piłki nożnej Gracja Tczów, Football Academy Tczów, a na co dzień funkcjonariusz KP PSP Zwoleń. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


 
 
 III edycja nagrody ANIMUS FORTIS (Mężny Duch)

Dodany: 2020-01-15

Do 16 lutego 2020 r. można zgłaszać kandydatów do III edycji nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego ANIMUS FORTIS (Mężny Duch), nawiązującej do najlepszych tradycji służb medycznych, której celem jest uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. W kategorii indywidualnej („Osobiste męstwo”) – osobie, która w roku poprzedzającym przyznanie nagrody wyróżniła się w znaczący sposób w akcji ratowniczej (może to być osoba pełniąca służbę lub zatrudniona w instytucji realizującej zadania ratownicze); w kategorii instytucjonalnej – przedstawicielowi instytucji, która znacząco wpłynęła swoimi działaniami na pozytywne zmiany pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie. Laureatami mogą zostać osoby będące funkcjonariuszami lub pracownikami instytucji, które realizują bezpośrednio, bądź współuczestniczą w realizacji szeroko pojętych zadań ratowniczych (np. w wojsku, policji, straży pożarnej, służbie zdrowia, WOPR, TOPR, GOPR).

Kandydatów zgłaszać mogą zarówno osoby, jak i instytucje, w formie pisemnego wniosku wraz z uzasadnieniem. Kapituła złożona z 13 członków przyzna statuetkę, będącą miniaturą projektu „Pomnika Sanitariusza”, upamiętniającego medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości oraz dyplomy honorowe. Nagroda objęta jest patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów.

Szczegółowych informacji udziela Biuro Dyrektora WIM, tel. 261-817-721, e-mail: mzlotkowska@wim.mil.pl

 

Regulamin konkursu

www.wim.mil.pl/images/Jrybak/20171105Sanitariusz/Sanitariusz_zarzdzenie_nagroda_Animus_Fortis29032017.pdf

Wniosek o nagrodę indywidualną

https://wim.mil.pl/images/Jrybak/20191206Animus/Wniosek_-_kategoria_indywidualna.pdf

Wniosek o nagrodę instytucjonalną

https://wim.mil.pl/images/Jrybak/20191206Animus/Wniosek_-_kategoria_instytucjonalna.pdf

 

 

Opracowanie: Wydział Prezydialny, Gabinet Komendanta Głównego


 
 
 Wigilia 2019

Dodany: 2019-12-23

20 grudnia 2019 roku miało miejsce wigilijne spotkanie w Komendzie Powiatowej PSP w Zwoleniu. Uroczystość rozpoczął komendant powiatowy PSP bryg. Paweł Potucha, który przywitał zaproszonych gości, strażaków oraz pracowników cywilnych komendy i przekazał najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Poświęcenia opłatka i błogosławieństwa zgromadzonym dokonał ks. Bernard Kasprzycki. Świąteczne życzenia dla wszystkich strażaków popłynęły również od zaproszonych gości.
W spotkaniu udział wzięli:

- Stefan Bernaciak - Starosta Zwoleński,
- Arkadiusz Sulima - Burmistrz Zwolenia,
- Grzegorz Molendowski - Z-ca Burmistrza Zwolenia,
- ks. kan. Bernard Kasprzycki - Proboszcz Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego,
- kom. Mariusz Medwecki – p.o. Komendant Policji w Zwoleniu,
- dh Marian Kuś – V-ce Prezes Zarządu OP ZOSP RP w Zwoleniu.

Zdjęcia w zakładce: GALERIA


 
 
 Nowe stroje bojowe

Dodany: 2019-12-23

Starosta zwoleński przekazał nowe stroje bojowe dla strażaków. Kliknij tutaj, aby przejść do artykułu.
 
 
 Informacja

Dodany: 2019-12-09

Zgodnie z zarządzeniem nr 24/2019 Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego, dzień 27 grudnia 2019 roku został wyznaczony dniem wolnym od pracy administracyjnej w Komendzie Powiatowej PSP w Zwoleniu. Jednocześnie informujemy, że dniem pracy wyznaczonym za ten dzień został 14 grudnia 2019 roku.
 
 
 Przekazanie samochodu gaśniczego dla OSP Czarnolas

Dodany: 2019-11-25

24 listopada 2019 roku  odbyły się  uroczystości związane z przekazaniem nowego samochodu ratowniczo - gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnolesie
w powiecie zwoleńskim. Uroczystości rozpoczęła msza święta z udziałem pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości. Następnie nastąpił przemarsz na plac OSP Czarnolas, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości. Apel  z okazji przekazania i poświęcenia samochodu GBA 3/16 na podwoziu Volvo rozpoczął się od złożenia meldunku Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosławowi Jasztalowi o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu. Następnie wciągnięto flagę państwową na maszt i odśpiewano hymn narodowy. W dalszej części uroczystości powitano przybyłych gości oraz dokonano uroczystego poświęcenia
i przekazania pojazdu pożarniczego, który został sfinansowany ze środków pochodzących od:

 • Komendanta Głównego PSP – 180 000 zł,
 • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 380 000 zł,
 • Marszałka Województwa Mazowieckiego – 100 000 zł,
 • Gminy Policzna – 99 894 zł

Na zakończenie apelu prezes OSP Czarnolas podziękował  wszystkim zaangażowanym za pomoc przy pozyskaniu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz za udział w uroczystości.


Zdjęcia w zakładce: GALERIA
 
 
 Przekazanie samochodu ratowniczo - gaśniczego

Dodany: 2019-11-18

Przekazanie samochodu  ratowniczo – gaśniczego GBA 2,5/23 dla OSP  Przyłęk.

16 listopada 2019 roku  odbył się  uroczysty apel  z okazji przekazania i poświęcenia samochodu GBA 2,5/23 Renault Midlum, jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyłęku, gm. Przyłęk, pow. Zwoleń. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu. Następnie wciągnięto flagę państwową na maszt i odśpiewano hymn narodowy. W dalszej części uroczystości powitano przybyłych gości oraz dokonano uroczystego poświęcenia i przekazania pojazdu pożarniczego, który do tej pory użytkowany był w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Zwoleniu.

            W uroczystości udział wzięli: 

 • Pan Marek Suski – Poseł na Sejm RP,
 • Pani Anna Kwiecień – Poseł na Sejm RP,
 • bryg. Artur Gonera – Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
 • ks. Sylwester Górecki – Kapelan Powiatowy Strażaków pow. Zwoleńskiego,
 • dh Marian Kuś – V-ce Prezes ZOP ZOSP RP,
 • bryg. Paweł Potucha – Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu wraz z kadrą
 • Prezesi oraz strażacy jednostek OSP z terenu gminy Przyłęk

Na zakończenie apelu prezes OSP Przyłęk podziękował  wszystkim zaangażowanym za pomoc przy pozyskaniu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz za udział w uroczystości.


Zdjęcia w zakładce: GALERIA


 
 
 List Komendanta Głównego PSP

Dodany: 2019-11-11


 
 
 Pożar hali magazynowej

Dodany: 2019-11-08

6 listopada 2019 roku, ok. godz. 22.30 doszło do pożaru budynku magazynowego przy ul. Perzyny w Zwoleniu. Działania ratowniczo - gaśnicze polegały na bezpośrednim gaszeniu drewnianej konstrukcji dachu hali oraz obronie budynków sąsiednich. Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 APEL

Dodany: 2019-11-08

Szanowni Państwo.

W okresie jesienno - zimowym statystyki straży pożarnych odnotowują znaczny wzrost liczby pożarów w budynkach mieszkalnych. Jednocześnie wzrasta liczba ofiar śmiertelnych i rannych, których przyczyną jest zatrucie tlenkiem węgla potocznie zwanym "czadem", gazem bezbarwnym i bezwonnym. Spowodowane jest to głównie niewłaściwym użytkowaniem lub stanem technicznym urządzeń grzewczych takich jak piece, kuchenki oraz brakiem przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych. W związku z powyższym przypominamy Państwu o konieczności dokonywania okresowego czyszczenia przewodów dymowych i wentylacyjnych oraz użytkowania sprawnych urządzeń grzewczych. Apelujemy i zachęcamy do zakupu czujki dymu lub tlenku węgla, której stosowanie ratuje zdrowie i życie Nasze i Naszych bliskich
 
 
 Spotkanie pracownikami MOPS i GOPS

Dodany: 2019-11-06

4 listopada 2019 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu w ramach kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństw", odbyło się spotkanie z pracownikami miejskiego i gminnych ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu zwoleńskiego. Celem spotkania było wskazanie zagrożeń wynikających z występowania tlenku węgla "Czadu" i pożarów w budynkach mieszkalnych w okresie jesienno - zimowym, a w szczególności możliwości im zapobiegania wśród mieszkańców będących pod opieką przedmiotowych instytucji. Ponadto uczestnicy zapoznani zostali z zasadami postępowania i udzielania pomocy przedmedycznej w przypadku zatrucia tlenkiem węgla.

Zachęcamy do stosowania czujek dymu i tlenku węgla!
 
 
 Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

Dodany: 2019-11-06

"Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!", to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Link: https://www.straz.gov.pl/porady/Czujka_na_strazy_Twojego_bezpieczenstwa_2019_2020
 
 
 Pożar piekarni - Zwoleń

Dodany: 2019-10-15

11 października 2019 roku, ok. godz. 19.20 w Zwoleniu przy ul. Ludowej doszło do pożaru budynku zakładu piekarniczego. Pożarem objęte zostało wnętrze budynku oraz konstrukcja dachowa. Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Silne wiatry - Zwoleń 2019

Dodany: 2019-10-01

28 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów odnotowano w poniedziałek 30 września 2019 roku na terenie powiatu zwoleńskiego. Zerwaniu lub uszkodzeniu uległo 4 dachy na budynkach gospodarczych i mieszkalnych, pozostałe 24 zdarzenia to połamane drzewa i konary na drogach oraz uszkodzone linie energetyczne. W miejscowości Strykowice Błotne zerwane zostało poszycie dachu na powierzchni ok. 40 m2, natomiast w miejscowości Cyganówka, uszkodzeniu uległo ok. 20 m 2 więźby dachowej na budynku stodoły. Ponadto powalone drzewa uszkodziły dachy na budynkach mieszkalnych w miejscowości Mszadla Stara oraz Mostki. W działaniach ratowniczych uczestniczyły zastępy z KP PSP Zwoleń oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: Zwoleń, Jedlanka, Zielonka Nowa, Kowalków, Kazanów, Mszadla Nowa, Łagów, Policzna, Czarnolas, Przyłęk.
Zdjęcia: KLIKNIJ TUTAJ
 
 
 List Prezesa Rady Ministrów

Dodany: 2019-09-27

List Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego do druhen i druhów ochotniczych straży pożarnych.


 
 
 LIST SEKRETARZA STANU MSWiA

Dodany: 2019-09-26


 
 
 Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze 2019

Dodany: 2019-09-25

Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych 2019

            Drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Mszadli Nowej gm. Przyłęk, została zwycięzcą Powiatowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych OSP,  które odbyły się 22 września 2019 roku na stadionie gminnym w Policznie. W zawodach uczestniczyło 6 drużyn męskich, drużyna kobieca OSP Władysławów i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewcząt z OSP Kowalków. Po rozegraniu konkurencji sztafeta pożarnicza 7 x 50 m oraz „ćwiczenie bojowe” w klasyfikacji generalnej kolejność zajętych miejsc przedstawiała się następująco:

Grupa A – męskie drużyny pożarnicze

 1. OSP Mszadla N., gm. Przyłęk, - 96,80 pkt.
 2. OSP Jasieniec Solecki, gm. Zwoleń, - 98,60 pkt.
 3. OSP Rawica, Tczów, - 101,80 pkt.
 4. OSP Kowalków gm. Kazanów - 106,30 pkt.
 5. OSP Zielonka N, gm. Zwoleń - 111,40 pkt.
 6. OSP Policzna, gm. Policzna - 122,00 pkt.

Grupa C – kobiece drużyny pożarnicze

 1. OSP Władysławów, gm. Policzna

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – dziewczęta

 1. OSP Kowalków, gm. Kazanów

Zwycięzcy uhonorowani zostali pucharami, nagrodami rzeczowymi i finansowymi oraz dyplomami.

Zawody obserwowali m.in.:

dh Zbigniew Gołąbek – V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP,

dh Andrzej Szczych – członek Komisji Rewizyjnej Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP,

dh Jerzy Kowalski – Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zwoleniu,

Waldemar Urbański -  V-ce Starosta Zwoleński,

Arkadiusz Sulima – Burmistrz Zwolenia,

Teresa Pancerz Pyrka – Wójt  Gminy Kazanów,

Arkadiusz Baran – Wójt Gminy Tczów,

Tomasz Adamiec – Wójt Gminy Policzna.

 

Zdjęcia w zakładce: GALERIA
 
 
 Ćwiczenia przeciwpowodziowe - "LUCIMIA 2019"

Dodany: 2019-09-23

20.09.2019 roku w miejscowości Lucimia, gmina Przyłęk, powiat Zwoleń, odbyły się ćwiczenia przeciwpowodziowe Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, Kompanii Powodziowej „Lipsko”, przy wsparciu sił i środków z terenu powiatu zwoleńskiego oraz SLDł z KP PSP w Pruszkowie.

Głównym celem szkolenia było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań przeciwpowodziowych w tym dowodzenia na poziomie taktycznym, na terenach bezpośrednio zagrożonych powodzią oraz:

 • sprawdzenie skuteczności systemu alarmowania pododdziałów MBO;
 • sprawdzenie gotowości operacyjnej Kompanii Powodziowej „Lipsko” WOO;
 • sprawdzenie działania systemu łączności.

Manewry  zostały podzielone zostały na dwie części, teoretyczną w KP PSP w Zwoleniu oraz praktyczną na terenach zalewowych rzeki Wisły w miejscowości Lucimia. W części teoretycznej przedstawiono główne założenia i cele do osiągnięcia, omówiono zasady postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia oraz zasady BHP. W części praktycznej zrealizowano dwa epizody, z których pierwszy polegał na budowie i podwyższeniu korony wału przeciwpowodziowego z wykorzystaniem rękawa przeciwpowodziowego i worków z piaskiem oraz uszczelnianie przesiąków wału. Drugi epizod zakładał udzielenie pomocy 4 wędkarzom, których  łódź wywróciła się na rzece Wiśle, a  którym udało się dopłynąć do pobliskich wysepek. Jedna z osób w wyniku stresu utraciła przytomność i doznała zawału serca. Działania ratownicze prowadzono z wykorzystaniem 3 łodzi.

W ćwiczeniach  uczestniczyły również służby i instytucje współdziałające: Policja,  Gminy Zespół Reagowania Kryzysowego, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wody Polskie, Powiatowy Koordynator Ratownictwa Medycznego, oraz władze samorządowe w osobach Wójta Gminy Przyłęk i V-ce Starosty Powiatu Zwoleńskiego.


Zdjęcia w zakładce: GALERIA
 
 
 Ćwiczenia z ratownictwa wodnego 2019

Dodany: 2019-09-06

28, 29 i 30 sierpnia b.r. na zbiorniku wodnym w Zwoleniu odbyły się ćwiczenia doskonalące strażaków z zakresu ratownictwa wodnego. Zajęcia przeprowadzone zostały dla każdej zmiany służbowej tutejszej komendy powiatowej PSP z udziałem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego "RADOM 5" z JRG nr 1 w Radomiu oraz 12 jednostek OSP z terenu powiatu zwoleńskiego, włączonych do KSRG. Ćwiczenia miały na celu utrwalenie technik ratowniczych związanych z podejmowaniem osoby poszkodowanej na łódź i deskę ortopedyczną, doskonalenie metod poszukiwawczych pod wodą oraz obsługę sprzętu znajdującego się na wyposażeniu jednostek w zakresie podstawowym w ramach ratownictwa wodnego.
W trakcie szkolenia poruszone zostały również aspekty dotyczące zasad BHP, procedury kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz sposoby zabezpieczenia terenu, gdzie prowadzone są działania na wodzie.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Wypadek - Załazy gm. Przyłęk

Dodany: 2019-08-29

Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku z udziałem samochodu osobowego i mikrobusa na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Załazy, gm. Przyłęk. Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Dofinansowanie jednostek OSP

Dodany: 2019-08-23

Tryb i zasady udzielania dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na zadanie publiczne "Dofinansowanie jednostek OSP" w 2019 roku


LIST SEKRETARZA STANU MSWiA

Zasady udzielania dotacji oraz wzór wniosku:
Słowo wstępne
Tryb i zasady
Wniosek
Wniosek wypełniony

 
 
 Serwis Kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Dodany: 2019-08-14

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zamieszcza link do Serwisu kąpieliskowego prowadzonego na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego:
http://sk.gis.gov.pl
Zapraszamy do korzystania z serwisu
 
 
 Spotkanie z harcerzami - "Bezpieczne Wakacje 2019"

Dodany: 2019-07-19

W ramach akcji "Bezpieczne Wakacje 2019" w dniach 13-17 lipca 2019 roku strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu wizytowali obóz harcerski ZHP Chorągiew Łódzka - Hufiec Łask, odbywający się na terenie ośrodka sportu i rekreacji w Zwoleniu. Spotkania miały na celu przekazanie zasad bezpiecznego zachowania podczas wypoczynku nad wodą oraz postępowania na wypadek pożaru i innych zagrożeń, mogących mieć miejsce podczas trwania obozu. W ramach prelekcji odbył się pokaz udzielania I pomocy, prezentacja sprzętu pożarniczego oraz pokaz ratownictwa wodnego. Dokonano również kontroli obozu od względem bezpieczeństwa pożarowego. Działania prowadzono wspólnie z KP Policji w Zwoleniu.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Materiał szkoleniowy

Dodany: 2019-07-18

Materiał szkoleniowy w postaci filmu w zakresie sprawiania i bezpiecznego wykorzystania skokochronów w działaniach ratowniczych.


 
 
 LIST SEKRETARZA STANU MSWiA

Dodany: 2019-07-11

LIST SEKRETARZA STANU MSWiA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO DO DRUHEN I DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W SPRAWIE DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ OSP. 
 
 Piknik edukacyjny "Bezpieczeństwo nigdy nie wyjeżdża na wakacje"

Dodany: 2019-06-19

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Powiatowa Policji w Zwoleniu byli organizatorami pikniku edukacyjnego dla dzieci i młodzieży pn. "Bezpieczeństwo nigdy nie wyjeżdża na wakacje". Edukacja połączona z zabawą która odbyła się 14 czerwca 2019 roku na terenie miejskiego ośrodka sportu i rekreacji w Zwoleniu przy ul. Sportowej, miała na celu przypomnienie naszym dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zbliżającego się letniego wypoczynku. W ramach przygotowanych atrakcji odbył się pokaz ratownictwa wodnego, zajęcia z udzielania I pomocy, konkursy sprawnościowe, przejażdżki "strażackim melexem" i pływanie łódką.

Zdjęcia w zakładce: GALERIA


 
 
 Uroczystości jubileuszu 120 - lecia OSP Zwoleń

Dodany: 2019-06-19

W niedzielę 9 czerwca, odbyły się uroczystości z okazji 120-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu. Z tej okazji otwarto specjalną wystawę w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu oraz odsłonięto pamiątkowy obelisk przy siedzibie OSP Zwoleń.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Po nabożeństwie strażacy wspólnie z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali do Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, gdzie odbyła się wystawa historyczna poświęcona 120 - leciu Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu, na której zaprezentowano zdjęcia oraz eksponaty strażackie ukazujące 120 lat historii zwoleńskiej OSP. Podczas uroczystych obchodów strażakom zostały wręczone złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa. Wręczono również odznaki wzorowego strażaka, odznaczenia za wysługę lat oraz  pamiątkowy medal Pro Masovia. . OSP w  Zwoleniu otrzymała również  honorową Złotą Odznakę Świętego Floriana. Obchody zakończyły się uroczystym odsłonięciem obelisku z okazji 120 lecia powstania OSP Zwoleń.
Na koniec uroczystości  odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia, działającej pod kierunkiem kapelmistrza Piotra Bąbolewskiego.

Zdjęcia w zakładce: GALERIA


 
 
 Dzień Dziecka 2019

Dodany: 2019-06-07

Zwoleńscy strażacy z okazji ?Dnia Dziecka? w dniu 02 czerwca 2019 roku, uczestniczyli w festynie zorganizowanym przez Dom Kultury w Zwoleniu, a następnie w piknikach organizowanych dla dzieci przez Publiczną Szkołę Podstawową (03.06) i Publiczne Przedszkole w Zwoleniu (04.06). Podczas zabaw odbywały się zajęcia edukacyjne, pokazy sprzętu oraz konkurencje sprawnościowe. Powyższe działania prowadzono w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo ... przez cały rok szkolny" organizowanej pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Fala wezbraniowa - Lucimia, gm. Przyłęk.

Dodany: 2019-05-30

Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gm. Przyłęk, uczestniczyli w dniach 25-29 maja 2019 roku w akcji przeciwpowodziowej na terenie miejscowości Lucimia i Borowiec gm. Przyłęk. Działania ratownicze polegały na monitorowaniu oraz zabezpieczaniu przesiąków wału przeciwpowodziowego oraz obwałowań wokół gospodarstw rolnych. Działania prowadziły jednostki OSP Grabów n/W, Mszadla N., Ignaców, Łagów, Przyłęk i Łaguszów oraz zastępy z KP PSP Zwoleń. Kliknij TUTAJ po więcej zdjęć.
 
 
 Wypadek - Niedarczów Dolny Wieś gm. Kazanów.

Dodany: 2019-05-26

22.05.2019 roku, ok. godz. 10.30 w miejscowości Niedarczów Dolny Wieś gm. Kazanów, doszło do wypadku drogowego. W wyniku zjechania na pobocze i uderzenia w drzewo poszkodowanym został kierujący samochodem osobowym marki Opel Vectra. Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Eliminacje strefowe - Zwoleń 2019

Dodany: 2019-05-24

Eliminacje strefowe do XX Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym  - Zwoleń 2019.

21 maja  2019 roku  na placu Komendy Powiatowej  PSP w Zwoleniu oraz stadionie sportowym Zespołu Placówek Oświatowych w  Policznie, odbyły się eliminacje strefowe do XX Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w  Sporcie Pożarniczym.  W rywalizacji uczestniczyło 8 reprezentacji komend powiatowych i  miejskich PSP.

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

 1. KP PSP Zwoleń - 260,99s.
 2. KP PSP Kozienice – 262,04s.
 3. KP PSP Przysucha – 324,25s.
 4. KP PSP Białobrzegi
 5. KP PSP Grójec
 6. KM PSP Radom
 7. KP PSP Lipsko
 8. KP PSP Szydłowiec

Klasyfikacja  indywidualna dwuboju pożarniczego:

 1. Kacperski Dawid – KP PSP Zwoleń -  32,40 s.
 2. Rafał Zielony – KP PSP Kozienice – 34,44 s.
 3. Kuś Mateusz – KP PSP Zwoleń - 35,00 s.

 

Opracował :  mł. bryg. Mariusz Grudziński

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Wypadek - Wólka Łagowska, gm. Przyłęk.

Dodany: 2019-05-23

19 maja 2019 roku ok. godz. 17.05 w miejscowości Wólka Łagowska gm. Przyłęk, doszło do czołowego zderzenia 2 samochodów osobowych, w wyniku którego poszkodowanych zostało 6 osób w tym 2 dzieci (4 miesiące i 2 lata).
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Dzień Strażaka 2019

Dodany: 2019-05-21

Dzień Strażaka - Zwoleń 2019

17 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu odbyły się powiatowe obchody „Dnia Strażaka”. Uroczystość została poprzedzona Mszą Św. w  kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu, odprawioną w intencji strażaków i ich rodzin przez ks. Sylwestra Góreckiego.

Na uroczystej akademii zgromadzili się funkcjonariusze i pracownicy cywilni komendy, zaproszeni goście oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych. Ceremonię rozpoczęto złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości przedstawicielowi Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie bryg. Jarosławowi Kociołkowi. Okolicznościowe przemówienie wygłosił bryg. Paweł Potucha – Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu. Następnie wręczono odznaczenia, awanse i  wyróżnienia:

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył:

 „Złotą Odznaką Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej” :

 • mł. bryg. Andrzej Szarawarski,

„Srebrną Odznaką Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”:

 • st. bryg. Krzysztof Żyliński,
 • mł. bryg. Jacek Grudziński.

Wyższe stopnie służbowe otrzymali:

kapitana:

 • mł. kpt. Jacek Skóra,

aspiranta sztab.:

 • st. asp. Marcin Nakoneczny

st. ogniomistrza:

 • ogn. Grzegorz Lewikowski
 • ogn. Dominik Małecki

ogniomistrza:

 • mł. ogn. Damian Adamiec
 • mł. ogn. Radosław Banasik
 • mł. ogn. Łukasz Molendowski

Za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych Dyplomem Komendanta Głównego PSP uhonorowany został asp. sztab. Robert Kruk.   

Kolejnym punktem apelu było uroczyste poświęcenie i przekazanie tutejszej jednostce nowego średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego.


Swoją obecnością oraz złożonymi strażakom życzeniami i gratulacjami uroczystość uświetnili licznie zgromadzeni goście, m.in.: Anna Kwiecień - Poseł na Sejm RP, bryg. Jarosław Kociołek - przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, dh Zbigniew Gołąbek - V-ce Prezes ZW ZOSP RP w Warszawie, Stefan Bernaciak - Starosta Zwoleński, Arkadiusz Sulima - Burmistrz Zwolenia, Teresa Pancerz - Pyrka - Wójt Gminy Kazanów, Arkadiusz Baran - Wójt Gminy Tczów, mł. bryg. Kamil Bieńkowski - Komendant Powiatowy PSP w Kozienicach, dh Jerzy Kowalski - Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Zwoleniu, ks. Sylwester Górecki - Powiatowy Kapelan Strażaków.

 

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Uroczyste przekazanie samochodu - Łagów gm. Przyłęk.

Dodany: 2019-05-09

05 maja 2019 roku odbył się uroczysty apel z okazji przekazania średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Łagowie gm. Przyłęk. Pojazd marki Volvo zakupiono dzięki wsparciu finansowemu Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Komendanta Głównego PSP, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Gminy Przyłęk, a jego łączny koszt wyniósł 794 949,00 zł.
W uroczystości zorganizowanej na placu jednostki OSP Łagów, udział wzięli, m.in.: Pani Anna Kwiecień - Poseł na Sejm RP, dh Zbigniew Gołąbek - V-ce Prezes Oddziału Wojewódzkiego ZOSPRP, mł. bryg. Paweł Fliszkiewicz - przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, bryg. Paweł Potucha - Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu, Eugeniusz Wolszczak - Wójt Gminy Przyłęk, Marian Kuś - Wójt Gminy Przyłęk poprzedniej kadencji, ks. Sylwester Górecki - powiatowy kapelan strażaków.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Pożar Stefanów - gm. Przyłęk.

Dodany: 2019-05-08

71 - letni mężczyzna poniósł śmierć w wyniku pożaru budynku mieszkalnego, który miał miejsce 4 maja 2019 roku, ok. godz. 18.00 w miejscowości Stefanów, gm. Przyłęk.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Dzień Flagi 2019

Dodany: 2019-05-02

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 2 maja 2019 roku o godz. 8.30 na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, podczas zmiany służbowej odbył się uroczysty apel. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku bryg. Pawłowi Potucha Komendantowi Powiatowemu PSP przez mł.bryg. Krzysztofa Figurskiego - Dowódcę Uroczystości. Następnie przy akompaniamencie hymnu narodowego w obecności pocztu sztandarowego, zmian służbowych oraz funkcjonariuszy i pracowników cywilnych komendy, dokonano podniesienia flagi państwowej. Kolejnym punktem było przemówienie komendanta powiatowego PSP. Apel zakończył się odczytaniem rozkazu dziennego Dowódcy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP w Zwoleniu i meldunkiem o zakończeniu uroczystości.

Zdjęcia w zakładce: GALERIA
 
 
 Życzenia z okazji Dnia Strażaka

Dodany: 2019-04-30

Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Dnia Strażaka


Życzenia Prezydenta RP z okazji Dnia Strażaka


Życzenia Jarosława Zielińskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Dnia Strażaka


 
 
 Powołanie Komendanta

Dodany: 2019-04-05

Z dniem 1 kwietnia 2019 roku Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP powołał bryg. Pawła Potuchę na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Zwoleniu. Uroczyste wręczenie aktu powołania na miało miejsce w dniu 29 marca 2019 roku, przez sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego w obecności komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego.
3 kwietnia 2019 roku na placu Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu w obecności st. bryg. Bogdana Łasicy - Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, odbyło się uroczyste przyjęcie obowiązków przez nowo powołanego komendanta. W uroczystości uczestniczyli również:

Stefan Bernaciak - Starosta Zwoleński,
Arkadiusz Sulima - Burmistrz Zwolenia,
Grzegorz Molendowski - Z-ca Burmistrza,
mł. insp. Jarosław Popczyński - Komendant Powiatowy Policji,
podinsp. Krzysztof Szczudło - Z-ca Komendanta Powiatowego Policji,
ks. Bernard Kasprzycki - Proboszcz parafii p.w Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu,
ks. Sylwester Górecki - Powiatowy kapelan strażaków,
dh Jerzy Kowalski - Prezes Zarządu Powiatowego OSP RP w Zwoleniu,
oraz strażacy i pracownicy cywilni komendy.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 XXI eliminacje powiatowe OTWP "Młodzież zapobiega pożarom"

Dodany: 2019-04-02

       Uczniowie Bartosz Kacperski z PSP Grabów n/W, Michał Dmuchowski z PSP Zwoleń oraz Magdalena Pietrzyk z LO Zwoleń, to zwycięzcy XXI eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Zwoleniu. Turniej odbył się 29 marca 2019 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego. W eliminacjach uczestniczyło ogółem 16 osób (zwycięzcy eliminacji gminnych i szkolnych) w 3 grupach wiekowych, których zadaniem było rozwiązanie testu złożonego z 20 pytań oraz odpowiedź ustna. Wszyscy uczestnicy turnieju uhonorowani zostali okolicznościowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi, którymi były m.in. rowery oraz sprzęt sportowy i turystyczny. Zwycięzcy poszczególnych grup wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w dniu 27 kwietnia b.r w Mrokowie (gm. Lesznowola).

        Kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I. Grupa I - szkoły podstawowe:
   1. Kacperski Bartosz - PSP Grabów n/W
   2. Łucja Balcerek - PSP Czarnolas
   3. Jakub Wargacki - PSP Janów

II. Grupa II - kl (VI-VIII i klasy gimnazjalne)
   1. Michał Dmuchowski - PSP Zwoleń
   2. Dominika Moleda - PSP Kazanów
   3. Tomasz Zawada - PSP Tczów

III. Grupa III - szkoły średnie
   1. Magdalena Pietrzyk - LO Zwoleń
   2. Kacper Byzdra - LO Zwoleń
   3. Julia Siczek - OSP Niedarczów

Fundatorami nagród byli mazowiecki komendant wojewódzki PSP, marszałek województwa mazowieckiego, powiat zwoleński, Nadleśnictwo Zwoleń oraz Nadleśnictwo Marcule. Organizatorem zawodów była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Zwoleniu przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Szkolenie ratowników KSRG (LPR)

Dodany: 2019-03-15

Szkolenie ratowników KSRG w zakresie współpracy ze śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

13 marca 2019 r na gminnym miejscu lądowania, wyznaczonym na boisku Gimnazjum Publicznego w Przyłęku, odbyło się szkolenie dla strażaków KSRG w zakresie zasad współpracy z załogą śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Najważniejszym elementem ćwiczeń były zasady prowadzenia łączności, przygotowanie lądowiska oraz przyjęcie śmigłowca LPR przez załogę samochodu gaśniczego po zapadnięciu zmroku. W szkoleniu praktycznym uczestniczył śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Lublina. Maszyna należy do najnowocześniejszych w Europie, co pozwala na latanie w trudnych warunkach oraz w nocy. Posiada również specjalne oświetlenie zewnętrzne dużej mocy, a także niezbędny sprzęt medyczny.
W szkoleniu uczestniczyli strażacy z powiatów: radomskiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego , szydłowieckiego, zwoleńskiego, grójeckiego i białobrzeskiego.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Podsumowanie szkolenia dowódców OSP

Dodany: 2019-02-15

W dniach 01-10 lutego 2019 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu odbyło się szkolenie dowódców dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu zwoleńskiego. Szkolenie zorganizowano w formie zjazdów weekendowych. Podczas zajęć druhowie podnosili swoje umiejętności związane dowodzeniem w ramach zastępu podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Szkolenie zakończono egzaminem w dniu 10 lutego, który pozytywnie zadało 20 uczestników. Na koniec dokonano uroczystego wręczenia zaświadczeń absolwentom.
 
 
 Szkolenie podstawowe dla strażaków OSP

Dodany: 2019-02-13

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że organizuje szkolenie podstawowe dla strażaków ochotniczych straży pożarnych. Więcej informacji w zakładce: SZKOLENIA OSP
 
 
 "Bezpieczne ferie 2019"

Dodany: 2019-01-30

24 i 25 stycznia 2019 roku strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu w ramach akcji "Bezpieczne ferie 2019", spotkali się z uczniami szkół podstawowych w Zwoleniu oraz Babinie i Grabowie gm. Przyłęk. Spotkania poświęcone były bezpiecznemu wypoczynkowi w okresie ferii zimowych, a w szczególności niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z "dzikich lodowisk" na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz zagrożeniem tlenkiem węgla. Podczas spotkań dzieci poznały m.in. sprzęt służący do ratownictwa lodowego oraz zasady postępowania w przypadku załamania się lodu. Działania edukacyjne wspierała również jednostka OSP Grabów n/W.
28 stycznia b.r naszą jednostkę odwiedziła natomiast grupa dzieci biorąca udział w zajęciach organizowanych przez Dom Kultury w Zwoleniu, którą również zapoznano z powyższą tematyką.

Zdjęcia: KP PSP Zwoleń, PSP Grabów n/W - w zakładce GALERIA
 
 
  Pożar - Jadwinów gm. Policzna

Dodany: 2019-01-25

W dniu 23 stycznia ok. godz. 04:00 doszło do pożaru hali produkcyjnej zakładu drzewnego w Jadwinowie.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Pożar - Zwoleń, ul. Dr. Perzyny

Dodany: 2019-01-12

9 stycznia ok. godz. 20.00 doszło do pożaru dachu hali Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Sp. z o.o. w Zwoleniu. Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Czyszczenie przewodów kominowych !!!

Dodany: 2019-01-12

W związku z trwającym sezonem grzewczym oraz pożarami budynków mieszkalnych spowodowanych pożarami sadzy w kominach, przypominamy mieszkańcom o obowiązku czyszczenia przewodów kominowych opalanych paliwem stałym - co 3 miesiące oraz paliwem płynnym i gazowym co 6 miesięcy.
Obowiązek czyszczenia kominów określony jest w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów (DZ.U. z 2010 r. poz. 719).
Niestosowanie się do wymogów prawa grozi sankcjami przewidzianymi w ustawie z dnia 20.05.1971 r. - Kodeks wykroczeń art. 82, § 1 który mówi: Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności: 1) utrudnia okresowe czyszczenie komina lub nie dokonuje bez zwłoki naprawy uszkodzeń komina i wszelkich przewodów dymowych podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
Ponadto każdy właściciel budynku zgodnie z art. 62. Ust.1 ustawy Prawo Budowlane zobowiązany jest co najmniej raz w roku dokonać przeglądu przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim - w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych lub osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.
W przypadku pożaru budynku brak przeglądu może stanowić również podstawę do ograniczenia lub odmowy wypłaty odszkodowania przez firmy ubezpieczeniowe.

 
 
 Obowiązek usuwania śniegu i nawisów lodowych z dachu

Dodany: 2019-01-09

W związku z opadami śniegu przypominamy właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli.
Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu niesie ryzyko jego zniszczenia i w efekcie katastrofy budowlanej. Szczególna uwaga skierowana jest na bezpieczeństwo obiektów handlowych i użyteczności publicznej.
Przypominamy, że obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów.
Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

Opracowanie: Komenda Główna PSP,
Zdjęcie: MSWiA.
 
 
 Szkolenie dla strażaków OSP

Dodany: 2019-01-09

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że organizuje szkolenie kierujących działaniem ratowniczym dla członków ochotniczych straży pożarnych (Dowódców OSP).
Więcej informacji w zakładce: SZKOLENIA OSP

ZAPRASZAMY!!!
 
 
 Komunikat personalny

Dodany: 2019-01-03

Z dniem 1 stycznia 2019 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku komendanta powiatowego PSP w Zwoleniu bryg. Pawłowi Potucha.
Wręczenie aktu powierzenia obowiązków na stanowisko pełniącego obowiązki komendanta powiatowego PSP w Zwoleniu miało miejsce w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.
W spotkaniu udział wzięli:
   - st. bryg. Bogdan Łasica - mazowiecki komendant wojewódzki PSP,
   - bryg. Paweł Potucha - pełniący obowiązki komendant powiatowy PSP w Zwoleniu,
   - st. bryg. Krzysztof Żyliński - zastępca komendanta powiatowego PSP w Zwoleniu,
   - mł. bryg. Marcin Konecki - zastępca naczelnika Wydziału Kadr KW PSP w Warszawie
Wprowadzenia nowego p.o. komendanta w dniu 31 grudnia 2018 roku dokonał zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Artur Gonera.

Zdjęcia w zakładce GAERIA
Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Karol Kierzkowski - Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie,
archiwum KP PSP Zwoleń.

 
 
 Wigilijne spotkanie z z-cą komendanta głównego PSP

Dodany: 2018-12-28

24 grudnia 2018 roku odbyło się wigilijne spotkanie funkcjonariuszy i pracowników tutejszej komendy ze st. bryg. Tadeuszem Jopkiem - z-cą komendanta głównego PSP.
Podczas spotkania z-ca komendanta głównego PSP złożył strażakom życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku. Wizyta komendanta była również okazją do zapoznania się z jednostką oraz omówienia spraw związanych z pełnieniem służby w roku bieżącym oraz planami na 2019 rok.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Spotkanie wigilijne w KP PSP w Zwoleniu

Dodany: 2018-12-25

21 grudnia 2018 roku miało miejsce wigilijne spotkanie w Komendzie Powiatowej PSP w Zwoleniu.
Uroczystość rozpoczął p.o. komendant powiatowy PSP st. bryg. Krzysztof Żyliński , który przywitał zaproszonych gości, strażaków oraz pracowników cywilnych komendy i przekazał najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Poświęcenia opłatka i błogosławieństwa zgromadzonym dokonał kapelan zwoleńskich strażaków ks. Sylwester Górecki.
Świąteczne życzenia dla wszystkich strażaków popłynęły również od zaproszonych gości.
W spotkaniu udział wzięli:
- Waldemar Urbański - V-ce Starosta Zwoleński,
- Arkadiusz Sulima - Burmistrz Zwolenia,
- Grzegorz Molendowski - Z-ca Burmistrza Zwolenia,
- ks. kan. Bernard Kasprzycki - Proboszcz Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego,
- ks. Sylwester Górecki - powiatowy kapelan strażaków,
- dh Jerzy Kowalski - Prezes Zarządu OP ZOSP RP w Zwoleniu.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Program Karta Rabatowa dla Straży Pożarnej

Dodany: 2018-12-25

Informacje dla czynnych strażaków jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego dotyczące zniżek na zakup paliw .

Regulamin
Umowa
Oświadczenie
 
 
 XXIV Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej

Dodany: 2018-12-11

mł. ogn. Łukasz Molendowski funkcjonariusz tutejszej komendy powiatowej PSP, jako reprezentant i kapitan drużyny KW PSP Warszawa został wicemistrzem Polski Strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej.
XXIV Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej odbyły się w dniach 6-7 grudnia 2018 roku w Lublinie. W turnieju udział wzięło 17 drużyn, reprezentujących 14 województw i 3 szkoły pożarnicze.
W 1 fazie turnieju drużyny rywalizowały w czterech grupach eliminacyjnych. Po rozegraniu eliminacji grupowych zespoły przystąpiły do 2 fazy turnieju. Po rozegraniu łącznie 44 meczy w obydwu fazach rozgrywek, w finale spotkały się te same drużyny, które rywalizowały o prymat w roku ubiegłym. Tytuł Mistrza Polski obroniła reprezentacja KW PSP Łódź, pokonując wynikiem 2:0 drużynę KW PSP Warszawa. Do rywalizacji o brązowy medal przystąpiły reprezentacje KW PSP Toruń i KW PSP Kraków. Zwycięsko z tej potyczki wyszli strażacy z terenu woj. kujawsko-pomorskiego, zwyciężając 1:0.
W ceremonii zakończenia Mistrzostw, połączonej z wręczeniem pucharów, medali, dyplomów i nagród, udział wzięli: st. bryg. Grzegorz Alinowski, lubelski komendant wojewódzki PSP oraz st. bryg. Piotr Kalinowski, reprezentujący Komendanta Głównego PSP.
 
 
 "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!" - Jasieniec Sol.

Dodany: 2018-12-08

30 listopada 2018 roku w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasieńcu Sol. odbyło się spotkanie z mieszkańcami na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla, o których informował mł. bryg. Marcin Płachta - z-ca d-cy jednostki ratowniczo - gaśniczej w Zwoleniu. Spotkanie zorganizowane zostało przez OSP w Jasieńcu Soleckim przy wsparciu finansowym Fundacji ORLEN "Dar Serca" w ramach programu "Moje miejsce na ziemi". Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali czujki tlenku węgla.
Udział przedstawiciela KP PSP w Zwoleniu związany był z prowadzoną kampanią edukacyjną MSWiA oraz KG PSP "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!".


Przypominamy:


 
 
 Uroczysta zbiórka zwoleńskich strażaków

Dodany: 2018-12-05

30 listopada 2018 roku w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, miała miejsca uroczysta zbiórka zwoleńskich strażaków. Podczas uroczystości na placu wewnętrznym komendy dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy oraz wkopania "kapsuły czasu". W zbiórce uczestniczyli funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni KP PSP w Zwoleniu.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Szkolenie druhów OSP w zakresie ratownictwa technicznego

Dodany: 2018-12-05

W dniach 17-25 listopada 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu odbyło się szkolenie specjalistyczne z zakresu ratownictwa technicznego dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu zwoleńskiego. Podczas zajęć druhowie podnosili swoje umiejętności związane m.in z pracą ze sprzętem hydraulicznym przy uwalnianiu ofiar wypadków samochodowych. Szkolenie zakończono egzaminem, który pozytywnie zadało 19 uczestników.
zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Dofinansowanie Ministerstwa Sprawiedliwości dla jednostek OSP

Dodany: 2018-11-20

Informujemy, że dzięki środkom Ministerstwa Sprawiedliwości jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu zwoleńskiego otrzymały sprzęt ratownictwa drogowego oraz medycznego. Dofinansowanie w wysokości 99% pochodziło z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej Funduszu Sprawiedliwości i trafiło do wszystkich gmin z terenu powiatu zwoleńskiego. Łączna kwota dofinansowania wyniosła 174.300 zł., a środki te zostały przydzielone dla 21 jednostek OSP.

Uroczystego przekazania sprzętu w poszczególnych gminach dokonano :

- Gmina Przyłęk w budynku biblioteki gminnej dnia 19 października
- Gmina Tczów w budynku OSP Tczów dnia 13 listopada
- Gmina Zwoleń na placu OSP Zwoleń dnia 14 listopada
- Gmina Kazanów w budynku OSP Kazanów dnia 14 listopada
- Gmina Policzna w budynku Urzędu Gminy dnia 15 listopada

Kierujemy również wielkie słowa uznania do samorządów lokalnych za zaangażowanie w procesie przygotowywania wniosków i sprawne przeprowadzenie procedur zakupu sprzętu, który będzie dobrze służył jednostkom OSP podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, mających na celu ratowanie zdrowia, życia, mienia i środowiska naturalnego.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Uroczysty apel z okazji 100-lat niepodległości RP

Dodany: 2018-11-13

Z okazji jubileuszu 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, 09 listopada 2018 roku na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz apel z udziałem pracowników i strażaków tutejszej komendy. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił st. bryg. Krzysztof Żyliński - p.o. Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu.
Narodowe Święto Niepodległości, przywrócone przez sejm w 1989 roku, to najważniejsze polskie święto narodowe. To święto radości i dumy narodowej. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niebytu nasz kraj powrócił na mapę Europy. Gdy mówimy o wolności i niepodległości to zdajemy sobie sprawę, że są to wartości bezcenne, za które w naszej historii wielu rodaków oddało swe życie.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Porozumienie MSWiA i związków zawodowych funkcjonariuszy

Dodany: 2018-11-09

W czwartek (8 listopada br.) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.

Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte dziś porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany dziś kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak -Związek Zawodowy Strażaków "Florian", Rafał Jankowski - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura - Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ "Solidarność".

Podwyżka o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r.

Wtoku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto.

Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto - od 1 stycznia 2020 r.

Pełnopłatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy MSWiA

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny,wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków,strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.

Rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę

Przypominamy,że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat.Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.

Dodatkowe zachęty do pozostawania w służbie

Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.

Pozostałe ustalenia MSWiA i strony społecznej

Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń.

W kwestii postulatu związanego z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy strony ustaliły, że pozostają przy rozbieżnych stanowiskach,jednak deklarują wolę rozwiązania problemu do końca 2019 r. Chodzi tu o zasady przejścia na emeryturę dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.
 
 
 Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

Dodany: 2018-11-05

"Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!", to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Link do kampanii:
https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Czujka-na-strazy-Twojego-bezpieczenstwa/idn:36473
 
 
 Szkolenie dla strażaków OSP

Dodany: 2018-11-03

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że organizuje szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych.
Więcej informacji w zakładce: SZKOLENIA OSP
ZAPRASZAMY!!!
 
 
 List ministra Joachima Brudzińskiego do funkcjonariuszy MSWiA

Dodany: 2018-09-28


 
 
 Wypadek - Sydół gm. Zwoleń.

Dodany: 2018-07-20

Jedna osoba została ranna wskutek zderzenia 2 samochodów osobowych marki Suzuki Ignis oraz Skoda Fabia na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Sydół.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Wypadek - Ostrownica gm. Kazanów

Dodany: 2018-07-19

Dwie osoby zostały ranne w wyniku zderzenia samochodów Ford Focus i WV Caddy na drodze powiatowej w miejscowości Ostrownica gm. Kazanów.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 XII Piesza Pielgrzymka Strażacka na Jasną Górę

Dodany: 2018-07-19

Serdecznie zapraszamy strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej do udziału w XII Pieszej Pielgrzymce Strażackiej na Jasną Górę w dniach 5-14 sierpnia 2018 roku. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa "Z Maryją w mocy Ducha Świętego". Każdego dnia rozważać będziemy poszczególne owoce Ducha Świętego. Każdy dzień to okazja do modlitwy, medytacji oraz adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnej eucharystii, a także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, również okazja do rozmowy, czynów miłosierdzia i wspólnego śpiewu i radości.

W szczególny sposób pragniemy dziękować Bogu przez ręce Maryi za 100 lat Niepodległej Ojczyzny, a także pragniemy prosić w intencji Polski oraz strażaków i ich rodzin. Do pokonania mamy 310 km. Wyruszamy z Katedry Św. Floriana w Warszawie 5 sierpnia, na Jasną Górę wejdziemy 14 sierpnia. Szlak pielgrzymki prowadzi przez następujące miejscowości, w których zatrzymujemy się na nocleg: Góra Kalwaria, Warka, Białobrzegi, Odrzywół, Wąglany, Fałków, Kluczewsko, Konstantynów, Małusy Wielkie.

Pobierz Formularz Zgłoszeniowy: http://www.straz.gov.pl/data/pielgrzymka2018/Formularz_zgloszeniowy.pdf
Pobierz "Informator Pielgrzyma 12. Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Strażaków i ich rodzin": http://www.straz.gov.pl/data/pielgrzymka2018/Informator_Pielgrzyma_2018.pdf

Kontakt:
Dyrektor i przewodnik pielgrzymki ? ks. Paweł Samborski 882 998 456
Kwatermistrz pielgrzymki: st. kpt. w st. spocz. Elżbieta Bulikowska 502 404 665
Przewodnik trasy: Filip Bulikowski 509 718 083; http://pielgrzymka-strazakow.cba.pl/index.php/pl/
E-mail: admin[at]pielgrzymka-strazacka.com

Szczegóły: http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/XII-Piesza-Pielgrzymka-Strazacka-na-Jasna-Gore/idn:36695
 
 
 Spotkanie z harcerzami w ramach akcji "Bezpieczne Wakacje 2018"

Dodany: 2018-07-17

17 lipca 2018 roku w ramach akcji "Bezpieczne Wakacje 2018" strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu spotkali się z harcerzami ZHP Chorągiew Łódzka Hufiec Łask, przebywającymi na obozie w Zwoleniu. Spotkanie miało na celu przekazanie zasad bezpiecznego zachowania podczas wypoczynku nad wodą oraz postępowania na wypadek pożaru i innych zagrożeń mogących mieć miejsce podczas trwania obozu. W ramach prelekcji odbył się również pokaz udzielania I pomocy oraz prezentacja samochodu i sprzętu pożarniczego. Spotkanie prowadził asp. Krzysztof Gregorczyk wraz ze strażakami zmiany I. W akcji uczestniczyli również funkcjonariusze KP Policji w Zwoleniu.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Stargard - potrzebna pomoc dla strażaka KP PSP

Dodany: 2018-07-05 
 
 XIX Mistrzostwa Woj. Maz. w Sporcie Pożarniczym

Dodany: 2018-06-26

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zajęli IV miejsce podczas "XIX Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym". Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został mł.asp. Dawid Kacperski z tutejszej komendy powiatowej PSP, który zwyciężył we wszystkich konkurencjach indywidualnych. Zawody rozegrano w dniach 20-21.06.2018 roku w Kozienicach. W turnieju brali udział strażacy z komend powiatowych i miejskich z Kozienic, Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, Ostrołęki, Płońska, Łosic, Pruszkowa, Ciechanowa i Zwolenia. Zawodnicy rywalizowali w czterech konkurencjach:
        - pożarniczy tor przeszkód na 100 m,
        - wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni,
        - sztafeta 4 x 100 metrów z przeszkodami,
        - pożarnicze ćwiczenie bojowe.

W klasyfikacji drużynowej kolejność pierwszych miejsc przedstawia się następująco:
        1. KP PSP Sokołów Podlaski - 11 pkt.
        2. KM PSP Siedlce - 12 pkt.
        3. KP PSP Płońsk - 13 pkt.
        4. KP PSP Zwoleń - 13 pkt.

Drużyna wystąpiła w składzie:
mł.kpt. Jacek Skóra, asp. Krzysztof Gregorczyk, mł.asp. Dawid Kacperski, mł.ogn. Adam Mazur, st.str. Maciej Stępień, mł.ogn. Damian Wudarczyk, st.str. Albert Wolszczak, st.str. Mateusz Kuś.

Puchary, medale i dyplomy najlepszym zawodnikom wręczali m.in.: st. bryg.Mirosław Jasztal - Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Andrzej Jung - Starosta Kozienicki, Tomasz Śmietanka - Burmistrz Kozienic, st.kpt. Kamil Bieńkowski - Komendant KP PSP w Kozienicach.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 "Bezpieczeństwo nie wyjeżdża na wakacje" - piknik edukacyjny

Dodany: 2018-06-21

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Powiatowa Policji w Zwoleniu byli organizatorami pikniku edukacyjnego dla dzieci i młodzieży pn. "Bezpieczeństwo nie wyjeżdża na wakacje". Zabawa, która odbyła się 20 czerwca 2018 roku na terenie ośrodka rekreacji w Zwoleniu przy ul. Sportowej, miała na celu przypomnienie naszym dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zbliżającego się letniego wypoczynku. W ramach przygotowanych atrakcji odbył się pokaz ratownictwa wodnego, zajęcia z udzielania I pomocy, konkursy sprawnościowe oraz zabawy na "strażackim dmuchańcu", przejażdżki "strażackim melexem" i pływanie łódką.
Podczas imprezy w ramach obchodów 100-lecia niepodległości wszystkie dzieci otrzymały okolicznościowe gadżety w postaci kotylionów oraz daszków przeciwsłonecznych ufundowanych przez ENEA Wytwarzanie SA.
Piknik zorganizowano w ramach kampanii społecznej MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo..."
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 El.strefowe do XIX Mistrzostw Woj.Maz.-Zwoleń 2018

Dodany: 2018-06-19

Reprezentacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zwyciężyła w eliminacjach strefowych do XIX Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym. Zawody odbyły się 12 czerwca 2018 roku na placu KP PSP w Zwoleniu oraz stadionie sportowym w Policznie. Tym samym nasi strażacy awansowali do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w dniach 20-21 czerwca 2018 roku w Kozienicach.

W rywalizacji uczestniczyło 8 reprezentacji komend powiatowych i miejskich PSP.

Klasyfikacja końcowa:
    1. KP PSP Zwoleń
    2. KP PSP Kozienice
    3. KP PSP Przysucha
    4. KP PSP Białobrzegi
    5. KP PSP Lipsko
    6. KP PSP Grójec
    7. KP PSP Szydłowiec
    8. KM PSP Radom

Zdjęcia w zakładce: GALERIA
 
 
 DZIEŃ DZIECKA 2018

Dodany: 2018-06-09

Z okazji obchodów Dnia Dziecka zwoleńscy strażacy w dniu 01 czerwca b.r, uczestniczyli w zabawie organizowanej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu. Zajęcia edukacyjne prowadził mł. bryg. Jacek Grudziński. Szczególną atrakcją dla dzieci był pokaz możliwości gaśniczych prezentowanego pojazdu.
Kolejne wydarzenie miało miejsce w dniu 03 czerwca na "Orliku" w Zwoleniu. Tutejsza komenda brała udział w festynie organizowanym przez Dom Kultury w Zwoleniu pod nazwą "Dzień Dziecka z Biało - Czerwoną". Podczas festynu odbył się strażacki konkurs sprawnościowy i edukacyjny, dzieci rozwiązywały również specjalną krzyżówkę. Zwycięzcy konkursów zostali uhonorowani nagrodami, które w imieniu komendanta powiatowego PSP w Zwoleniu wręczali mł. bryg. Krzysztof Figurski i mł. bryg. Marcin Płachta.
Powyższe działania prowadzono w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo ... przez cały rok szkolny" organizowanej pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 "Parafiada" 2018

Dodany: 2018-05-31

27 maja 2018 roku strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, uczestniczyli w "Parafiadzie" organizowanej przez Parafię pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu. Jej celem była zbiórka środków finansowych na letni wypoczynek dzieci i młodzieży. Tutejsza komenda była również fundatorem nagród rzeczowych w organizowanej loterii fantowej, były to czujki tlenku węgla, gaśnice, gry edukacyjne i maskotki. Nagrody wręczał p.o. Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu - mł. bryg. Mariusz Grudziński.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 "DZIEŃ STRAŻAKA" - Zwoleń 2018

Dodany: 2018-05-07

       Msza Święta odprawiona w intencji strażaków i ich rodzin w Kościele Parafialnym, p.w. Podwyższenia Krzyża Św. rozpoczęła w dniu 06 maja 2018 roku, obchody "Powiatowego Dnia Strażaka" w Zwoleniu. Kolejnym punktem był się uroczysty apel, rozpoczęty przeglądem pododdziałów przez mł.bryg. Pawła Fliszkiewicza - przedstawiciela Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, który odbył się na placu Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu. Powitania zaproszonych gości dokonał mł. bryg. Mariusz Grudziński - p.o. Komendant Powiatowy PSP. Następnie wręczone zostały medale i odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom PSP oraz druhom Ochotniczych Straży Pożarnych.

Odznaczenia i medale otrzymali:
- Odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej" - srebrną- mł. bryg. Krzysztof Figurski,
- Medal " Za Zasługi dla Pożarnictwa" - srebrny- dh Irena Zawadzka, ogn. Marcin Adamiec, brązowy- mł.kpt. Kamil Czapka, dh Marcin Mąkosa.

Na wyższe stopnie służbowe awansowali:
       - na stopień mł. brygadiera, st.kpt. Krzysztof Figurski,
       - na stopień ogniomistrza, mł.ogn. Adam Mazur,
       - na stopień ogniomistrza, st.sekc. Daniel Grudziński,
       - na stopień st. strażaka, str. Maciej Stępień.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo - gaśniczych wyróżnił Dyplomem, mł. bryg. Andrzeja Szarawarskiego.

       Święto zakończyły okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości oraz współorganizatora uroczystości dh. Jerzego Kowalskiego - Prezesa Zarządu Powiatowego OSP w Zwoleniu.

       Uroczystość zaszczycili swą obecnością m.in.:
- mł. bryg. Paweł Fliszkiewicz - przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
- dh Zbigniew Gołąbek - V-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie,
- Pan Waldemar Urbański - Starosta Zwoleński,
- Pani Bogusława Jaworska - Burmistrz Zwolenia,
- Pan Marian Kuś - Wójt Gminy w Przyłęku,
- Pan Andrzej Wolszczak - Wójt Gminy w Tczowie,
- Pan Tomasz Adamiec - Wójt Gminy w Policznie,
- mł.insp. Jarosław Popczyński - Komendant Powiatowy Policji w Zwoleniu,
- Ks. Sylwester Górecki - Powiatowy Kapelan Strażaków.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 List Komendanta Głównego PSP

Dodany: 2018-05-04


 
 
 Życzenia MSWiA Joachima Brudzińskiego

Dodany: 2018-05-04


 
 
 Życzenia MSWiA Jarosława Zielińskiego

Dodany: 2018-05-04         Film - Życzenia
Link: https://drive.google.com/open?id=1kKvbhuMQCCCTFex2ondnGDF14bv6j2B2
 
 
 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dodany: 2018-05-02

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 2 maja 2018 roku o godz. 7.30 na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, podczas zmiany służbowej odbył się uroczysty apel. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku mł.bryg. Mariuszowi Grudzińskiemu - p.o. Komendanta Powiatowego PSP przez st.kpt. Krzysztofa Figurskiego - Dowódcę Uroczystości. Następnie przy akompaniamencie hymnu narodowego w obecności pocztów sztandarowych, zmian służbowych oraz funkcjonariuszy i pracowników cywilnych komendy, dokonano podniesienia flagi państwowej. Kolejnym punktem było odczytanie okolicznościowego listu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz przemówienie komendanta powiatowego PSP. Apel zakończył się odczytaniem rozkazu dziennego Dowódcy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP w Zwoleniu i meldunkiem o zakończeniu uroczystości.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Kampania "Stop Pożarom Traw"

Dodany: 2018-04-17

Od początku 2018 roku w Polsce powstało już 20.660 pożarów traw. Najwięcej pożarów miało miejsce w woj. dolnośląskim 3418, śląskim 2627 oraz mazowieckim 2350. W wyniku tych pożarów zginęły dwie osoby, a kolejnych 41 zostało rannych.

Do dwóch tragicznych pożarów doszło 11 kwietnia 2018 roku.

W miejscowości Bodzechów, woj. świętokrzyskie, miał miejsce pożar trawy. W jego wyniku jedna osoba poniosła śmierć. W działaniach ratowniczo-gaśniczych brał udział jeden zastęp PSP (5 osób) oraz jeden zastęp OSP (5 osób).

Do drugiego tragicznego pożaru doszło w Knurowie, woj. śląskie. Również tam w wyniku pożaru trawy zginęła jedna osoba. Działania ratowniczo-gaśnicze prowadziły dwa zastępy PSP (5 osób) oraz jeden zastęp ZSR (3 osoby).

Występująca od kilku dni w Polsce upalna pogoda powoduje szybkie rozprzestrzenianie się pożarów traw co stwarza ogromne zagrożenie dla człowieka, zwierząt, obszarów leśnych oraz środowiska naturalnego. Koszty prowadzonych działań gaśniczych są bardzo duże i angażują do gaszenia tego rodzaju pożarów dużą liczbę strażaków. Za nieuwagę i głupotę innych powodujących te pożary ogromne koszty społeczne ponosimy my wszyscy.

W roku ubiegłym w Polsce powstało 125.892 pożarów, z czego 38.634 to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Stanowiło to 32% wszystkich odnotowanych pożarów. Najwięcej pożarów w roku ubiegłym odnotowano w marcu i kwietniu. W ich wyniku w 2017 roku zginęły dwie osoby, a 101 zostało rannych. Średni czas gaszenia takiego pożaru to 47 minut.

Patrz też: http://www.stoppozaromtraw.pl/

Źródło: KG PSP
 
 
 Wielkanoc

Dodany: 2018-03-27


 
 
 XX eliminacje powiatowe OTWP - Zwoleń 2018.

Dodany: 2018-03-26

         23 marca 2018 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zwoleniu odbyły się XX eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Organizatorem zawodów była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Zwoleniu.
          W eliminacjach uczestniczyli zwycięzcy eliminacji gminnych w trzech grupach wiekowych tj. szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponad gimnazjalne. Młodzież w I etapie rozwiązywała test, a następnie wyłonieni finaliści odpowiadali na pytania ustne przed komisją konkursową, której przewodniczył mł. bryg. Mariusz Grudziński.

W wyniku rozgrywki finałowej kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I. Grupa I - szkoły podstawowe:
    1. Dominika Majewska - PSP Kowalków
    2. Julia Orłowska - PSP Czarnolas
    3. Tomasz Zawada - PSP Brzezinki Stare

II. Grupa II - szkoły gimnazjalne:
    1. Julia Siczek - ZPO Kazanów
    2. Norbert Mroczek - ZS Tczów
    3. Wiktoria Paczka - PSP Mszadla St.

III. Grupa III - szkoły ponad gimnazjalne:
    1. Kacper Byzdra - LO Zwoleń
    2. Kacper Marzęda - LO Zwoleń
    3. Bartłomiej Kwaśnik - ZSRT Zwoleń

         Wszyscy uczestnicy turnieju uhonorowani zostali okolicznościowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi, które ufundowali Marszałek Województwa Mazowieckiego reprezentowany przez dh Zbigniewa Gołąbka - Wiceprezesa ZW ZOSP RP, Starosta Zwoleński - Waldemar Urbański, p.o. Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu - st.bryg. Krzysztof Żyliński, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP - dh Jerzy Kowalski oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń i Marcule. Nagrody Komendanta Powiatowego PSP w Zwoleniu ufundowano ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
         Zwycięzcy poszczególnych grup wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich turnieju, które odbędą się w dniu 21 kwietnia b.r w Ruścu, gm. Nadarzyn, pow. Pruszków.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Akcja honorowego krwiodawstwa

Dodany: 2018-03-26

20 marca 2018 roku w ramach ogólnopolskiej akcji "SpoKREWnieni służbą" w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu odbyła się zbiórka krwi w której uczestniczyli strażacy, policjanci, uczniowie szkoły oraz mieszkańcy powiatu zwoleńskiego. W ramach akcji krew oddało 52 osoby, zebrano łącznie 23 litry krwi pełnej.
W akcję włączyli się również strażacy z jednostki OSP Kazanów którzy w dniu 04.03.2018 roku podczas zbiórki w Kazanowie oddali 8,85 litra krwi.
Patronat honorowy nad akcją "SpoKREWnieni służbą", która organizowana jest w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
 
 
 KONKURS

Dodany: 2018-03-22

KIEROWNIK ZWOLEŃSKIEGO BIURA POWIATOWEGO Pan PAWEŁ DROBEK uprzejmie informuję, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa organizuje konkurs dla Ochotniczych Straży Pożarnych pt.: "Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi" . Przedmiotem konkursu jest przygotowanie prezentacji multimedialnej w programie Power Point o tematyce tytułowej konkursu oraz przeprowadzenie spotkań z mieszkańcami miejscowości z dziećmi w przedszkolach, szkołach w której zlokalizowana jest OSP. Prace konkursowe należy przesyłać do Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Warszawie, Jana Pawła II 70, 00-175 Warszawa do 15 czerwca 2018r. Decyduje data stempla pocztowego.


Załączniki:
Regulamin konkursu
Adresy Oddziałów Regionalnych ARiMR
Oświadczenie


 
 
 SPOKREWNIENI SŁUŻBĄ

Dodany: 2018-03-09


 
 
  Zatrucie tlenkiem węgla - Łaguszów gm.Przyłęk

Dodany: 2018-03-06

5 osób zatruło się tlenkiem węgla w nocy 03 marca 2018 roku. Poszkodowani to mieszkańcy jednego z budynków mieszkalnych w miejscowości Łaguszów gm. Przyłęk.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Podziękowanie za służbę bryg. Grzegorzowi Kowalskiemu.

Dodany: 2018-02-28

22 lutego 2018 roku, w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu, odbyła się uroczystość pożegnania ze służbą bryg. Grzegorza Kowalskiego - Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Zwoleniu. Podczas apelu w obecności zaproszonych gości, strażaków i pracowników cywilnych komendy, mł.bryg. Mariusz Grudziński - p.o. Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu serdecznie podziękował bryg. Grzegorzowi Kowalskiemu za 28 lat służby na rzecz tutejszej komendy i mieszkańców ziemi zwoleńskiej oraz złożył życzenia wszelkiej pomyślności na nowym etapie życia.

Słowa podziękowania skierowali również obecni na uroczystości Waldemar Urbański - Starosta Zwoleński, st.bryg. w st.spocz. Krzysztof Płachta - wieloletni Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu, dh. Jerzy Kowalski - Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Zwoleniu.

Bryg. Grzegorz Kowalski służbę rozpoczął w 1990 roku jako kadet Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. Po ukończeniu szkoły z dniem 1 września 1992 roku został skierowany do służby w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Zwoleniu. Tam przeszedł kolejne szczeble kariery obejmując stanowiska dowódcy sekcji, zastępu oraz dowódcy zmiany. W 1998 roku ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. W 2007 roku obejmuje stanowisko naczelnika wydziału operacyjnego, a w 2011 roku zostaje mianowany na stanowisko dowódcy JRG PSP w Zwoleniu, które piastuje do 22.02.2018 r.

Za wzorową postawę oraz zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu obowiązków służbowych został wyróżniony m.in. Srebrną Odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej", Srebrnym Medalem "Za długoletnią służbę", Złotym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" oraz Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Podsumowanie działalności KP PSP w Zwoleniu za 2017r

Dodany: 2018-02-28

22 lutego 2018 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, odbyła się narada podsumowująca realizację zadań w 2017 roku. Informację obejmującą sprawy kadrowo - logistyczne oraz plany na rok bieżący przedłożył mł.bryg. Mariusz Grudziński - p.o. Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu, natomiast zagadnienia operacyjno - szkoleniowe omówił st.bryg. Krzysztof Żyliński - Z-ca Komendanta. W naradzie uczestniczyli funkcjonariusze i pracownicy tutejszej komendy.
 
 
 Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Dodany: 2018-02-13

W niedzielę (11 lutego) obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 i z tej okazji MSWiA przygotowało specjalny film o pracy operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego.


 
 
 Bezpieczne Ferie 2018

Dodany: 2018-02-05

Spotkania z dziećmi i młodzieżą w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo... przez cały rok szkolny", "Bezpieczne Ferie 2018".

Zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku, udzielanie I pomocy oraz zagrożenie tleniem węgla to tematy spotkań strażaków tutejszej komendy powiatowej PSP z dziećmi i młodzieżą w czasie tegorocznych ferii zimowych. Spotkania w ramach akcji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji "Kręci mnie bezpieczeństwo... przez cały rok szkolny", odbyły się 23 oraz 24 stycznia 2018 roku, w Bibliotece Publicznej oraz Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej w Zwoleniu. Pogadanki prowadzili mł.bryg. Marcin Płachta i st.kpt. Krzysztof Figurski.

Zdjęcia w zakładce GALERIA (Biblioteka Publiczna w Zwoleniu, KP PSP Zwoleń)
 
 
 Twoje bezpieczeństwo nie tylko w naszych rękach

Dodany: 2018-02-05

Uprzejmie informujemy, że Komenda Głowna PSP opracowała poradnik "Twoje bezpieczeństwo nie tylko w naszych rękach", który dostępny jest pod adresem http://www.straz.gov.pl/porady/dom

W poradniku poruszono kwestie z zakresu:
 • Bezpieczeństwa urządzeń i instalacji elektrycznych w domach,
 • Bezpieczeństwa w kuchni,
 • Bezpieczeństwa w mieszkaniu,
 • Bezpieczeństwo własne,
 • Bezpieczna ewakuacja,
 • Test bezpieczeństwa.

Zachęcamy do zapoznania.

KP PSP Zwoleń
 
 
 Szkolenie podstawowe

Dodany: 2018-01-04

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że organizuje szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP.
Czytaj więcej...
 
 
 XXIII Mistrzostwa Polski strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej

Dodany: 2017-12-18

W dniach 27-30 listopada 2017 r. w obiekcie Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich im. Feliksa Stamma w Cetniewie, przeprowadzono XXIII Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej. Organizatorem Mistrzostw była Komenda Główna PSP, a funkcję Gospodarza pełniła Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku.
W rozgrywkach udział wzięło 16 drużyn reprezentujących województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie oraz szkoły pożarnicze: SGSP Warszawa, CS PSP Częstochowa, SA PSP Kraków i Poznań. W składzie drużyny reprezentującej województwo mazowieckie znalazł się między innymi strażak z Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu - mł.ogn. Łukasz Molendowski. Drużyny rywalizowały w czterech grupach eliminacyjnych. Po dwie najlepsze awansowały do grup ćwierćfinałowych. Pozostałe rywalizowały o miejsca 9-16. Po rocznej przerwie, ponownie Mistrzem Polski została drużyna woj. łódzkiego, która w emocjonującym meczu finałowym pokonała 1:0, woj. mazowieckie (ubiegłoroczny Mistrz). Trzecie miejsce wywalczyła drużyna woj. śląskiego. Zarówno poziom organizacyjny, jak i sportowy Mistrzostw został bardzo wysoko oceniony przez uczestników. Dodatkowo prowadzono klasyfikację na najlepszych zawodników Mistrzostw.

Wyróżnienia otrzymali:
- Najlepszy zawodnik (MVP Mistrzostw) - Michał Marciniak - woj. łódzkie,
- Najlepszy bramkarz - Rafał Krzywania - woj. kujawsko-pomorskie,
- Najlepszy strzelec - Wojciech Bajor - woj. mazowieckie.

W ceremonii zakończenia Mistrzostw, połączonej z wręczeniem pucharów, medali, dyplomów i nagród, udział wzięli:
- st. bryg. Tomasz Komoszyński - Pomorski Komendant Wojewódzki PSP,
- st. bryg. Piotr Kalinowski - przedstawiciel Komendanta Głównego PSP,
- mł. bryg. Dariusz Żywicki - z-ca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Końcowa klasyfikacja Mistrzostw przedstawia się następująco:
1. woj. łódzkie,
2. woj. mazowieckie,
3. woj. śląskie,
4. woj. kujawsko-pomorskie,
5. SGSP Warszawa,
6. woj. pomorskie,
7. woj. podkarpackie,
8. woj. lubelskie,
9. woj. dolnośląskie,
10. woj. podlaskie,
11. SA PSP Kraków,
12. woj. zachodniopomorskie,
13. woj. świętokrzyskie,
14. woj. opolskie,
15. SA PSP Poznań,
16. CS PSP Częstochowa.

Opracowanie: st. kpt. Mirosław Cyrson - KW PSP Gdańsk,
Zdjęcia w zakładce GALERIA: KW PSP Gdańsk.
 
 
 Strażak Miesiąca października 2017

Dodany: 2017-12-18

W dniu 28 października br. w miejscowości Kociołki (gm. Kozienice) samochód osobowy uderzył w drzewo. Druh Michał Kupidura z OSP Kazanów udzielił pierwszej pomocy 3 osobom poszkodowanym w wypadku i wezwał służby ratownicze. Ze zniszczonego samochodu ewakuował w bezpieczne miejsce najbardziej rannego mężczyznę. Ocenił również stan pozostałych pasażerów. Po przyjeździe PSP Kozienice pomagał strażakom z JRG w zabezpieczeniu miejsca wypadku, aż do momentu przybycia pierwszych zespołów ratownictwa medycznego. Za bohaterski czyn dh Michał Kupidura został wyróżniony tytułem "Strażak Miesiąca października 2017"
 
 
 Ćwiczenia zgrywające "ŚNIEŻYCA 2017"

Dodany: 2017-12-12

6 grudnia 2017 roku na terenie Zakładu Garbarskiego "Maltan", ul. Partyzantów w Zwoleniu odbyły się ćwiczenia zgrywające dla jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz służb z terenu gminy Zwoleń i powiatu zwoleńskiego. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie metod współpracy jednostek straży pożarnych ze strukturami zarzadzania kryzysowego szczebla gminnego i powiatowego oraz sprawdzenie ich przygotowania do działań związanych z zagrożeniami występującymi podczas okresu zimowego tj. niskie temperatury czy intensywne opady śniegu. Ponadto dokonano praktycznego sprawdzenia warunków ewakuacji obowiązujących w zakładzie.
Założenia ćwiczeń obejmowały m.in. powstanie pożaru w zakładzie produkcyjnym w wyniku którego poszkodowana zostaje 1 osoba. Pożar powoduje również konieczność ewakuacji pozostałych pracowników. Działania prowadzone są w ujemnych temperaturach i silnych opadach śniegu, które utrudniają dojazd do obiektu i prowadzenie działań ratowniczo - gaśniczych. Służby zarządzania kryzysowego otrzymują zadania zapewnienia drożności drogi dojazdowej oraz tymczasowego miejsca pobytu dla osób ewakuowanych, natomiast siły i środki straży pożarnych podejmują ewakuację osoby poszkodowanej i prowadzą działania gaśnicze.
W manewrach uczestniczyło 4 zastępy z KP PSP Zwoleń i 4 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zwolenia, Policzny, Łagowa i Kazanowa, służby Policji, Państwowego Ratownictwa Medycznego, Powiatowego Zarządu Dróg, Gminy Zwoleń i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zwoleniu.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Wypadek - Wólka Szelężna gm. Zwoleń.

Dodany: 2017-12-07

Trzy osoby zostały ranne wskutek dachowania samochodu osobowego marki Opel Vectra na drodze krajowej nr 79.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Wypadek - Pająków gm. Przyłęk

Dodany: 2017-11-23

Dwie osoby zostały ranne w wyniku zderzenia samochodów osobowych na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Pająków.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Poradnik "Biało-Czerwona" czyli jak czcić barwy narodowe

Dodany: 2017-11-21

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęło kampanię społeczną promującą szacunek dla Flagi RP i Hymnu RP związaną z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

W ramach akcji opracowany został przewodnik Poradnik "Biało-Czerwona". Autorem publikacji jest Alfred Znamierowski ekspert w dziedzinie weksylologii, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA.

Publikacja MSWiA w przystępny sposób objaśnia wiele pojęć i różnic w nazwach, które nie dla wszystkich mogą być zrozumiałe, a są używane nie tylko w pismach urzędowych i opracowaniach weksylologicznych.

"Biało-Czerwona" zawiera wskazówki jak prezentować barwy narodowe, polską flagę, a także bannery w przestrzeni publicznej. Kwestia ta nie została do tej pory uregulowana ustawowo. Wiele jednostek samorządu terytorialnego i instytucji państwowych nie wie, w jakiej kolejności na masztach i w pomieszczeniach umieszczać flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej z flagami innych państw i jednostek samorządu terytorialnego.

Wskazówki zawarte w publikacji MSWiA dotyczą różnych okoliczności, między innymi żałoby, marszów czy powitania gości zagranicznych.

Autor wyjaśnia również, na przykład kibicom, że nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają na zawody sportowe można umieszczać na barwach narodowych, a nie flagach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Polska flaga ma proporcje 5:8.

Publikacja pt. "Biało-Czerwona" zawiera instrukcje, które mogą się przydać każdemu, kto szanuje nasze barwy narodowe.

Link do pobrania poradnika "Biało Czerwona":
http://www.mswia.gov.pl/download/1/30122/wyd2dodruku.pdf
Link do pobrania poradnika "Hymn Polski":
https://www.mswia.gov.pl/download/1/31097/broszuraHymnnowy.pdf
Link do spotu pt. Biało - czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe":
https://youtu.be/LfDv3yi5IrM
 
 
 Uroczyste podniesienie flagi państwowej

Dodany: 2017-11-14

11 listopada 2017 roku podczas zmiany służbowej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Dziś biało-czerwone barwy są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje ze współczesnością. Dekorowane są nimi ulice i domy podczas świąt narodowych i rocznic historycznych wydarzeń. Flaga państwowa jest też symbolem polskich triumfów, zatykają ją alpiniści na zdobytych szczytach górskich, wywiesza się ją również na maszcie podczas zwycięstw polskich sportowców. W barwach biało-czerwonych są również stroje polskich sportowców oraz przedmioty używane przez dopingujących ich kibiców.
Pierwsza biało-czerwona manifestacja miała miejsce 3 maja 1916 roku, podczas obchodów 125 rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji. Mieszkańcy Warszawy demonstrowali biało-czerwonymi flagami swoje patriotyczne uczucia. Była to pierwsza masowa demonstracja z ich użyciem.
W 1919 roku już po odzyskaniu niepodległości Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej zatwierdził biel i czerwień jako barwy narodowe. Usankcjonował również polską flagę, ustalając obowiązujące do dziś proporcje jej długości do szerokości - 8:5. Ponadto ustawa sejmowa ustanawiała flagę państwową z herbem Orzeł Biały umieszczonym na górnym białym pasie, która przeznaczona była dla przedstawicielstw dyplomatycznych oraz jako bandera handlowych statków morskich.
Biało-czerwona flaga powiewała przez cały okres II Rzeczypospolitej jako znak suwerennego i wolnego państwa. Podczas II wojny światowej żołnierze polscy walczyli pod biało-czerwonymi sztandarami na wszystkich frontach i w Podziemnym Państwie Polskim. Flaga narodowa była świadkiem i symbolem czynu zbrojnego polskiego oręża, zatknięta przez naszych żołnierzy m.in. nad klasztorem na Monte Cassino i nad gruzami Berlina.

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski - KW PSP w Warszawie
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Nagroda Komendanta Głównego PSP

Dodany: 2017-11-08

8 listopada br. pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, st.bryg. Krzysztof Żyliński wręczył asp.sztab. Andrzejowi Baryła oraz asp.sztab. Tomaszowi Knieć nagrodę finansową przyznaną przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków realizujących zadania służbowe na stanowisku zastępcy dowódcy zmiany.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Tragiczny pożar - Ostrówka gm. Kazanów.

Dodany: 2017-11-08

Jedna osoba poniosła śmierć w pożarze drewnianego budynku mieszkalnego położonego w miejscowości Ostrówka.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla, Wygoda -gm.Policzna.

Dodany: 2017-11-03

Prawdopodobnie zatrucie tlenkiem węgla w wyniku nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych na paliwo stałe, było przyczyną śmierci 86-letniej mieszkanki miejscowości Wygoda, gm.Policzna. Do zdarzenia doszło 26 października 2017 roku ok. godziny 18:30. Przybyłe na miejsce zastępy z KP PSP Zwoleń, po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpiły do resuscytacji krążeniowo-oddechowej nieprzytomnej kobiety. Pomimo podjętych czynności przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon.
To już 2 śmiertelna ofiara czadu w tym sezonie grzewczym na terenie powiatu zwoleńskiego. Poprzednie zdarzenie miało miejsce w miejscowości Ługi gm. Zwoleń w dniu 18.09.2017r., gdzie śmierć poniosła 1 osoba.

W związku ze zbliżającym się okresem zimowym apelujemy o:
 • sprawdzanie, szczelności połączeń urządzeń grzewczych z przewodami kominowymi,
 • zapewnieniu drożności i dokonywaniu regularnych czyszczeń przewodów dymowych i spalinowych (dla pieców na paliwo stałe raz na kwartał, na gaz i olej co pół roku), oraz wentylacyjnych (raz w roku),
 • nie składowaniu materiałów łatwopalnych, np. gazet, drewna, podpałki, w pobliżu urządzeń grzewczych,
 • nie stawianiu piecyków w pobliżu łóżka, zasłon, czy innych przedmiotów z materiałów łatwopalnych.
Jednocześnie zachęcamy do zakupu czujki tlenku węgla, która w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm gazu automatycznie ostrym dźwiękiem sygnalizuje zagrożenie.
 
 
 Wypadek - Ługi gm. Zwoleń

Dodany: 2017-09-30

Jedna osoba została ranna w wyniku zderzenia 2 samochodów osobowych na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Ługi.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 V Sokołowski Turniej w Dwuboju Pożarniczym

Dodany: 2017-09-30

28 września 2017 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim przeprowadzono V Sokołowski Turniej w Dwuboju Pożarniczym w ramach Mazowieckiego Turnieju w Dwuboju Pożarniczym o puchar mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.
Podczas zawodów przeprowadzono następujące konkurencje:
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni,
- pożarniczy tor przeszkód - 100 m.

Kolejność pierwszych miejsc w poszczególnych konkurencjach przedstawia się następująco:

Pożarniczy tor przeszkód - 100 m indywidualnie:
1 miejsce - Kacperski Dawid z KP PSP Zwoleń z czasem 17,31 sek.
2. miejsce - Daniluk Mateusz z KP PSP Łosice z czasem 17,79 sek.
3 miejsce - Dąbrowski Radosław z KP PSP Płońsk z czasem 17,90 sek.

Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej indywidualnie:
1 miejsce - Kacperski Dawid z KP PSP Zwoleń z czasem 15,06 sek.
2 miejsce - Żylak Paweł z KP PSP Sokołów Podlaski z czasem 15,28 sek.
3 miejsce - Daniluk Mateusz z KP PSP Łosice z czasem 16,02 sek.

Dwubój pożarniczy indywidualnie:
1 miejsce - Kacperski Dawid z KP PSP Zwoleń z czasem 32,37 sek.
2 miejsce - Żylak Paweł z KP PSP Sokołów Podlaski z czasem 33,46 sek.
3 miejsce - Daniluk Mateusz z KP PSP Łosice z czasem 33,81 sek.

Puchary i dyplomy dla najlepszych zawodników wręczali:
st.bryg. Mirosław Jasztal - zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP,
Bogusław Karakula - burmistrz miasta Sokołów Podlaski,
st. bryg. Tomasz Wilk - p.o. komendant powiatwowy PSP w Sokołowie Podlaskim.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Karol Kierzkowski - KW PSP w Warszawie.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 90-lat jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasieńcu Soleckim

Dodany: 2017-09-21

17 września 2017 roku odbyła się uroczystość 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasieńcu Soleckim, gm. Zwoleń. Jubileusz poprzedziła Msza Święta odprawiona w miejscowym kościele parafialnym. Obchody zorganizowano na placu przed remizą jednostki, na którym zgromadzili się zaproszeni goście, strażacy oraz mieszkańcy Jasieńca Sol. i okolic. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i medali zasłużonym druhom oraz okolicznościowych wystąpień gości. Ważnym punktem uroczystości było poświęcenie i przekazanie nowo pozyskanego dla jednostki wozu ratowniczo-gaśniczego GBA 4/24 na podwoziu Renault Midlum D16 z napędem uterenowionym (4×4), któremu nadano imię "Witek".
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów odbył się festyn, któremu towarzyszyły pokazy ratownicze przygotowane przez strażaków OSP w Jasieńcu Sol.
Zakup wartego 835 tysięcy złotych nowego wozu ratowniczo-gaśniczego możliwy był dzięki pozyskaniu wsparcia ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (300 tys. zł.), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w ramach programu "OSP 2017" (100 tys. zł.) oraz dotacji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej (150 tys. zł). Wkład własny Gminy wyniósł 285 tysięcy złotych.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Międzynarodowe Zawody Sportowo Pożarnicze CTIF Villach-Austria

Dodany: 2017-07-22

mł. asp. Dawid Kacperski, funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu był reprezentantem Polski i strażaków Państwowej Straży Pożarnej podczas Międzynarodowych Zawodów Sportowo - Pożarniczych CTIF, które odbyły się w dniach 9-16 lipca 2017 roku w miejscowości Villach (Austria). Polska zajęła wysokie 4 miejsce, na 9 startujących zespołów. Zwycięzcą zawodów okazała się reprezentacja Rosji przed Białorusią i Czechami.
W tej strażackiej olimpiadzie wystartowało ok. 3000 sportowców z 27 krajów, co sprawia, że są to jedne z największych zawodów w sporcie pożarniczym.
Kolejne zawody rozegraną za 4 lata w Słowenii.

Zdjęcia w zakładce GALERIA  / Dawid Kacperski /Film: "Drabina hakowa finał - Villach (Austria) - Międzynarodowe Zawody Sportowo-Pożarnicze CTIF" - autor: mł. bryg. Szymon Ławecki - Biuro Szkolenia KG PSP
 
 
 Wypadek - Mostki gm. Zwoleń

Dodany: 2017-07-21

Dwie osoby zostały ranne w wyniku zderzenia 3 samochodów w miejscowości Mostki.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 "Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą"- Zalew 2017

Dodany: 2017-07-06

Pokazy ratownictwa wodnego, sprzętu pożarniczego, ćwiczenia z udzielania I pomocy oraz pogadanki o zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji i nad wodą, to atrakcje przygotowane wspólnie przez zwoleńskich strażaków i policjantów dla dzieci i młodzieży w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą", organizowanej pod patronatem p. Mariusza Błaszczaka - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Impreza, której głównym celem było propagowanie właściwego zachowania na akwenach wodnych, w tym zasad bezpiecznej kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych, odbyła się w dniu 05 lipca 2017 roku w Zwoleniu, nad zalewem przy ul. Sportowej.
Podczas pokazów dzieci miały okazję poznać sprzęt ratownictwa wodnego oraz obserwować akcję udzielania pomocy osobie tonącej przez strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej. O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą przypominał funkcjonariusz Komendy Policji w Zwoleniu oraz miejscowy ratownik WOPR, natomiast instruktaż I pomocy prowadziła powiatowy koordynator ratownictwa medycznego.
Organizatorami byli Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Powiatowa Policji w Zwoleniu.
W pokazach uczestniczyły również jednostki OSP w Kazanowie i Grabowie n/W.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Dodany: 2017-07-06

O czym należy pamiętać nad wodą?
Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa dodatkowo ratownik.
Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym - różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.
Podchodźmy do wody z ostrożnością - nie przeceniajmy swoich umiejętności. Na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skaczmy - w szczególności na główkę - do nieznanej i zbyt płytkiej wody. W rzece pływajmy zawsze zgodnie z prądem, a nie pod prąd.


 
 
 Zdanie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP

Dodany: 2017-07-03

        W dniu 30 czerwca 2017 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu odbyła się uroczystość zdania obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Zwoleniu st. bryg. Krzysztofa Płachty. Uroczysty apel rozpoczął się o godzinie 13.00 w Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu, złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości bryg. Grzegorza Kowalskiego Mazowieckiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP- st. bryg. Jarosławowi Kurkowi.
        W uroczystym apelu udział wzięli Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele władz powiatowych, miasta i gmin z terenu powiatu zwoleńskiego, delegacja Komendantów Miejskich/Powiatowych PSP z komend województwa mazowieckiego, księża i kapelani strażaków, prezes i członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, druhowie reprezentujący powiat zwoleński, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących, koleżanki i koledzy z Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, emeryci, a także funkcjonariusze i pracownicy tutejszej komendy.
        Po odczytaniu decyzji o odwołaniu ze stanowiska, st. bryg. Krzysztof Płachta pożegnał się ze sztandarem i zameldował zdanie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Zwoleniu. Decyzją Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP pełnienie obowiązków na tym stanowisku powierzone zostało st. bryg. Krzysztofowi Żylińskiemu dotychczasowemu Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP.
        St. bryg. Krzysztof Płachta podziękował swoim przełożonym z Komendy Wojewódzkiej, samorządowcom - Burmistrz Zwolenia Bogusławie Jaworskiej, staroście zwoleńskiemu Waldemarowi Urbańskiemu i wójtom za wsparcie i pomoc okazywaną przy zakupie samochodów i modernizacji komendy oraz jednostek OSP. Słowa podziękowania skierował również do funkcjonariuszy i pracowników z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu za wspólne chwile trudne i te pełne sukcesów.
        Ostatnim punktem uroczystości były okolicznościowe przemówienia i upominki skierowane na ręce ustępującego komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu.
st.bryg. mgr inż. Krzysztof Płachta w szeregach Państwowej Straży Pożarnej pełnił służbę przez 37 lat, natomiast na stanowisko komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w został powołany z dniem 1 kwietnia 1994 roku.
Dziękujemy Panie Komendancie za współpracę i wspieranie nas w codziennych obowiązkach służbowych, życzymy dużo zdrowia i czerpania jak najwięcej z życia na emeryturze.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Pomoc dzieciom poległych strażaków z Białegostoku

Dodany: 2017-06-14

Koleżanki i Koledzy! Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci. Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin. Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacji lub bezpośrednio wpłacając na konto nr: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem 'Białystok'. Dziękujemy za każdą wpłatę.
Link do strony akcji: https://dorastajznami.org/pomoz_dzieciom_strazakow_z_bialegostoku/
 
 
 XVIII Mistrzostwa Woj. Maz. w Sporcie Pożarniczym

Dodany: 2017-06-05

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zostali zwycięzcami XVIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym. Zawody rozegrano w dniach 30-31.05.2017 roku w Kozienicach. W turnieju brali udział strażacy z komend powiatowych i miejskich z Kozienic, Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, Ostrołęki, Płońska, Łosic, Pruszkowa, Ciechanowa i Zwolenia. Zawodnicy rywalizowali w czterech konkurencjach:
- pożarniczy tor przeszkód na 100 m,
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni,
- sztafeta 4 x 100 metrów z przeszkodami,
- pożarnicze ćwiczenie bojowe.
O wyniku końcowym zdecydowały równe starty reprezentacji Zwolenia we wszystkich konkurencjach, którzy poza ćwiczeniem bojowym zajmowali czołowe lokaty. W klasyfikacji drużynowej drużyna KP PSP Zwoleń wyprzedziła KM PSP Siedlce i KP PSP Łosice.
Zwycięski zespół wystąpił w składzie:
mł.kpt. Jacek Skóra, asp. Krzysztof Gregorczyk, mł.asp. Dawid Kacperski, mł.ogn. Adam Mazur, mł.ogn. Damian Adamiec, st.sekc. Damian Wudarczyk, st.str. Albert Wolszczak, st.str. Mateusz Kuś. Kierownik reprezentacji - bryg. Grzegorz Kowalski.

Wyniki poszczególnych konkurencji:

Pożarniczy tor przeszkód - indywidualnie

1. Dawid Kacperski (Zwoleń), 2. Mateusz Daniluk (Łosice), 3. Albert Krupa (Pruszków), 3. Sławomir Skibiński (Ciechanów).

Pożarniczy tor przeszkód - drużynowo
1. Zwoleń, 2. Łosice, 3. Sokołów Podlaski.

Drabina hakowa - indywidualnie
1. Dawid Kacperski (Zwoleń, czas 14,5s), 2. Paweł Żylak (Sokołów Podlaski, 14,99s), 3. Mateusz Bańkowski (Warszawa, 15,43s).

Drabina hakowa - zespołowo
1. Sokołów Podlaski, 2. Zwoleń, 3. Siedlce.

Dwubój pożarniczy
1. Dawid Kacperski (Zwoleń), 2. Mateusz Daniluk (Łosice), 3. Paweł Żylak (Sokołów Podlaski), 4. Mateusz Bańkowski (Warszawa), 5. Radosław Dąbrowski (Płońsk), 6. Mateusz Kuś (Zwoleń), 7. Mateusz Sadowski (Łosice), 8. Albert Krupa (Pruszków), 9. Jacek Skóra (Zwoleń), 10. Sebastian Macfałda (Ciechanów).

Sztafeta pożarnicza 4 x 100 m:
1. Siedlce, 2. Zwoleń, 3. Płońsk.

Pożarnicze ćwiczenie bojowe
1. Ciechanów, 2. Płońsk, 3. Siedlce.

Puchary, medale i dyplomy najlepszym zawodnikom wręczali m.in.: st. bryg. Bogdan Łasica - Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Andrzej Jung - Starosta Kozienicki, bryg. Krzysztof Zyzek - Komendant KP PSP w Kozienicach i Marcin Zmitrowicz - Dyrektor KCRiS.

Zdjęcia w zakładce GALERIA /Foto: zwolen24.pl/
 
 
 "DZIEŃ STRAŻAKA" - Zwoleń 2017

Dodany: 2017-05-11

      7 maja 2017 roku na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu odbył się uroczysty apel z okazji obchodów "Powiatowego Dnia Strażaka" oraz 25- lecia Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystość poprzedziła Msza Święta odprawiona w intencji strażaków i ich rodzin w Kościele Parafialnym, p.w. Podwyższenia Krzyża Św.
      Powitania zaproszonych gości na czele ze st. bryg. Jarosławem Kurkiem - Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej, dokonał st. bryg. Krzysztof Płachta - Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu. Następnie wręczone zostały medale i odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom pożarnictwa oraz druhom Ochotniczych Straży Pożarnych. Medale i odznaczenia otrzymali:
 1. "Medal za długoletnią służbę", srebrny - bryg. Grzegorz Kowalski, brązowy- mł.bryg. Marcin Płachta, st.kpt. Krzysztof Figurski.

 2. Odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej" srebrną, mł.bryg. Mariusz Grudziński.

 3. "Złoty Znak Związku"- mł.bryg. Marcin Płachta.

 4. Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza" - dh Jan Mazur.

 5. Medal " Za Zasługi dla Pożarnictwa" srebrny- mł.kpt. Michał Krok, brązowy - Witold Jaskólski, dh Kamil Serafin, dh Bartosz Szarawarski.

 6. Odznakę "Za wysługę lat" - przyznaną przez Prezydium Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Zwoleniu: dh Jerzy Kowalski - 55 lat, dh Dariusz Mężyk - 30 lat, dh Wojciech Chałupka, dh. Michał Jakóbczyk, dh Piotr Jargot - 20 lat, dh. Grzegorz Baran, dh. Marek Wawrzak - 15 lat, dh. Joanna Kaca, dh. Michał Mężyk, dh. Tomasz Michalik - 10 lat, dh. Grzegorz Dziedzic, dh. Dawid Woch - 5 lat.
Na wyższe stopnie służbowe awansowali:
 • na stopień st. brygadiera, bryg. Krzysztof Żyliński,
 • na stopień kapitana, mł.kpt. Michał Krok,
 • na stopień ogniomistrza, mł.ogn. Marcin Adamiec, mł.ogn. Maksymilian Małecki,
 • na stopień st.sekcyjnego, sekc. Emil Wit.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo - gaśniczych wyróżnił Dyplomem, st.ogn. Dariusza Pękalę.
      Święto zakończyły okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości oraz współorganizatora uroczystości dh. Jerzego Kowalskiego - Prezesa Zarządu Powiatowego OSP w Zwoleniu.

      Uroczystość zaszczycili swą obecnością m.in.:
- st. bryg. Jarosław Kurek - Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,
- nadbryg. w st.spocz. Gustaw Mikołajczyk,
- dh Zbigniew Gołąbek - V-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie,
- Pan Waldemar Urbański - Starosta Zwoleński,
- Pan Jacek Łata - Prezes Sądu Rejonowego w Zwoleniu,
- podinsp. Jarosław Popczyński - Komendant Powiatowy Policji w Zwoleniu,
- Pani Bogusława Jaworska - Burmistrz Zwolenia,
- Pani Teresa Pancerz-Pyrka - Wójt Gminy w Kazanowie,
- Pan Andrzej Wolszczak - Wójt Gminy w Tczowie,
- Pan Tomasz Adamiec - Wójt Gminy w Policznie,
- dh Wojciech Szmajda - Przewodniczący Rady Gminy w Przyłęku.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka

Dodany: 2017-05-04

Wszystkim Wam, strażakom życzę bezpiecznej służby i z szacunkiem dziękuję za każdy dzień - zwrócił się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak do strażaków z okazji przypadającego 4 maja Międzynarodowego Dnia Strażaka.

Uroczyste obchody w dniu św. Floriana, patrona wszystkich strażaków mają długą historię. Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wtedy okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św. Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami.

W dniu wstąpienia do służby strażacy ślubują między innymi ofiarność i męstwo w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego, i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem własnego życia. Nie dziwi więc fakt, że ta grupa zawodowa cieszy się niezmiennie wysokim i stabilnym zaufaniem społecznym wśród Polaków.

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę 29 851 strażaków.

W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie 446 760 razy. Ugasiły 126 204 pożary i uczestniczyły w 288 390 interwencjach związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp.

Strażaków zawodowych wspierają strażacy ochotnicy. Oni również świętują 4 maja.

Źródło: MSWiA


 
 
 XL eliminacje wojewódzkie OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom"

Dodany: 2017-05-04

Kacper Byzdra z Publicznego Gimnazjum w Przyłęku, zajął II miejsce w finale XL eliminacji województwa mazowieckiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" w grupie szkół gimnazjalnych. Zawody odbyły się w dniu 29 kwietnia 2017r. w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach. W eliminacjach uczestniczyła młodzież z 38 powiatów woj. mazowieckiego w 3 grupach wiekowych (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne). Powiat zwoleński reprezentowali zwycięzcy eliminacji powiatowych: Jakub Solecki z PSP Kazanów, Kacper Byzdra - PG Przyłęk oraz Adrian Choroś z ZSRT Zwoleń.
Kacper Byzdra będzie reprezentował nasz powiat i województwo w finale centralnym, który odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2017r. w Krakowie.
Do finału awansowało dwóch pierwszych zawodników z każdej grupy wiekowej.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Życzenia Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego

Dodany: 2017-05-03

List z życzeniami Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego z okazji Dnia Strażaka 2017


 
 
 Zwiększenie środków finansowych dla OSP

Dodany: 2017-04-24

Wystąpienie sekretarza stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego dotyczące zwiększenia środków finansowych dla jednostek OSP.
 
 
 Podsumowanie szkolenia dla członków OSP

Dodany: 2017-04-06

Dnia 2 kwietnia 2017 roku zakończyło się organizowane przez Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu "Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników OSP". Egzamin końcowy pozytywnie zdało 25 druhów, członków jednostek OSP z terenu powiatu zwoleńskiego. Zdobyte na szkoleniu umiejętności pozwolą im na wykonywanie podstawowych czynności ratowniczych podczas zdarzeń. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych szkoleniach specjalistycznych podwyższających kwalifikacje.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 "Młodzież Zapobiega Pożarom" - Zwoleń 2017

Dodany: 2017-04-03

           Informujemy, że w dniu 31 marca 2017 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zwoleniu odbyły się XIX eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Patronat honorowy sprawował Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Starosta Zwoleński. Organizatorem zawodów była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Zwoleniu.
            W eliminacjach uczestniczyli zwycięzcy eliminacji gminnych w trzech grupach wiekowych tj. szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponad gimnazjalne. Młodzież w I etapie rozwiązywała test, a następnie wyłonieni finaliści odpowiadali na pytania ustne przed komisją konkursową, której przewodniczył mł. bryg. Mariusz Grudziński.

W wyniku rozgrywki finałowej kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I. Grupa I - szkoły podstawowe:
      1. Jakub Solecki - PSP Kazanów
      2. Jan Fijołek - PSP Tczów
      3. Bartłomiej Szczęsny - PSP Zwoleń

II. Grupa II - szkoły gimnazjalne
      1. Kacper Byzdra - PG w Przyłęku
      2. Mateusz Wieczorek - PG w Tczowie
      3. Łukasz Orłowski - PG w Policznie

III. Grupa III - szkoły ponad gimnazjalne
      1. Adrian Choroś - ZSRT w Zwoleniu
      2.Sebastian Molenda - OSP Kowalków
      3.Kacper Szymanek - ZSRT w Zwoleniu

            Wszyscy uczestnicy turnieju uhonorowani zostali okolicznościowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Nagrody wręczali Starosta Zwoleński - Waldemar Urbański, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Zwoleniu bryg. Krzysztof Żyliński oraz dh Jerzy Kowalski - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP.
            Zwycięzcy poszczególnych grup wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich turnieju, które odbędą się w dniu 29 kwietnia b.r w Pionkach.
           Fundatorami nagród rzeczowych byli:
1. Marszałek Województwa Mazowieckiego
2. Starostwo Powiatowe w Zwoleniu
3. Nadleśnictwo Zwoleń
4. Nadleśnictwo Marcule gm. Iłża
5. Bank Spółdzielczy w Zwoleniu
6. Zakład Remontu Pieców Piekarniczych Tomasz Makuch
            Serdecznie dziękujemy sponsorom za pomoc materialną oraz opiekunom za zaangażowanie i wzorowe przygotowanie uczniów.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 STOP pożarom traw

Dodany: 2017-03-28

Od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw i nieużytków. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym - ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych.

Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.

Materiały informacyjne:
http://www.straz.pl/badz-bezpieczny/pozary-traw
http://www.stoppozaromtraw.pl
 
 
 List Sekretarza Stanu w MSWiA Pana Jarosława Zielińskiego

Dodany: 2017-03-23

Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi sugerujące, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odbiera pieniądze Ochotniczym Strażom Pożarnym, nie kupuje nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych czy też odmawia strażakom ochotnikom prawa do noszenia munduru. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Zarówno w 2016 roku, jak i w 2017 roku zwiększyliśmy kwoty dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku na dotacje dla OSP przeznaczymy 124 mln zł. Zapewniam wszystkich strażaków ochotników, że podobnie jak w ubiegłym roku środki te zostaną wydane na realne potrzeby OSP. W załączeniu pozwalam sobie przesłać treść mojego wystąpienia w tej sprawie prosząc jednocześnie o lekturę i zainteresowanie nim innych osób.

Z wyrazami szacunku

Jarosław Zieliński
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji

(treść listu)
 
 
 "SpoKREWnieni służbą"

Dodany: 2017-03-20

W dniu 14 marca 2017 roku w zwoleńskim Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Żeromskiego 34 odbyła się akcja oddawania krwi pod hasłem "spoKREWnieni służbą". W akcji udział wzięli m.in. funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Policji, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zwoleńskiego LO, a także członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu zwoleńskiego.
Łącznie podczas akcji zebrano 18 litrów krwi.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 X Ogólnopolski Halowy Turniej Drabin Hakowych

Dodany: 2017-03-17

mł.asp. Dawid Kacperski z rezultatem 14,85 s. zajął 2 miejsce podczas "X Ogólnopolskiego Halowego Turnieju Drabin Hakowych" Zawody zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski przeprowadzone zostały w dniu 9 marca 2017 roku na obiektach Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim. Ponadto z ramienia tutejszej komendy w rywalizacji brali udział: mł.kpt. Jacek Skóra, st.str. Mateusz Kuś i st.str. Albert Wolszczak W zawodach uczestniczyło ogółem 94 zawodników z całego kraju. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy.
Kierownikiem reprezentacji był bryg. Grzegorz Kowalski. Naszym reprezentantom gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
  Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

Dodany: 2017-03-17

W I kwartale 2017 rokuj roku zostały zorganizowane ćwiczenia doskonalące umiejętności prowadzenia działań ratowniczych na zamarzniętych akwenach. Miejscem szkolenia był zbiornik wodny przy ul. Sportowej w Zwoleniu. W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej tut. komendy. Zajęcia poprzedzone zostały szkoleniem teoretycznym z zakresu technik ewakuacji poszkodowanych z kruchego lodu oraz wykorzystania podstawowego sprzętu ratowniczego.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 "SpoKREWnieni służbą" - akcja honorowego krwiodawstwa.

Dodany: 2017-03-10

We wtorek 14 marca w godzinach 8.00-12.00 w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Żeromskiego 34 w Zwoleniu, prowadzona będzie zbiórka krwi pod hasłem "SpoKREWnieni służbą". Zachęcamy mieszkańców powiatu zwoleńskiego do wzięcia udziału w tym szlachetnym przedsięwzięciu i oddania krwi.

W akcję włączyli się: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, Komenda Powiatowa Policji w Zwoleniu, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, Nadleśnictwo Zwoleń, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zwoleńskiego LO.
 
 
 Pożar Krzywda - gm. Przyłęk

Dodany: 2017-03-04

28 lutego 2017 roku ok. godziny 18.35 doszło do pożaru murowanego domu jednorodzinnego w miejscowości Krzywda.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 List Ministra Spraw Wewnętrznych i Admninistracji

Dodany: 2017-02-17

List Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka w sprawie Programu Modernizacji Służb Mundurowych.
 
 
 "Bezpieczne ferie i lodowiska" - 2017

Dodany: 2017-02-17

Czas wolny, zimowa aura oraz utrzymująca się niska temperatura zachęcają do aktywnego wypoczynku. Dlatego też mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych przypominamy kilka podstawowych zasad:

- baw się tylko w miejscach przeznaczonych do tego celu,
- nie zjeżdżaj na sankach na ulicę, gdzie poruszają się samochody,
- nie doczepiaj sanek do samochodu,
- nie ślizgaj się na zamarzniętym stawie lub rzece,
- nie oddalaj się od miejsca zabawy bez wiedzy rodziców i opiekunów.
- w razie wypadku dzwoń pod nr telefonu 112 lub 998.

Jednocześnie informujemy, że tutejsza komenda PSP udzieli wsparcia w przypadku organizacji lodowiska. W tym celu należy złożyć pisemną prośbę organizatora/zarządcy terenu z dołączoną zgodą władz samorządowych na pobór wody. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie terenu i sprzyjające warunki atmosferyczne.
 
 
 Wypadek ul. Targowa - Zwoleń

Dodany: 2017-02-17

Jedna osoba została ranna w wyniku zderzenia 3 samochodów na skrzyżowaniu ul. Targowej i Żeromskiego.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Pożar Pająków - gm. Przyłęk

Dodany: 2017-02-14

11 lutego 2017 roku, ok. godz. 15:00, doszło do pożaru drewnianego budynku mieszkalnego w miejscowości Pająków.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 XV Mistrzostwa Woj. Maz. Strażaków w Piłce Siatkowej

Dodany: 2017-02-14

Drużyna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, zajęła VI miejsce w finale "XV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej". Turniej rozegrano w dniu 9 lutego 2017 roku w miejscowości Mrozy, pow. Mińsk Mazowiecki. W zawodach uczestniczyło 8 najlepszych reprezentacji wyłonionych w eliminacjach strefowych. Kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

    1. KM PSP Warszawa,
    2. KP PSP Sokołów Podlaski,
    3. KP PSP Garwolin,
    4. KP PSP Gostynin,
    5. KM PSP Radom,
    6. KP PSP Zwoleń,
    7. KM PSP Ostrołęka,
    8. KP PSP Mińsk Mazowiecki.

KP PSP Zwoleń reprezentowali: ogn. MałeckiDominik, mł.ogn. Małecki Maksymilian, asp. Gregorczyk Krzysztof, mł.asp. Kacperski Dawid, mł.ogn. Mazur Adam, st.str. Wolszczak Albert, st.str. Kuś Mateusz, st.ogn. Świątek Krzysztof, mł.bryg. Płachta Marcin. Kierownikiem drużyny był bryg. Kowalski Grzegorz. Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Zakończenie szkolenia kierujących działaniem ratowniczym

Dodany: 2017-02-14

Dnia 5 lutego 2017 roku zakończyło się organizowane przez Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu "Szkolenie kierujących działaniem ratowniczym dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych". Egzamin końcowy pozytywnie zdało 20 druhów z terenu powiatu zwoleńskiego. Zdobyte na szkoleniu umiejętności pozwolą im na kierowanie działaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym oraz prowadzenie szkoleń kształcących nawyki i umiejętności w macierzystych jednostkach OSP. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych szkoleniach specjalistycznych podwyższających kwalifikacje.
Zdjęcia w zakładce GALERIA.
 
 
 Eliminacje Strefowe w Piłce Siatkowej

Dodany: 2017-02-14

Drużyna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, zajęła I miejsce w eliminacjach strefowych i awansowała do finału XV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej. Turniej z udziałem drużyn reprezentujących Komendy Powiatowe PSP w Przysusze, Kozienicach, Lipsku, Grójcu i Zwoleniu, odbył się w dniu 3 lutego 2016 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Nr 2 w Przysusze. W składzie reprezentacji znaleźli się mł.ogn. Małecki Maksymilian, ogn. Małecki Dominik, mł.asp. Gregorczyk Krzysztof, mł.asp. Kacperski Dawid, mł.ogn. Mazur Adam, st.str. Wolszczak Albert, st.str. Kuś Mateusz, str. Stępień Maciej, st.ogn. Świątek Krzysztof. Kierownikiem drużyny był bryg. Kowalski Grzegorz. Zawody finałowe odbędą się 9 lutego 2017 roku w Mińsku Mazowieckim.
Zdjęcia w zakładce GALERIA.
 
 
 "I Twój miś może zostać ratownikiem" - Zwoleń 2017

Dodany: 2017-02-14

Informujemy, że 31 stycznia 2017 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zakończyła akcję "I Twój miś może zostać ratownikiem". Akcja skierowana była do uczniów szkół z terenu powiatu zwoleńskiego. Jej celem była zbiórka wśród dzieci niepotrzebnych im już maskotek, a które przez strażaków zostaną przekazane dzieciom poszkodowanym w wypadkach lub pożarach. Serdecznie dziękujemy dyrekcji, nauczycielom oraz dzieciom:

   1. Gminnego Przedszkola w Tczowie,
   2. Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu,
   3. Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie gm. Tczów,
   4. Publicznej Szkole Podstawowej w Rawicy, gm. Tczów,
   5. Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnolesie, gm. Policzna,
   6. Publicznej Szkoły Podstawowej w Grabowie n/W, gm. Przyłęk,
   7. Publicznej Szkoły Podstawowej w Babinie, gm. Przyłęk,
   8. Publicznej Szkole Podstawowej w Łaguszowie gm. Przyłęk.

Za udział w akcji oraz przekazane "pluszaków". Ogółem zabrano ponad 330 maskotek, które trafią na pojazdy ratownicze tutejszej komendy oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej z terenu powiatu.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Wystąpienie ministra Mariusza Błaszczaka

Dodany: 2017-02-11

Wystąpienie ministra Mariusza Błaszczaka w sprawie wzrostu uposażeń funkcjonariuszy i wzrostu wynagrodzeń pracowników cywilnych służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.


 
 
 Wystąpienia wiceministra Jarosława Zielińskiego

Dodany: 2017-02-10

Wystąpienie wiceministra Jarosława Zielińskiego - sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowane do strażaków i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej
 
 
 Szkolenie dla strażaków OSP

Dodany: 2017-02-03

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że organizuje szkolenie podstawowe dla strażaków ratowników OSP

Więcej informacji w zakładce SZKOLENIA OSP
Uwaga: Termin składania dokumentów do dnia 15.02.2017r.
 
 
 Pożar budynku mieszkalnego - Stefanów gm. Przyłęk

Dodany: 2017-01-28

27 stycznia 2017 roku ok. godz. 7:40 w miejscowości Stefanów gm. Przyłęk, doszło do pożaru budynku mieszkalnego.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE

W związku ze wzrostem liczby pożarów obiektów mieszkalnych przypominamy o obowiązku dokonywania systematycznych przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych w budynkach. Jednocześnie zachęcamy do zakupu i instalowania czujek dymu oraz tlenku węgla.
 
 
 "Czad i Ogień. Obudź czujność" - Zwoleń 2017

Dodany: 2017-01-28

Ponad 1000 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu zwoleńskiego zostało zapoznanych z zagrożeniami jakie stwarza dla zdrowia i życia ludzi tlenek węgla. Akcję informacyjną w ramach kampanii społecznej "Czad i Ogień! Obudź Czujność", przeprowadzili strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu. Spotkania zorganizowane w dniach 09-26 stycznia 2017 roku, odbyły się w 14 szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Tematyka pogadanek obok zagrożeń tlenkiem węgla i metodom jego zapobiegania, obejmowała również sposoby postępowania w przypadku powstania pożaru w domu i szkole, a także bezpieczne zachowania podczas zbliżających się ferii zimowych. Ponadto uczniów poinformowano o akcji "Twój miś może zostać ratownikiem", której celem jest zbiórka maskotek dla dzieci ofiar wypadków drogowych i pożarów. Z ramienia tutejszej komendy w spotkaniach uczestniczyli bryg. Krzysztof Żyliński, mł.bryg. Marcin Płachta i mł.bryg. Mariusz Grudziński.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Pożar mieszkania - Ługi gm. Zwoleń

Dodany: 2017-01-28

26 stycznia 2017 roku, ok. godz. 9.15 miał miejsce pożar poddasza w jednorodzinnym budynku mieszkalnym w miejscowości Ługi.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Wypadek - Zwoleń, ul. Staropuławska

Dodany: 2017-01-28

21 stycznia 2017 roku, ok. godz. 15:30, na ul. Wojska Polskiego w Zwoleniu doszło kolizji dwóch samochodów osobowych.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Szef MSWiA pomógł poszkodowanemu w pożarze strażakowi

Dodany: 2017-01-21

         Minister Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek ze st. strażakiem Mariuszem Drabem - funkcjonariuszem, którego dom i niemal cały dorobek życia spłonął w pożarze.
         Szef MSWiA przyznał strażakowi zapomogę pieniężną w wysokości 18.500 zł w związku ze zdarzeniem powodującym pogorszenie sytuacji materialnej jego i jego rodziny. Decyzję o przyznaniu pomocy finansowej wręczył 20 stycznia 2017 r. nadbryg. Leszek Suski - Komendant Główny PSP. Szef MSWiA, Mariusz Błaszczak podziękował także podczas uroczystości strażakom, którzy przygotowali spot i nadal wspierają rodzinę w tym trudnym czasie. W spotkaniu uczestniczył również st. bryg. Janusz Halak, Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP, który wraz z rzecznikiem prasowym oraz przełożonym strażaka, tuż po otrzymaniu informacji o pożarze natychmiast udali się na miejsce zdarzenia i podjęli decyzję w sprawie pomocy.
         W nocy, 5 stycznia 2017 r. około godziny trzeciej w gospodarstwie państwa Drabów wybuchł pożar, w którego gaszeniu brało udział 11 zastępów OSP i PSP z terenu powiatu grudziądzkiego. Dzięki szybkiej ewakuacji, nikt z rodziny st. str. Mariusza Draba nie odniósł obrażeń. Łącznie w akcji brało udział 35 osób, a samą akcję bardzo utrudniały warunki atmosferyczne - silny wiatr oraz bardzo niska temperatura. Pomimo wielkiego zaangażowania strażaków pożar strawił większą część gospodarstwa. W wyniku działań zasadnicza część domu została uratowana, spalił się jednak jego przedsionek, kuchnia, łazienka i kotłownia, a także część gospodarcza z maszynami i samochodem. Dom na chwilę obecną nie nadaje się do zamieszkania i wymaga generalnego remontu.
         Starszy strażak Mariusz Drab to człowiek, który z zaangażowaniem niósł pomoc innym. Teraz on jest osobą, która bardzo potrzebuje wsparcia. W pomoc zaangażowały się lokalne władze, przedsiębiorcy, media oraz ludzie o wielkim sercu. Koledzy z pracy, grudziądzcy strażacy, zorganizowali zbiórkę pieniędzy oraz przygotowali spot, który zachęca, by wesprzeć rodzinę Drabów.***
Wszystkich, którzy chcą wesprzeć strażaka w potrzebie prosimy o wpłatę pieniędzy na konto poszkodowanego:
nr 26 9500 0008 0009 4357 3000 0001
z dopiskiem "Pomoc dla strażaka Mariusza"

Zdjęcia ze spotkania ministra Mariusza Błaszczaka ze st. strażakiem Mariuszem Drabem dostępne są pod adresem:
https://www.flickr.com/photos/msw_rp/albums/72157675641746114
 
 
 Pożar Wilczy Ług - gm. Tczów

Dodany: 2017-01-19

18 stycznia 2017 roku, ok. godz. 17.20 w miejscowości Wilczy Ług gm. Tczów, doszło do pożaru budynku gospodarczo-garażowego.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE

Foto: OSP Kazanów
 
 
 Spotkanie z Komendantami Gminnymi, Prezesami i Naczelnikami OSP

Dodany: 2017-01-16

         W ramach prowadzonej przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu kampanii społecznej "CZAD I OGIEŃ - OBUDŹ CZUJNOŚĆ" w dniu 12 stycznia 2017 roku, odbyło się spotkanie z Komendantami Gminnymi, Prezesami oraz Naczelnikami jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu zwoleńskiego. Podczas narady przekazano informacje dotyczące zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi spowodowane tlenkiem węgla i konieczności rozpowszechniania powyższego tematu wśród członków OSP oraz lokalnej społeczności. Ponadto omówiono zagadnienia obejmujące dofinansowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2016 roku, działalności operacyjnej jednostek w 2016 roku oraz planów zakupów sprzętu i szkoleń członków OSP na rok bieżący.
         Uczestników spotkania poinformowano również o prowadzonych obecnie w szkołach na terenie powiatu akcjach "CZAD I OGIEŃ - OBUDŹ CZUJNOŚĆ", "BEZPIECZNE FERIE" oraz "TWÓJ MIŚ MOŻE ZOSTAĆ RATOWNIKIEM".

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 "Każdy adres jest ważny" - kampania społeczna.

Dodany: 2016-12-17

"Każdy adres jest ważny" - to tytuł kampanii społecznej organizowanej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, którą patronatem objął Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, a w którą włączyła się również tutejsza komenda powiatowa PSP. Akcja ma na celu rzetelne prowadzenie baz teleadresowych, który stanowi kluczowy element dla sprawnego funkcjonowania m.in. służb ratowniczych oraz skracania czasu dojazdu do zdarzeń jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Pamiętajmy, że w akcjach ratunkowych liczy się każda sekunda, dbałość o poprawne dane adresowe oraz oznakowanie budynku tabliczkami z numerem i nazwą ulicy to nasz obywatelski obowiązek, który w istotny sposób ułatwia pracę strażakom, dzięki czemu straż pożarna szybciej rozpoczyna akcję ratunkową.
Poniżej przedstawiamy sposób w jaki możemy sprawdzić poprawność własnych danych adresowych.

SPRAWDŹ CZY TWÓJ ADRES JEST W BAZIE DANYCH ADRESOWYCH
 
 
 XXII MISTRZOSTWA POLSKI STRAŻAKÓW PSP W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

Dodany: 2016-12-17

mł.ogn. Łukasz Molendowski, strażak tutejszej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, jako reprezentant kadry województwa mazowieckiego został halowym Mistrzem Polski Strażaków w piłce nożnej. Rozgrywki w ramach XXII Mistrzostw Polski Strażaków w Halowej Pilce Nożnej odbyły się w dniach 7 - 8 grudnia 2016 roku w Busku Zdroju, woj. świętokrzyskie. W mistrzostwach wzięły udział reprezentacje Państwowej Straży Pożarnej z 15 województw oraz 3 szkół pożarniczych (SA PSP w Poznaniu, CS PSP w Częstochowie, SGSP w Warszawie). W półfinałach spotkały się drużyny z województw małopolskiego, mazowieckiego, lubuskiego i dolnośląskiego. W meczu finałowym, który w czasie podstawowym zakończył się remisem 1:1 rzutami karnymi 6:5, drużyna województwa mazowieckiego pokonała drużynę województwa dolnośląskiego i to ona została mistrzem Polski.

Wyniki końcowe:
   1. Mazowieckie
   2. Dolnośląskie
   3. Małopolskie
   4. Lubuskie


Zdj: Archiwum KP PSP Busko - Zdrój.
 
 
 Pożar mieszkania - Brzezinki Nowe gm. Tczów

Dodany: 2016-12-02

1 grudnia 2016 roku, ok. godz. 12.50 miał miejsce pożar w jednorodzinnym budynku mieszkalnym w miejscowości Brzezinki Nowe.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 VIII Halowy Turniej o Puchar Mazowsza w Drabinie Hakowej

Dodany: 2016-11-25

mł.asp. Dawid Kacperski z czasem 15,41 s. zwyciężył w VIII Halowym Turnieju o Puchar Mazowsza w Drabinie Hakowej i został zwycięzcą w klasyfikacji generalnej turnieju w dwuboju pożarniczym o Puchar Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego. Zawody finałowe odbyły się w dniu 22 listopada 2016 roku na obiekcie Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim. Ponadto w turnieju Komendę naszą reprezentowali: mł.kpt. Skóra Jacek, mł.ogn. Mazur Adam, st.str. Kuś Mateusz, st.str. Wolszczak Albert i str. Stępień Maciej.

Klasyfikacja generalna w konkurencji dwuboju pożarniczego o Puchar Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego w 2016 roku przedstawia się następująco:

- pożarniczy tor przeszkód 100m:
   1. Kacperski Dawid - KP PSP Zwoleń
   2. Daniluk Mateusz - KP PSP Łosice
   3. Krupa Albert - KP PSP Pruszków
   4. Skibiński Sławomir - KP PSP Ciechanów
   5. Bierkat Jacek - KP PSP Siedlce
   6. ...
   14. Skóra Jacek - KP PSP Zwoleń
   15. Kuś Mateusz - KP PSP Zwoleń

- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej:
   1. Kacperski Dawid - KP PSP Zwoleń
   2. Zielony Rafał - KP PSP Kozienice
   3. Kowalski Paweł - KP PSP Kozienice
   4. Daniluk Mateusz - KP PSP Łosice
   5. Żylak Paweł - KP PSP Sokołów Podlaski
   6. ...
   7. Skóra Jacek - KP PSP Zwoleń
   13. Kuś Mateusz - KP PSP Zwoleń

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Pożar budynku inwentarskiego - Brzezinki Nowe gm. Tczów

Dodany: 2016-11-17

16 listopada 2016 roku, ok. godz. 17:20 w miejscowości Brzezinki Nowe gm. Tczów, doszło do pożaru dachu na budynku inwentarskim.
Czytaj więcej w zakłądce AKCJE RATOWNICZE.
 
 
 Wzrasta liczba ofiar tlenku węgla!

Dodany: 2016-11-17

W związku z rosnącą liczbą ofiar tlenku węgla prosimy o zapoznanie z załączonymi poniżej materiałami prasowymi.
- INFORMACJA PRASOWA - TLENEK WĘGLA
 
 
 "CZAD I OGIEŃ - OBUDŹ CZUJNOŚĆ"

Dodany: 2016-10-26

        W okresie jesienno-zimowym w związku z koniecznością ogrzewania zwiększa się zagrożenie pożarem oraz możliwością zatrucia gazami spalinowymi. W budynkach w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane występuje ryzyko śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla potocznie zwanego czadem. Związek ten nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. W sezonie grzewczym od września 2015 do końca marca 2016 na terenie kraju 2229 osób uległo podtruciu tlenkiem węgla i wymagało długiej hospitalizacji, a 50 zmarło. W celu uniknięcia kolejnych tragedii apelujemy o wzmożenie szczególnej czujności przy eksploatacji w/w urządzeń i instalacji oraz zalecamy:
 • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,
 • użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
 • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
 • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić nawet niewielkie rozszczelnienie okien,
 • nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

Dla własnego bezpieczeństwa rekomendujemy zabezpieczenie mieszkań czujkami wykrywającymi tlenek węgla, które ostrzegą nas przed wystąpieniem tego trującego gazu w powietrzu głośnym alarmem.

Zachęcamy również do zapoznania z materiałami opracowanymi przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej:
http://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu


 
 
 Szkolenie z ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP

Dodany: 2016-10-18

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że organizuje szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP

Więcej informacji w zakładce SZKOLENIA OSP
Uwaga: Termin składania dokumentów do dnia 20.10.2016r.
 
 
 Ćwiczenia "LOBO" 2016

Dodany: 2016-10-07

29 września 2016 roku na obiektach Zakładu Usługowo - Handlowego "LOBO" Grzegorz Paszkiewicz, przy ul. Doktora Perzyny w Zwoleniu, odbyły się ćwiczenia doskonalące jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu zwoleńskiego oraz służb Pogotowia Gazowego. Celem szkolenia było zapoznanie strażaków z obiektem, doskonalenie sposobów koordynacji i metod prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych oraz współpraca z pogotowiem gazowym i zakładem w przypadku wystąpienia pożaru. W ćwiczeniach uczestniczyły zastępy z KP PSP Zwoleń oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zwolenia, Zielonki N., Policznej, Kazanowa i Łagowa.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Ćwiczenia zgrywające "SOSNA 2016"-Kowalków gm. Kazanów

Dodany: 2016-09-23

Dnia 22 września 2016 roku na terenie Nadleśnictwa Marcule w leśnictwie Ruda, gm. Kazanów, odbyły się ćwiczenia zgrywające jednostek ochotniczej i państwowej straży pożarnej oraz podmiotów współdziałających pod kryptonimem "SOSNA 2016". Założeniem ćwiczeń był pożar lasu o obszarze 14 ha, na którym prowadzone są działania gaśnicze. Celem szkolenia było sprawdzenie systemów alarmowania i łączności, współdziałanie jednostek na terenie akcji oraz sprawdzenie organizacji zaopatrzenia wodnego podczas pożarów lasów na dużych obszarach. W ćwiczeniach poza jednostkami państwowej i ochotniczej straży pożarnej z terenu powiatu zwoleńskiego, brały udziały Kompania Gaśnicza "Szydłowiec" WOO oraz pluton ratowniczy "Pożar las" z powiatu lipskiego. Ponadto zadania realizowały również służby Nadleśnictwa Marcule oraz Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu, której funkcjonariusze prowadzili działania z pomocą psa tropiącego. Łącznie w działaniach udział wzięło 29 pojazdów ratowniczych oraz 127 osób. Na zakończenie ćwiczeń odbył się pokaz gaszenia pożaru lasu przez 2 samoloty gaśnicze.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Turniej piłki nożnej halowej

Dodany: 2016-09-20

       Drużyna Państwowej Straży Pożarnej, której kapitanem był nasz strażak mł. ogn. Łukasz Molendowski, zajęła II miejsce w turnieju piłki nożnej halowej o "Puchar Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji". Zawody odbyły się w dniu 03.09.2016 r. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w ramach podziękowań za zabezpieczenie Szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. W turnieju uczestniczyły reprezentacje Komendanta Głównego Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, oraz Państwowej Straży Pożarnej. Zwycięzcą została Reprezentacja Komendanta Głównego Policji pokonując Państwową Straż Pożarną 1:0.

       Podczas uroczystości wręczenia pucharów obecni byli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji pan Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski oraz Komendanci Główni Policji, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu. Podczas rozgrywania meczu finałowego w rolę komentatora wcielił się znany aktor Kuba Wesołowski.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
  Pożar suszarni tytoniu- Niedarczów Górny Kol gm.Kazanów

Dodany: 2016-09-03

Dnia 31.08.2016 roku, ok. godz. 13.10 doszło do pożaru suszarni tytoniu w miejscowości Niedarczów Górny Kolonia gm. Kazanów. Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE.
 
 
 Wypadek - Podzagajnik gm. Zwoleń

Dodany: 2016-09-01

Dwie osoby zostały ciężko ranne wskutek zderzenia samochodu osobowego Fiat 126p z busem marki Mercedes. Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE.
 
 
 Pożar kombajnu - Zawada Stara gm. Policzna.

Dodany: 2016-07-27

Kombajn zbożowy "New Holland" oraz ok. 3,5 ha zboża na pniu i słomy uległo spaleniu podczas prac polowych związanych ze zbiorem zbóż.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 XVII Mistrzostwa Woj. Maz. w Sporcie Pożarniczym

Dodany: 2016-06-11

Reprezentacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zajęła III miejsce w XVII Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym dla jednostek organizacyjnych PSP województwa mazowieckiego. Zawody odbyły się w dniach 2-3 czerwca 2016 roku na stadionie Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu w Kozienicach. Drużyna wystąpiła w składzie: asp. Gregorczyk Krzysztof, mł.kpt. Skóra Jacek, mł.asp. Kacperski Dawid, mł.ogn. Mazur Adam, st.str Kuś Mateusz, mł.ogn. Małecki Maksymilian, st.sekc. Wudarczyk Damian, mł.ogn. Adamiec Damian, st.sekc. Michalik Michał. Kierownikiem reprezentacji był bryg. Grzegorz Kowalski.
Zawody rozegrano w dwóch konkurencjach indywidualnych, tj.:
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni
- pożarniczy tor przeszkód 100 m
oraz dwóch konkurencjach zespołowych:
- sztafeta pożarnicza 4 x 100 m z przeszkodami
- pożarnicze ćwiczenia bojowe

W rywalizacji uczestniczyło 10 drużyn z terenu województwa mazowieckiego, tj.: Ciechanów, Radom, Płońsk, Ostrołęka, Sokołów Podlaski, Zwoleń, , Łosice, Pruszków, Siedlce i Kozienice.

W poszczególnych konkurencjach czołowe lokaty zajęli zawodnicy:

Pożarniczy tor przeszkód- 100 m indywidualnie :
1 miejsce- Kacperski Dawid- KP PSP w Zwoleniu
2 miejsce- Mateusz Daniluk - KP PSP w Łosicach
3 miejsce- Dąbrowski Tomasz - KP PSP w Płońsku

W klasyfikacji zespołowej kolejność 3 pierwszych miejsc jest następująca:
1 miejsce KP PSP Zwoleń z czasem 110,33 sek.
2 miejsce KP PSP Płońsk z czasem 110,92 sek.
3 miejsce KP PSP Łosice z czasem 113,03 sek.

Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni indywidualnie:
1 miejsce Kacperski Dawid KP PSP w Zwoleniu
2 miejsce Zielony Rafał KP PSP w Kozienicach
3 miejsce Wierzbicki Marcin - KP PSP w Sokołowie Podlaskim

W klasyfikacji zespołowej kolejność 3 pierwszych miejsc jest następująca:
1 miejsce KP PSP Sokołów Podlaski z czasem 96,02 sek.
2 miejsce KP PSP Zwoleń z czasem 100,93 sek.
3 miejsce KM PSP Siedlce z czasem 105,61 sek.

Sztafeta pożarnicza 4 x 100 m z przeszkodami:
1 miejsce KP PSP Zwoleń z czasem 60,98 sek.
2 miejsce KP PSP Sokołów Podlaski z czasem 62,06 sek.
3 miejsce KP PSP Kozienice z czasem 62,14 sek.

Pożarnicze ćwiczenie bojowe
1 miejsce KP PSP Płońsk z czasem 25,70 sek.
2 miejsce KM PSP Siedlce z czasem 30,39 sek.
3 miejsce KP PSP Ciechanów z czasem 30,56 sek.

Dwubój pożarniczy - klasyfikacja indywidualna:
1 miejsce Kacperski Dawid - KP PSP w Zwoleniu
2 miejsce Zielony Rafał - KP PSP w Kozienicach
3 miejsce Mateusz Daniluk - KP PSP w Łosicach

Klasyfikacja drużynowa :
1 miejsce KP PSP Płońsk z wynikiem 11 pkt.
2 miejsce KP PSP Sokołów Podlaski z wynikiem 11 pkt.
3 miejsce KP PSP Zwoleń z wynikiem 11 pkt.
4 miejsce KP PSP Siedlce z wynikiem 16 pkt.
5 miejsce KP PSP Kozienice z wynikiem 21 pkt.
6 miejsce KP PSP Łosice z wynikiem 23 pkt.
7 miejsce KP PSP Ciechanów z wynikiem 28 pkt.
8 miejsce KP PSP Pruszków z wynikiem 28 pkt.
9 miejsce KP PSP Radom z wynikiem 35 pkt.
10 miejsce KP PSP Ostrołęka z wynikiem 36 pkt.

Zdjęcia w zakładce GALERIA   /foto- KW PSP Warszawa/
 
 
 Tragiczny weekend

Dodany: 2016-05-31

W dniach 25-29 maja 2016 roku, na terenie powiatu zwoleńskiego odnotowano 13 zdarzeń w tym, 2 pożary oraz 11 miejscowych zagrożeń. Wśród zdarzeń miejscowych 4 to wypadki drogowe w których 2 osoby zginęło a 9 zostało rannych.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Wynik naboru

Dodany: 2016-05-11

                    INFORMACJA O WYNIKU NABORU NA STANOWISKO
                       STARSZY SPECJALISTA DS. ORGANIZACYJNYCH
  W KOMENDZIE POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W ZWOLENIU

    W wyniku przeprowadzonego naboru na ww. stanowisko wybrana została:

                                   Pani Karina Dobosz zam. Zwoleń                                                                                     Komendant Powiatowy PSP
                                                                                                           /-/
                                                                                      st. bryg. Krzysztof Płachta

Zwoleń, 11.05.2016 r.

 
 
 Nabór

Dodany: 2016-05-06

Lista kandydatek na stanowisko starszy specjalista  do spraw organizacyjnych wyłonionych w toku naboru do służby cywilnej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu
 
1. Jaśkiewicz Dominika zam. Ostrownica Wieś
2. Kotrys Emilia zam. Zamość Nowy
3. Posłuszna Edyta zam. Kroczów Mniejszy
4. Dobosz Karina zam. Zwoleń
5. Sałbut Paulina zam. Rawica Nowa

  Termin spotkania kandydatek z Komendantem Powiatowym PSP w Zwoleniu wyznaczony został na dzień 10 maja godz. 9:00.

Przewodniczący Komisji
                /-/
bryg. Krzysztof Żyliński

 
 
 "DZIEŃ STRAŻAKA" Zwoleń 2016

Dodany: 2016-05-05

         Msza Święta w intencji strażaków odprawiona w kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, rozpoczęła obchody Powiatowego Dnia Strażaka w Zwoleniu. Uroczystość odbyła się w dniu 1 maja 2016 roku na placu tutejszej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Meldunek dowódcy uroczystości odebrał, nadbryg. Gustaw Mikołajczyk- Zastępca Komendanta Głównego PSP, a zaproszonych gości powitał st.bryg. Krzysztof Płachta - Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń oraz awansów na wyższe stopnie służbowe. Następnie zaproszeni goście skierowali okolicznościowe życzenia i podziękowania. Na zakończenie uczestnikom obchodów za przybycie podziękował dh Jerzy Kowalski - Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zwoleniu.

Uroczystość zaszczycili obecnością m.in.:
- nadbryg. Gustaw Mikołajczyk - Zastępca Komendanta Głównego PSP,
- dh Zbigniew Gołąbek - V-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie,
- Pan Edward Rybak - Przewodniczący Rady Powiatu,
- Pan Waldemar Urbański Starosta Zwoleński,
- Pan Arkadiusz Sulima - V-ce Starosta Zwoleński,
- Pan Paweł Sobieszek - Przewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu,
- Pani Bogusława Jaworska - Burmistrz Zwolenia,
- Pan Marian Kuś - Wójt gm. Przyłęk,
- podinsp. Jarosław Popczyński - p.o. Komendant Powiatowy Policji w Zwoleniu,
- ks. Bernard Kasprzycki,
- ks. Zbigniew Stanios.

Odznaczenia i medale otrzymali:
 • Brązową odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej":
  - dh Adam Dąbrowski,
  - st.ogn. Agnieszka Koziara

 • "Złoty Znak Związku":
  - dh Ryszard Bienias
  - dh ks. Zbigniew Stanios

 • Medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa":
  - złote:
  Ks. Bernard Kasprzycki,
  Waldemar Urbański,
  dh Jarosław Abramczyk,
  dh Janusz Zychowicz.
  - srebrne:
  mł.ogn. Grzegorz Lewikowski,
  dh Adam Sałbut,
  dh Jan Chrost,
  dh Jerzy Giermasiński,
  dh Jacek Maciejczyk,
  dh Krzysztof Mąkosa,
  dh Wacław Płachta,
  dh Marcin Struzik,
  dh Rafał Żuchowski,
  - brązowe:
  Teresa Pancerz Pyrka,
  st.sekc. Artur Czapka,
  st.sekc. Daniel Grudziński,
  st sekc. Albert Wolszczak
  dh Mariusz Sałbut,
  dh Mężyk Michał,
  dh Piotr Szymanek,
  dh Marcin Mąkosa.

 • Odznakę "Za wysługę lat"
  - 50 lat:
  dh Romuald Paklerski,
  - 40 lat:
  dh Stanisław Musielewicz,
  dh Andrzej Leśniewski
  - 30 lat:
  dh Paweł Bremer
  - 5 lat:
  dh Bartosz Szarawarski,
  dh Kamil Serafin

 • Odznakę "Strażak Wzorowy":
  dh Bartłomiej Wolszczak,
  dh Piotr Bednarczyk,
  dh Paweł Oleksik

 • Na wyższe stopnie służbowe awansowani zostali:
  - na stopień ogniomistrza:
  mł.ogn. Grzegorz Lewikowski,
  mł.ogn. Dominik Małecki
  - na stopień mł. ogniomistrza:
  st.sekc. Damian Adamiec,
  st.sekc. Radosław Banasik,
  st.sekc. Łukasz Molendowski

Zdjęcia z uroczystości w zakładce GALERIA
 
 
 Dzień Strażaka

Dodany: 2016-05-05

Film z życzeniami Ministra Mariusza Błaszczaka dla Strażaków.


 
 
 Spotkanie z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa

Dodany: 2016-04-21

Na postawie porozumienia zawartego pomiędzy Polską Spółką Gazownictwa Sp. z o.o., a Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim PSP w Warszawie w dniu 15 kwietnia 2016 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu odbyło się spotkanie przedstawicieli stron. Polską Spółkę Gazownictwa podczas spotkania reprezentowali m.in.: Jan Kucharczyk - Kierownik Działu Dyspozycji Gazu Zakładu w Radomiu, Krzysztof Matuska Kierownik Rejonu Dystrybucji Gazu w Pionkach oraz Konrad Srebrzyński Z-ca Kierownika Rejonu Dystrybucji Gazu w Radomiu, a tutejszą komendę - bryg. Krzysztof Żyliński - z-ca komendanta oraz bryg. Grzegorz Kowalski - dowódca jednostki ratowniczo - gaśniczej.

Na spotkaniu zostały omówione następujące zagadnienia:

1. Charakterystyka sieci gazowych, stacji gazowych, nawanialni i infrastruktury gazowej Polskiej Spółki Gazownictwa.
2. Organizacja pracy pogotowia gazowego i dyspozycji gazu na terenie woj. mazowieckiego.
3. Zasady i procedury prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych związanych z zagrożeniem, chemiczno-ekologicznym (wyciek gazów).

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Mazowiecki Turniej w Dwuboju Pożarniczym - Pruszków 2016

Dodany: 2016-04-21

14 kwietnia 2016 roku na obiektach Komendy Powiatowej PSP w Pruszkowie rozegrany został "Mazowiecki Turniej w Dwuboju Pożarniczym", zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Mazowsza. Zawody obejmowały dwie konkurencje pożarnicze, tj. wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni oraz pożarniczy tor przeszkód 100 m. Po raz kolejny zwycięzcą turnieju został mł.ogn. Dawid Kacperski wygrywając obydwie konkurencje. W rywalizacji brał udział również st.str. Mateusz Kuś, który we wspinaniu przy użyciu drabiny hakowej zajął wysokie 7 miejsce oraz sklasyfikowany został w konkurencji pożarniczy tor przeszkód 100m na 11 pozycji. W zawodach uczestniczyło ogółem 46 zawodników z terenu województwa mazowieckiego. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Naszym reprezentantom życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Ćwiczenia w komorze dymowej

Dodany: 2016-04-21

Uczestnicy szkolenia podstawowego dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych w dniu 10 kwietnia 2016 roku, brali udział w zajęciach praktycznych przeprowadzonych w Ośrodku Szkolenia PSP w Pionkach. Podczas ćwiczeń kandydaci na ratowników przechodzili test wydolnościowy, a następnie wykonywali ćwiczenie zasadnicze, polegające na pokonaniu w pełnym zabezpieczeniu toru przeszkód w komorze dymowej. Ćwiczenia te, to jeden z etapów organizowanego przez tutejszą komendę powiatową PSP, "Szkolenia Podstawowego Strażaków Ratowników OSP". Egzamin końcowy zaplanowano na dzień 15 maja 2016 roku.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 IX Ogólnopolski Halowy Turniej Drabin Hakowych

Dodany: 2016-04-21

St.sekc. Dawid Kacperski z rezultatem 14,54s., został zwycięzcą "IX Ogólnopolskiego Halowego Turnieju Drabin Hakowych". Zawody odbyły się w dniu 6 kwietnia 2016 roku na krytej wspinalni Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim. Drugi nasz reprezentant mł.asp. Jacek Skóra z wynikiem 15,91s. zajął wysoką 14 lokatę. W zawodach uczestniczyło ogółem 81 zawodników z całego kraju. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu reprezentowali również: st.sekc. Adam Mazur, st.sekc. Damian Adamiec oraz str. Kuś Mateusz. Kierownikiem reprezentacji był bryg. Grzegorz Kowalski.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Nabór do pracy

Dodany: 2016-04-13

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu ogłasza nabór na stanowisko STARSZY SPECJALISTA DO SPRAW ORGANIZACYJNYCH.
Szczegółowe informacje o naborze
Zapraszamy.
 
 
 XVIII el. powiatowe OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Zwoleniu

Dodany: 2016-04-12

       Łukasz Krawiec z Publicznej Szkoły Podstawowej w Paciorkowej Woli, Kacper Byzdra z Publicznego Gimnazjum w Przyłęku i Sebastian Molenda reprezentant OSP Kowalków, to zwycięzcy XVIII eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Zwoleniu. Turniej zorganizowany przez Zarząd Powiatowy ZOSP RP oraz Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu, odbył się w dniu 06 kwietnia 2016 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego. Honorowy patronat nad eliminacjami objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Starosta Zwoleński.
       Uroczystego otwarcia konkursu dokonał Waldemar Urbański - Starosta Zwoleński wraz z dh Zbigniewem Gołąbkiem - V-ce Prezesem Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie. W eliminacjach uczestniczyli zwycięzcy eliminacji gminnych w trzech grupach wiekowych tj. szkoły podstawowe, gimnazjalne i średnie. Młodzież zgodnie z regulaminem konkursu w I etapie rozwiązywała test złożony z 20 pytań, a następnie wyłonieni finaliści odpowiadali na pytania ustne przed komisją konkursową pod przewodnictwem mł.bryg. Mariusza Grudzińskiego. Zwycięzcami zostali uczniowie, którzy najlepiej odpowiadali na pytania ustne. Po emocjach konkursowych zwycięzcy nagrodzeni zostali dyplomami i nagrodami rzeczowymi, które wręczali Pan Waldemar Urbański - Starosta Zwoleński, st. bryg. Krzysztof Płachta - Komendant Powiatowy PSP oraz dh Jerzy Kowalski - Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Zwoleniu w asyście przedstawicieli Nadleśnictwa Zwoleń oraz Marcule.

       Wyniki XVIII eliminacji powiatowych OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Zwoleniu:

Grupa I - szkoły podstawowe:
      1. Łukasz Krawiec - PSP Paciorkowa Wola,
      2. Magdalena Kowalczyk - PSP Czarnolas
      3. Małgorzata Czarnecka - PSP Kazanów
Grupa II - szkoły gimnazjalne
      1. Kacper Byzdra - PG Przyłęk
      2. Arkadiusz Kniotek - PG Kazanów
      3. Mateusz Wieczorek - PG Tczów
Grupa III - szkoły ponad gimnazjalne
      1. Sebastian Molenda - OSP Kowalków
      2. Paweł Knieć - ZSRT Zwoleń
      3. Patrycja Chojecka - ZSL Zwoleń

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Wypadek - Zwoleń ul. Al. Jana Pawła II

Dodany: 2016-03-24

Pięć osób zostało rannych w wypadku z udziałem samochodu ciężarowego i osobowego na ul. Al. Jana Pawła II w Zwoleniu.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Wypadek - Pająków gm. Przyłęk

Dodany: 2016-03-24

Mężczyzna w wieku 22 lat poniósł śmierć na miejscu w wyniku wypadku drogowego do jakiego doszło w miejscowości Pająków gm. Przyłęk.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Wypadek - Tczów gm. Tczów

Dodany: 2016-03-22

Dwie osoby zostały poszkodowane w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej w miejscowości Tczów.
Czytaj więcej w zakadce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Ćwiczenia doskonalące - Spółdzielnia Mieszkaniowa w Zwoleniu

Dodany: 2016-03-22

W dniach 16 - 18 marca 2016 roku przeprowadzono cykl ćwiczeń z zakresu taktyki gaszenia pożarów budynków wielorodzinnych dla strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu zwoleńskiego. Ćwiczenia odbywały się w blokach mieszkalnych Spółdzielni Mieszkaniowej w Zwoleniu, przy ul. Sienkiewicza, Wojska Polskiego oraz M.C Skłodowskiej.
Głównym celem szkolenia było doskonalenie technik gaszenia pożarów pomieszczeń w budynkach wielorodzinnych, zapoznanie z obiektami oraz możliwościami prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych przez tutejsze jednostki na terenie administrowanym przez SM w Zwoleniu. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło 35 ratowników z jednostek OSP w Zwoleniu, Zielonce N, Grabowie n/W, Policznie, Kazanowie i Tczowie oraz 25 strażaków Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP

Dodany: 2016-03-11

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że organizuje szkolenie podstawowe dla strażaków ratowników OSP. Więcej informacji w zakładce SZKOLENIA OSP.
 
 
 Pożar poddasza - Zwoleń

Dodany: 2016-01-04

Sześć zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru poddasza budynku mieszkalnego.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Rekrutacja na studia w SGSP

Dodany: 2015-12-28

W związku promocją oferty rekrutacyjnej na rok akademicki 2016/17 Komenda Powiatowa PSP w Zwoleniu udostępnia Informator Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Informator można pobrać w formacie pdf pod adresem:
https://www.sgsp.edu.pl/rekrutacja-na-studia-w-sgsp.

Zachęcamy do studiowania!
 
 
 SPOTKANIE OPŁATKOWE 2015

Dodany: 2015-12-26

23 grudnia b.r miało miejsce spotkanie opłatkowe w Komendzie Powiatowej PSP w Zwoleniu.
Wigilijne spotkanie rozpoczął st.bryg. Krzysztof Płachta - Komendant Powiatowy PSP, który powitał wszystkich zgromadzonych, a następnie przekazał najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Słowo Boże wygłosił ks. Bernard Kasprzycki - proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.
Po złożeniu życzeń przez zaproszonych gości, nastąpiło dzielenie opłatkiem.
W spotkaniu uczestniczyli:
Pani Bogusława Jaworska - Burmistrz Zwolenia,
Pan Waldemar Urbański - Starosta Zwoleński,
Pan Arkadiusz Sulima - V- ce Starosta Zwoleński,
dh Jerzy Kowalski - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zwoleniu.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 SZLACHETNA PACZKA 2015

Dodany: 2015-12-23

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu włączyli się w ogólnopolską akcję "Szlachetna paczka", której finał miał miejsce w dniu 13.12.2015 roku. Dzięki zbiórce funduszy i współpracy z wolontariuszami drużyny "Super W", zostały zakupione prezenty dla jednej z rodzin z terenu powiatu zwoleńskiego.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego

Dodany: 2015-12-17

Dnia 6 grudnia 2015 roku zakończyło się organizowane przez Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu "Szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP". Egzamin końcowy pozytywnie zdało 29 druhów, członków jednostek OSP z terenu powiatu zwoleńskiego. Zdobyte na szkoleniu umiejętności pozwolą im na wykonywanie podstawowych czynności ratowniczych podczas zdarzeń.
Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych szkoleniach specjalistycznych podwyższających kwalifikacje.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 VII Halowy Turniej o Puchar Mazowsza w Drabinie Hakowej

Dodany: 2015-12-17

mł.asp. Dawid Kacperski z czasem 14,99 s. zwyciężył w VII Halowym Turnieju o Puchar Mazowsza w Drabinie Hakowej i został zwycięzcą w klasyfikacji generalnej Pucharu Mazowsza. Zawody odbyły się w dniu 26 listopada 2015 roku na obiekcie KP PSP w Sokołowie Podlaskim. Ponadto w turnieju Komendę naszą reprezentowali: mł.ogn. Mazur Adam, st.str. Kuś Mateusz, st.str. Wolszczak Albert i mł.kpt. Skóra Jacek, który w klasyfikacji generalnej zajął miejsce 3. Turniej ten był ostatnim z cyklu zawodów w 2015 roku. Do klasyfikacji generalnej zaliczone zostały 3 najlepsze rezultaty osiągnięte podczas czterech rozegranych w tej dyscyplinie zawodów.


Klasyfikacja generalna "Puchar Mazowsza w Drabinie Hakowej" w 2015 roku przedstawia się następująco:

    1. Kacperski Dawid - KP PSP Zwoleń
    2. Zielony Rafał - KP PSP Kozienice
    3. Skóra Jacek - KP PSP Zwoleń
    4. Kowalski Paweł - KP PSP Kozienice
    5. Bierkat Jacek - KP PSP Siedlce
    6. ...
    10. Kuś Mateusz - KP PSP Zwoleń
    15. Mazur Adam - KP PSP Zwoleń
    30. Wolszczak Albert - KP PSP Zwoleń


Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Ćwiczenia doskonalące "RAWICA 2015"

Dodany: 2015-12-16

     Dnia 25 listopada 2015 roku na obiektach zakładu Odlewni Żeliwa "Rawica" K.Polak&A.Krok w Rawicy Kol. gm. Tczów, Komenda Powiatowa PSP w Zwoleniu zorganizowała ćwiczenia doskonalące z zakresu taktyki działań ratowniczo -gaśniczych w zakładach produkcyjnych. W szkoleniu uczestniczyło 2 zastępy z JRG PSP Zwoleń oraz 6 zastępów z jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, łącznie 32 strażaków. Podczas ćwiczeń sprawdzono gotowość do podjęcia i prowadzenia działań przez powiatowy pluton ratowniczy, umiejętności z zakresu ewakuacji osób poszkodowanych oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
     W imieniu organizatorów dziękujemy właścicielom zakładu za udostępnienie obiektów do ćwiczeń.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Wypadek - Janów gm. Tczów

Dodany: 2015-11-19

Do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i samochodu ciężarowego doszło w dniu 13.11.2015 roku, ok. godz. 13.20 na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Janów
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Szkolenie strażaków OSP

Dodany: 2015-11-19

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że organizuje szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP. Czytaj więcej w zakładce SZKOLENIA OSP.
 
 
 Szkolenie ratowników OSP z działań przeciwpowodziowych

Dodany: 2015-11-19

W dniach 3-8 listopada 2015 roku, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zorganizowała szkolenie strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na wodach. W zajęciach uczestniczyło 30 druhów z jednostek OSP z terenu powiatu zwoleńskiego. W ramach szkolenia obok zajęć teoretycznych obejmujących m.in. budowę i konstrukcje budowli ochronnych oraz działania ratownicze na wodzie i lodzie, przeprowadzono również ćwiczenia praktyczne na terenie miejskiego ośrodka sportu i rekreacji w Zwoleniu. Szkolenie zakończono egzaminem.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Wypadek - Zielonka N. gm. Zwoleń

Dodany: 2015-10-12

Dnia 11.10.2015 roku w miejscowości Zielonka Nowa gm. Zwoleń, miał miejsce wypadek drogowy, w wyniku którego kierujący pojazdem poniósł śmierć.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Wypadek - Barycz Stara gm. Zwoleń.

Dodany: 2015-10-10

Do wypadku samochodowego ze skutkiem śmiertelnym doszło w dniu 09.10.2015 ok. godz. 0.55 w m. Barycz Stara gm. Zwoleń.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Zakupy dotowane przez WFOŚiGW w Warszawie

Dodany: 2015-10-02

W 2015 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu realizuje zakup sprzętu z udziałem środków Powiatu Zwoleńskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Zakup ubrań typu NOMEX oraz ubrań chemoodpornych na potrzeby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 12.400,00zł.
 
 
 Mazowiecki Turniej w Drabinie Hakowej - Zwoleń 2015

Dodany: 2015-10-01

Klama Tobiasz z KP PSP Olesno, Cyrson Mirosław reprezentujący KW PSP Gdańsk i Bartłomiej Siepietowski z KM PSP Kraków to zwycięzcy Mazowieckiego Turnieju w Drabinie Hakowej, który odbył się w dniu 30 września 2015 roku, na obiekcie wspinalni Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu. W rywalizacji udział wzięło 43 zawodników reprezentujących 6 województw oraz reprezentacja KP PSP Zwoleń.
Najlepszych ośmiu zawodników uhonorowanych zostało pucharami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi, które wręczali mł.bryg. Szymon Ławecki - przedstawiciel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, st.bryg. Krzysztof Płachta - Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu oraz samorządowcy pow. zwoleńskiego. Ponadto kierownicy reprezentacji otrzymali upominki ufundowane przez Nadleśnictwo Zwoleń i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu.

Klasyfikacja końcowa turnieju:
    1. Klama Tobiasz - KP PSP Olesno - 14,53 s
    2. Cyrson Mirosław - KW PSP Gdańsk - 14,61 s
    3. Siepietowski Bartłomiej - KM PSP Kraków - 14,85 s
    4. Kacperski Dawid - KW PSP Warszawa - 14,87 s
    5. Komorek Andrzej - KM PSP Szczecin - 15,12 s
    6. Cyrson Radosław - KW PSP Gdańsk - 15,13 s
    7. Gostomski Paweł - KW PSP Gdańsk - 15,25 s
    8. Brzoza Mateusz - KP PSP Strzelce Opolskie - 15,31 s

Zdjęcia z Turnieju w zakładce GALERIA
 
 
 Przekazanie ciężkiego samochodu rat-gaśn jednostce OSP Policzna

Dodany: 2015-10-01

Uroczysty apel związany z przekazaniem ciężkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Policznie odbył się w dniu 20 września 2015 roku. Na placu jednostki w obecności nadbryg. Gustawa Mikołajczyka - Z-cy Komendanta Głównego PSP, poświęcenia samochodu dokonał ks. proboszcz Janusz Krupa, a akt przekazania oraz kluczyki do auta na ręce naczelnika OSP Bogusława Kuciary przekazał Pan Tomasz Adamiec - Wójt Gminy oraz Paweł Jędra - przewodniczący Rady Gminy.
Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele parafialnym p.w. Św. Stefana.
Przekazany samochód, zabudowany przez "Wawrzaszek" ISS w Bielsku Białej na podwoziu Scania, zakupiony został przez UG w Policznie za kwotę 840 tyś. zł. Środki własne gminy to 200 tyś. zł, pozostałe fundusze pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Zarządu Głównego ZOSP RP, Komendy Głównej PSP a także okolicznych nadleśnictw.

Zdjęcia z przekazania w zakładce GALERIA
Foto: zwolen24.pl
 
 
 Pożar młodnika - Andrzejów gm. Przyłęk

Dodany: 2015-08-25

24 sierpnia 2015 roku, ok. godz. 12.00 doszło do pożaru lasu w miejscowości Andrzejów gm. Przyłęk.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Wypadek - Atalin gm. Zwoleń

Dodany: 2015-08-24

Do wypadku z udziałem 7 samochodów osobowych doszło na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Atalin gm. Zwoleń
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Nabór na studia

Dodany: 2015-08-12

Informacja o naborze na studia I i II stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne na rok akademicki 2015/2016 w SGSP
Zachęcamy do studiowania!
 
 
 Gasimy pożary i apelujemy.

Dodany: 2015-08-05

W związku z falą upałów apelujemy do mieszkańców powiatu zwoleńskiego o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie prowadzenia prac polowych oraz podczas pobytu w lasach i wypoczynku nad wodą. Tylko w dniu wczorajszym 04 sierpnia na terenie powiatu miało miejsce 4 pożary użytków rolnych związanych ze zbiorem zbóż oraz jeden pożar poszycia leśnego. Do największego pożaru doszło ok. godz. 13.00 w m. Ranachów Wieś gm. Kazanów, gdzie spaleniu uległo ok. 1,5 ha ścierniska, słoma po kombajnie oraz prasa. W zdarzeniu brało udział 6 zastępów PSP i OSP. W miejscowości Podzakrzówek gm. Tczów, ok. godz. 16.00 spaleniu uległo 0,7 ha ścierniska i słomy. Pożar gasiło łącznie 4 zastępy PSP i OSP. Pozostałe akcje gaśnicze prowadzono w miejscowościach Niedarczów Dolny gm. Kazanów, Atalin gm. Zwoleń oraz Lucin gm. Tczów.
 
 
 Fala upałów na terenie woj. mazowieckiego

Dodany: 2015-08-05

Od poniedziałku 3 sierpnia na terenie woj. mazowieckiego występują wysokie temperatury powietrza przekraczające 30° C.
W następnych dniach temperatura maksymalna od 30°C do około 35°C, temperatura minimalna od 16°C do 21°C.

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 ? 13.

Zachęcamy do zapoznania z poradnikiem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa "Jak przygotować się na upał"
 
 
 OGŁOSZENIE PRZETARGU

Dodany: 2015-07-29

Ogłoszenie przetargu na termomodernizację obiektu Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu
 
 
 Nagroda Starosty Zwoleńskiego dla zwoleńskich strażaków

Dodany: 2015-07-10

Festyn z okazji XVI Dni Sycyny - Dni Jana Kochanowskiego , był okazją do prezentacji i wręczenia Nagród Starosty Zwoleńskiego dla strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, za sukcesy odniesione w sportach pożarniczych w 2015 roku. Impreza odbyła się w dniu 21 czerwca 2015 roku w Sycynie, gm. Zwoleń. Jako pierwszy uhonorowany został mł. ogn. Dawid Kacperski - za zdobycie halowego mistrzostwa Polski podczas XV Halowych Mistrzostw Polski w Dwuboju Pożarniczym - Grudziądz, Toruń 2015. Następnie Nagrodę Specjalną Starosty Zwoleńskiego otrzymali członkowie drużyny, która zajęła I miejsce podczas XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym - Kozienice 2015. W jej składzie znaleźli się: bryg. Grzegorz Kowalski - Kierownik Reprezentacji, mł. kpt. Jacek Skóra, asp. Krzysztof Gregorczyk, mł. asp. Piotr Filipek, mł. ogn. Dawid Kacperski, mł. ogn. Maksymilian Małecki , mł. ogn. Adam Mazur, st. sekc. Damian Adamiec, st. sekc. Michał Michalik, str. Mateusz Kuś, str. Albert Wolszczak.

Nagrody i dyplomy wręczali: Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Waldemar Urbański - Starosta Zwoleński, Edward Rybak - Przewodniczący Rady Powiatu w Zwoleniu i Arkadiusz Sulima - Vicestarosta.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Dodany: 2015-07-10

O czym należy pamiętać nad wodą?

Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa dodatkowo ratownik.
Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym - różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.
Podchodźmy do wody z ostrożnością - nie przeceniajmy swoich umiejętności. Na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skaczmy - w szczególności na główkę do nieznanej i zbyt płytkiej wody. W rzece pływajmy zawsze zgodnie z prądem, a nie pod prąd.

Sprawdź gdzie można bezpiecznie wypoczywać nad wodą serwis kąpieliskowy

Tekst: MSW
 
 
 XXXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym

Dodany: 2015-06-27

Reprezentacja województwa mazowieckiego, której barwy reprezentowali m.in. nasi strażacy mł.ogn. Dawid Kacperski i mł.kpt. Jacek Skóra, zajęła II miejsce w XXXII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym. Zawody odbyły się w dniach 18-19 czerwca 2015 roku na obiektach Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W rywalizacji wzięli udział reprezentanci Łotwy, Mołdawi oraz 16 komend wojewódzkich PSP i 4 szkół pożarniczych.

Mistrzostwa rozgrywane były w następujących konkurencjach:
- pożarniczy tor przeszkód - 100 metrów,
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni,
- sztafeta pożarnicza 4x100 metrów z przeszkodami,
- pożarnicze ćwiczenie bojowe.

W konkurencjach indywidualnych mł.ogn. Dawid Kacperski zajął III miejsce w "drabinie hakowej" oraz V miejsce w "dwuboju pożarniczym".

Wyniki końcowe:
1 miejsce WOJ. POMORSKIE
2 miejsce WOJ. MAZOWIECKIE
3 miejsce WOJ. MAŁOPOLSKIE

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP

Dodany: 2015-06-10

ZAPROSZENIE
 
 
 XVI Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym

Dodany: 2015-06-02

Drużyna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zajęła I miejsce w klasyfikacji generalnej podczas XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym. Zawody odbyły się w dniach 28-29 maja 2015 roku w Kozienicach i zgromadziły 10 najlepszych drużyn województwa wyłonionych w drodze eliminacji strefowych.
Podczas zawodów rozegrano 4 konkurencje:
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni,
- pożarniczy tor przeszkód 100 m,
- sztafeta 4 x 100 m z przeszkodami,
- ćwiczenie bojowe.
We wszystkich konkurencjach zwyciężała drużyna z KP PSP Zwoleń, ustanawiając m.in. rekord województwa mazowieckiego w konkurencji ćwiczenie bojowe z czasem 26,25 s.
Najlepszymi zawodnikami w konkurencjach indywidualnych okazali się również zwoleńscy strażacy zwyciężając w konkurencji dwuboju pożarniczego (łączny czas konkurencji "drabina hakowa" i "pożarniczy tor przeszkód 100 m"), gdzie I miejsce zdobył mł.ogn. Dawid Kacperski, a II miejsce zajął mł.kpt. Jacek Skóra.
W zawodach startowały drużyny z KP PSP Zwoleń, Kozienice, Sokołów Podlaski, Pruszków, Płońsk, Łosice, Garwolin, Ciechanów i KM PSP Siedlce i Ostrołęka.
Drużyna KP PSP Zwoleń startowała w składzie:
mł.asp. Filipek Piotr, st.sekc. Michalik Michał, st.sekc.Adamiec Damian, str.Wolszczak Albert, asp. Gregorczyk Krzysztof, mł.ogn. Małecki Maksymilian, mł.ogn. Mazur Adam, str. Kuś Mateusz, mł.kpt. Skóra Jacek, mł.ogn. Dawid Kacperski. Kierownik reprezentacji bryg. Grzegorz Kowalski.

Wyniki końcowe:
Klasyfikacja Generalna:
1. KP PSP Zwoleń
2. KP PSP Sokołów Podlaski
3. KP PSP Kozienice

Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni - drużynowo:
1. KP PSP Zwoleń
2. KP PSP Sokołów Podlaski
3. KP PSP Kozienice

Pożarniczy tor przeszkód 100 m - drużynowo:
1. KP PSP Zwoleń
2. KP PSP Sokołów Podlaski
3. KP PSP Kozienice

Sztafeta 4 x 100 m z przeszkodami:
1. KP PSP Zwoleń
2. KP PSP Kozienice
3. KP PSP Łosice

Ćwiczenie bojowe:
1. KP PSP Zwoleń
2. KP PSP Ciechanów
3. KP PSP Sokołów Podlaski

Wyniki konkurencji indywidualnych:
Pożarniczy tor przeszkód 100 m:
1. Kacperski Dawid - Zwoleń - 16,89 s
2. Skibiński Sławomir - Ciechanów - 16,99 s
3. Skóra Jacek - Zwoleń - 17,13 s

Drabina hakowa:
1. Kacperski Dawid - 14,11 s
2. Zielony Rafał - Kozienice- 14,98 s
3. Skóra Jacek - 15,06

Dwubój pożarniczy:
1. Kacperski Dawid - 31,00 s
2. Skóra Jacek - 32,19 s
3. Zielony Rafał - 32,91 s

Zdjęcia w zakładce GALERIA

 
 
 Mazowiecki Dzień Strażaka

Dodany: 2015-05-21

Plakat informacyjny
 
 
 Turniej Czterech Wspinalni

Dodany: 2015-05-21

Informujemy, że mł.ogn. Dawid Kacperski reprezentujący Mazowsze oraz Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu zajął 2 miejsce podczas X Ogólnopolskiego Turnieju Czterech Wspinalni w Drabinie Hakowej. Zawodnik nasz wygrał trzy z czterech etapów turnieju rozegranego w dniach 7-8 maja 2015 roku w Nisku, Ostrowcu Świętokrzyskim, Puławach i Kozienicach. Do rywalizacji przystąpiło 98 najlepszych polskich zawodników. W zawodach uczestniczył również drugi strażak KP PSP Zwoleń - mł.kpt. Jacek Skóra, który sklasyfikowany został na 17 miejscu.

Klasyfikacja generalna turnieju:
Miejsce   Imię i nazwisko         województwo      Suma czasu
    1         Tobiasz Klama           opolskie                  58,48
    2         Dawid Kacperski       mazowieckie           59,00
    3         Radosław Cyrson       pomorskie              59,55
    4         Paweł Gostomski        pomorskie              60,15
    5         Mirosław Cyrson        pomorskie              60,46
    17       Jacek Skóra               mazowieckie           63,47

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 DZIEŃ STRAŻAKA 2015

Dodany: 2015-05-06

        Uroczysty apel z okazji obchodów "Dnia Strażaka", odbył się w dniu 2 maja 2015 roku na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu. Uroczystość poprzedziła Msza Święta w Kościele Parafialnym p.w Podwyższenia Krzyża Św.
        Powitania zaproszonych gości dokonał i okolicznościowe przemówienie wygłosił st. bryg. Krzysztof Płachta - Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu. Następnie wręczone zostały funkcjonariuszom pożarnictwa oraz druhom Ochotniczych Straży Pożarnych medale i odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

I. Awanse na wyższe stopnie służbowe, otrzymali:
    a) na stopień brygadiera
        mł. bryg. Grzegorz Kowalski,
    b) na stopień aspiranta
        mł.asp. Krzysztof Gregorczyk,
    c) na stopień mł. ogniomistrza:
        st. sekc. Adam Mazur.

II. Medale i odznaczenia otrzymali:
    1. "Złoty Znak Związku"- dh Andrzej Stańczyk
    2. "Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza" - dh Adam Kałdonek
    3. "Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa" po raz drugi - dh Witold Liberadzki
    4. Medal "Za zasługi dla pożarnictwa" - nadany przez Zarząd OW ZOSP RP w Warszawie,
    a) złoty
        - mł. ogn. Dawid Kacperski
    b) srebrny
        - Kazimierz Chołuj,
        - Inspektor Kazimierz Wojdyło,
        - dh Tomasz Michalik,
        - dh Augustyn Ciecieląg,
        - dh Jerzy Woźniak,
        - dh Przemysław Bednarczyk,
        - dh Piotr Liberadzki,
        - dh Szymon Ciecieląg,
        - dh Marcin Liberadzki,
        - mł. ogn. Dominik Małecki,
        - asp. Jacek Skóra.
    c) brązowy
        - dh Dominik Wnuk,
        - dh Piotr Szymanek,
        - dh Marcin Rojek,
        - dh Michał Mężyk,
        - dh Łukasz Kutyła,
        - st. sekc. Łukasz Molendowski,
        - st. sekc. Michał Michalik,
        - st. sekc. Damian Adamiec,
        - sekc. Damian Wudarczyk,
        - str. Mateusz Kuś.
    5. Odznakę "Strażak Wzorowy" - nadaną przez Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Zwoleniu
        - dh Bartłomiej Bachanek,
        - dh Marcin Gajewski,
        - dh Emil Wit,
        - dh Arkadiusz Oleś,
        - dh Marcin Żak,
        - dh Michał Gregorczyk,
        - dh Mateusz Jasik,
        - dh Damian Wójcik,
        - dh Łukasz Markiewicz,
        - dh Norbert Wójcik.
    6. Odznakę "Za wysługę lat" - przyznane przez Prezydium Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Zwoleniu.
        - dh Jacek Kwapisiewicz     45 lat
        - dh Marek Kwapisiewicz     45 lat
        - dh Jan Stańczyk     45 lat
        - dh Andrzej Leśniewski     40 lat
        - dh Stanisław Musilewicz      40 lat
        - dh Paweł Bremer     30 lat
        - dh Andrzej Stańczyk     30 lat
        - dh Mirosław Stańczyk     20 lat
        - dh Arkadiusz Sulima      10 lat
        - dh Paweł Szymanek     10 lat
        - dh Krzysztof Stępień     10 lat
        - dh Krzysztof Podsiadły      10 lat
        - dh Jerzy Bednarczyk      5 lat
        - dh Marcin Rojek      5 lat
        - dh Piotr Szymanek      5 lat

        Po wręczeniu wyróżnień, zaproszeni goście na ręce Komendanta Powiatowego oraz dh. Jerzego Kowalskiego - Prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Zwoleniu, skierowali okolicznościowe życzenia. Za okazywaną pomoc i działanie na rzecz ochrony przeciwpożarowej powiatu w imieniu organizatorów podziękował dh Jerzy Kowalski.

        Uroczystość zaszczycili swą obecnością m.in.:
- Pan Dariusz Piątek -V-ce Wojewoda Mazowiecki,
- st.bryg. Janusz Szylar - Z-ca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
- dh Zbigniew Gołąbek - V-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie,
- Pan Waldemarem Urbański Starosta Zwoleński,
- Pani Bogusława Jaworska - Burmistrz Zwolenia,
- Pan Marian Kuś - Wójt gm. Przyłęk,
- Pan Tomasz Adamiec - Wójt gm. Kazanów,
- Pan Jacek Łata - Prezes Sądu Rejonowego w Zwoleniu,
- insp. Kazimierz Wojdyłło - Komendant Powiatowy Policji w Zwoleniu,
- Pan Zbigniew Jamróz - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń.

Zdjęcia z uroczystości w zakładce GALERIA
 
 
 Mazowiecki Turniej w Drabinie Hakowej

Dodany: 2015-04-29

mł.ogn. Dawid Kacperski z rezultatem 14,69 s. oraz asp. Jacek Skóra z wynikiem 15,88 s. zostali zwycięzcami Mazowieckiego Turnieju w Drabinie Hakowej. Zawody zaliczane do VI Pucharu Mazowsza w Drabinie Hakowej, odbyły się w dniu 14 kwietnia 2015 roku na obiekcie KP PSP w Pruszkowie. W turnieju uczestniczyło 61 zawodników.

Klasyfikacja końcowa zawodów przedstawia się następująco:
    1. Kacperski Dawid - KP PSP Zwoleń
    2. Skóra Jacek - KP PSP Zwoleń

    3. Zielony Rafał - KP PSP Kozienice
    4. Daniluk Mateusz - KP PSP Łosice
    5. Kowalski Paweł - KP PSP Kozienice
    6. Żylak Paweł - KP PSP Sokołów Podlaski
    7. ...
    13. Kuś Mateusz - KP PSP Zwoleń
    14. Mazur Adam - KP PSP Zwoleń


Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników OSP

Dodany: 2015-03-31

Dnia 29 marca 2015 roku zakończyło się organizowane przez Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu "Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników OSP". Egzamin końcowy pozytywnie zdało 26 druhów, członków jednostek OSP z terenu powiatu zwoleńskiego. Zdobyte na szkoleniu umiejętności pozwolą im na wykonywanie podstawowych czynności ratowniczych podczas zdarzeń. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych szkoleniach specjalistycznych podwyższających kwalifikacje.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 XVII eliminacje powiatowe OTWP Młodzież Zapobiega Pożarom

Dodany: 2015-03-31

       Łukasz Orłowski z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnolesie, Kacper Byzdra z Publicznego Gimnazjum w Przyłęku oraz Sebastian Molenda reprezentujący OSP Kowalków to zwycięzcy XVII eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Zwoleniu. Turniej pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Starosty Zwoleńskiego odbył się w dniu 26 marca 2015 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.
       W konkursie uczestniczyli najlepsi uczniowie eliminacji gminnych w trzech grupach wiekowych tj. szkoły podstawowe, gimnazjalne i średnie. Młodzież w I etapie rozwiązywała test, a następnie wyłonieni finaliści odpowiadali na pytania ustne przed komisją konkursową pod przewodnictwem dh Jerzego Kowalskiego - Prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Zwoleniu. Wszyscy uczestnicy uhonorowani zostali dyplomami i nagrodami rzeczowymi, które wręczali Pan Arkadiusz Sulima - V-ce Starosta Zwoleński, dh Jerzy Kowalski - Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Zwoleniu, oraz bryg. Krzysztof Żyliński - Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Zwoleniu.
       Zwycięzcy poszczególnych grup wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich turnieju, które odbędą się w dniu 25 kwietnia 2015 roku w Książenicach powiat Grodzisk Mazowiecki.

Wyniki XVII eliminacji powiatowych OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Zwoleniu:

I. Grupa I - szkoły podstawowe:
      1. Łukasz Orłowski - PSP Czarnolas
      2. Patrycja Rutka - PSP Brzezinki
      3. Kacper Mazur- PSP Łaguszów

II. Grupa II - szkoły gimnazjalne
      1. Kacper Byzdra - PG Przyłęk
      2. Katarzyna Jurek - PG Policzna
      3. Jakub Molga - PG Tczów

III. Grupa III - szkoły ponad gimnazjalne
      1. Sebastian Molenda - OSP Kowalków
      2. Paweł Knieć - ZSRT Zwoleń
      3. Adrian Choroś - ZSRT Zwoleń

Fundatorami nagród byli:
      - Marszałek Województwa Mazowieckiego,
      - Powiat Zwoleński
      - Nadleśnictwo Zwoleń i Marcule
      - Zakład Piekarniczy Tomasz Makuch
      - Hurtownia Środków Chemicznych Andrzej Skawiński
      - Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Zwoleniu

Organizatorem eliminacji był Zarząd Powiatowy ZOSP RP oraz Komenda Powiatowa PSP w Zwoleniu.
 
 
 Ćwiczenia doskonalące z jednostkami OSP

Dodany: 2015-03-31

W miesiącu marcu b.r zorganizowano cykl szkoleń i ćwiczeń doskonalących z zakresu taktyki działań gaśniczych dla strażaków ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu zwoleńskiego. Głównym celem zajęć było doskonalenie metod prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na stacjach dystrybucji gazu LPG. Ponadto doskonalono umiejętności z zakresu ewakuacji osób poszkodowanych, jak również udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ćwiczenia odbywały się na terenie ?Zakładu Transportowo-Handlowego SPEDYTOR? w Zwoleniu. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło 42 ratowników z jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, plutonu wsparcia ?Pożar Fabryka? oraz 24 strażaków z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Zwoleniu. W imieniu organizatorów i uczestników dziękujemy właścicielowi zakładu za współpracę oraz umożliwienie przeprowadzenia ćwiczeń.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 XV Halowe Mistrzostwa Polski w Dwuboju Pożarniczym

Dodany: 2015-03-24

Informujemy, że mł.ogn. Dawid Kacperski reprezentujący Mazowsze oraz Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu został halowym Mistrzem Polski w dwuboju pożarniczym. XV Halowe Mistrzostwa Polski w Dwuboju Pożarniczym, obyły się w dniach 19-20 marca 2015 roku w Toruniu i Grudziądzu. Do rywalizacji przystąpiło 105 strażaków - najlepszych polskich zawodników.
Pierwszego dnia rozegrano konkurencję - pożarniczy tor przeszkód 100 m na bieżni tartanowej w hali sportowej im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu. Drugiego dnia odbyły się zawody we wspinaniu przy użyciu drabiny hakowej na III piętro wspinalni, rozgrywane na krytym obiekcie Komendy Miejskiej PSP w Toruniu. Zwycięzcę wyłonił najlepszy łączny czas obydwu konkurencji.
W zawodach uczestniczył również drugi strażak KP PSP Zwoleń - asp. Jacek Skóra, który sklasyfikowany został na 12 miejscu.

Klasyfikacja końcowa:

Miejsce        Imię i nazwisko            Województwo                                       100m        Drabina hakowa          Czas łączny
    1               Dawid Kacperski        mazowieckie (KP PSP Zwoleń)                17.29               15.06                      32.35
    2               Mateusz Brzoza         opolskie                                                16.80               15.68                      32.48
    3               Tobiasz Klama           opolskie                                                17.96               14.65                      32.61
    12             Jacek Skóra                mazowieckie (KP PSP Zwoleń)                18.26               15.56                      33.82

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Finał XIII Mistrzostw Woj. Maz. w Piłce Siatkowej

Dodany: 2015-03-07

Drużyna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, zajęła IV miejsce w finale "XIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej". Turniej rozegrano w dniu 3 marca 2015 roku w Mogielnicy, pow. Grójec. W zawodach uczestniczyło 8 najlepszych reprezentacji wyłonionych w eliminacjach strefowych. Kolejność zajętych miejsc przedstawia się następującą:
    1. KM PSP Warszawa,
    2. KP PSP Mińsk Mazowiecki,
    3. KM PSP Radom,
    4. KP PSP Zwoleń,
    5. KP PSP Garwolin,
    6. KP PSP Gostynin,
    7. KM PSP Ostrołęka,
    8. KP PSP Grójec.

KP PSP Zwoleń reprezentowali: st.ogn. Świątek Krzysztof, mł.ogn. Maksymilian Małecki, mł.ogn Dominik Małecki, mł.asp. Filipek Piotr, mł.asp. Gregorczyk Krzysztof, st.sekc. Michalik Michał, mł.ogn. Kacperski Dawid, st.sekc. Mazur Adam, str. Wolszczak Albert, str. Kuś Mateusz. Kierownikiem drużyny był mł bryg. Grzegorz Kowalski.
 
 
 STOP WYPALANIU TRAW NA MAZOWSZU !!!

Dodany: 2015-03-03

Zagrożenie dla ludzi i przyrody, utrata dopłat bezpośrednich przez rolników oraz angażowanie sił straży pożarnej, której pomoc może być potrzebna w innych sytuacjach ? to główne niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw. Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. Przypominamy, że wysuszone trawy palą się bardzo szybko, wystarczy zmiana kierunku wiatru, żeby pożar wymknął się spod kontroli i przeniósł na zabudowania. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie. Inni tracą dobytek całego życia. Płonące trawy w przydrożnych rowach oraz w pobliżu infrastruktury drogowej to także zagrożenie dla kierowców i podróżnych. Co roku dym z płonących nieużytków jest przyczyną groźnych kolizji drogowych. Może powodować także zatrucia. Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia. Apelujemy więc do wszystkich mieszkańców powiatu zwoleńskiego o zachowanie rozwagi oraz przestrzeganie zakazu wypalania traw i nieużytków.
 
 
 Eliminacje strefowe XIII Mistrzostw Woj. Maz. w Piłce Siatkowej

Dodany: 2015-02-24

Drużyna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, zajęła I miejsce w eliminacjach strefowych i awansowała do finału ?XIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej?. Turniej z udziałem drużyn reprezentujących Komendy Powiatowe PSP w Białobrzegach, Kozienicach, Otwocku i Zwoleniu, odbył się w dniu 20 lutego 2015 roku w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu. W składzie reprezentacji znaleźli się mł.ogn. Maksymilian Małecki, mł.ogn Dominik Małecki, mł.asp. Filipek Piotr, mł.asp. Gregorczyk Krzysztof, st.sekc. Michalik Michał, mł.ogn. Kacperski Dawid, st.sekc. Mazur Adam, str. Wolszczak Albert, str. Kuś Mateusz. Kierownikiem drużyny był mł bryg. Grzegorz Kowalski. Zawody finałowe odbędą się 3 marca 2015 roku w Mogilnicy, pow. Grójec.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Szkolenie podstawowe strażaków OSP

Dodany: 2015-02-23

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że planuje zorganizować szkolenie podstawowe dla strażaków ratowników OSP metodą e-learning.
Czytaj więcej w zakładce SZKOLENIA OSP.
 
 
 Wypadek - Florianów gm. Policzna

Dodany: 2015-02-22

Dwie osoby zostały ranne wskutek zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Florianów.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Tragiczny pożar - Wilczowola gm. Policzna.

Dodany: 2015-02-12

Jedna osoba poniosła śmierć w pożarze drewnianego budynku mieszkalnego położonego w miejscowości Wilczowola gm. Policzna.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Pożar wysypiska - Zwoleń

Dodany: 2014-12-22

Trzy interwencje związane z gaszeniem pożarów na wysypisku odpadów przy ul. Partyzantów w Zwoleniu, w ciągu ostatnich 10 dni...
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Wykaz zużytych i zbędnych składników majątku ruchomego

Dodany: 2014-11-17


Wykaz zużytych i zbędnych składników majątku ruchomego Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu - plik w formacie .xls
 
 
 Ćwiczenia doskonalące dla strażaków OSP

Dodany: 2014-11-07

W miesiącu październiku b.r zorganizowano cykl szkoleń i ćwiczeń doskonalących z zakresu taktyki działań gaśniczych dla strażaków ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu zwoleńskiego. Głównym celem zajęć było doskonalenie metod prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w budynkach wielokondygnacyjnych oraz pomieszczeniach piwnicznych. Ponadto doskonalono umiejętności z zakresu ewakuacji osób poszkodowanych, jak również udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zajęcia odbywały się na terenie tutejszej komendy powiatowej. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło 36 ratowników z jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego oraz 21 strażaków z JRG PSP Zwoleń.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Zatrucie tlenkiem węgla.

Dodany: 2014-10-25

Jedna ofiara śmiertelna i jedna poszkodowana, to wynik zatrucia tlenkiem węgla do jakiego doszło w nocy 22.10.2014 roku w miejscowości Filipinów.
Czytaj więcej

W obliczu zagrożenia tlenkiem węgla związanym z rozpoczętym sezonem grzewczym apalujemy do Państwa o zachowanie czujności i ostrożności, podczas użytkowania wszelkich urządzeń i instalcji grzewczych. Pamiętajmy o okresowym czyszczeniu i przeglądach przewodów kominowych i wentylacyjnych. Zachęcamy do instalowania w domach bezprzewodowych czujek tlenku węgla i dymu oraz zapoznania się z materiałami informacyjnymi dotyczącymi tego zagrożenia w poniższych linkach.

http://www.youtube.com/watch?v=jArvkOYD5N8
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=5642
 
 
 II Sokołowski Turniej w “Dwuboju Pożarniczym"

Dodany: 2014-10-17

St.sekc. Dawid Kacperski zajął drugie miejsce, a mł.asp. Jacek Skóra był trzynasty, podczas II Sokołowskiego Turnieju w "Dwuboju Pożarniczym". Turniej zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski, odbył się w dniu 1 października 2014 roku na obiektach Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim. Zawody obejmowały dwie konkurencje pożarnicze, tj. wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni oraz pożarniczy tor przeszkód 100 m. W turnieju uczestniczyło ogółem 71 zawodników z całego kraju w tym 3 zawodników reprezentujących Białoruś. Tutejszą komendę reprezentowali również: mł.asp. Gregorczyk Krzysztof, st.sekc. Adam Mazur, str. Wolszczak Albert oraz str. Kuś Mateusz.
Kierownikiem reprezentacji był mł.bryg. Grzegorz Kowalski.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Ćwiczenia doskonalące

Dodany: 2014-10-17

W dniach 23 i 25 września 2014 roku przeprowadzono cykl ćwiczeń doskonalących z zakresu taktyki gaszenia pożarów obszarów leśnych. Ćwiczenia odbyły się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Radom w Nadleśnictwie Zwoleń oraz Marcule. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie metod podawania wody na duże odległości, jak również sprawdzenie przygotowania służb do prowadzenia działań gaśniczych na terenie dużych kompleksów leśnych. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło 13 zastępów OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego i plutonu wsparcia „Pożar Las” oraz 6 zastępów z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Zwoleniu.
W imieniu organizatorów i uczestników dziękujemy Nadleśniczym Nadleśnictwa Zwoleń i Nadleśnictwa Marcule za współpracę oraz umożliwienie przeprowadzenia ćwiczeń.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Zakupy dotowane przez WFOŚiGW w Warszawie

Dodany: 2014-10-12

W 2014 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu realizuje zakup sprzętu z udziałem środków Powiatu Zwoleńskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Zakup aparatów powietrznych oraz ubrań NOMEX na potrzeby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu dofinasowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 20.000,00 zł
 
 
 Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników OSP

Dodany: 2014-10-12

W dniu 05 października 2014 roku zakończyło się organizowane przez Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu jednoetapowe "Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników OSP". Szkolenie przeprowadzone zostało z wykorzystaniem metody kształcenia na odległość tzw. "e-learning" . Egzamin końcowy w dniu 05 października ukończyło 27 druhów z jednostek OSP z terenu powiatu zwoleńskiego. Zdobyte na szkoleniu umiejętności oraz uprawnienia pozwolą im na wykonywanie podstawowych czynności ratowniczych podczas zdarzeń ratowniczo-gaśniczych. Gratulujemy i zachęcamy absolwentów szkolenia podstawowego do udziału w kolejnych szkoleniach specjalistycznych podwyższających kwalifikacje.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Wycieczka przedszkolaków

Dodany: 2014-10-05

Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Zwoleniu byli naszymi gośćmi w dniu 30 września 2014 roku. Podczas wycieczki dzieci zapoznały się ze sposobem pełnienia służby przez dyżurujących strażaków, posiadanym sprzętem ratowniczo – gaśniczym oraz zwiedziły siedzibę komendy. Szczególne zainteresowanie dzieci budziły oczywiście samochody pożarnicze oraz uzbrojenie osobiste i ubrania specjalne strażaków. Dodatkową atrakcją był pokaz wyjazdu alarmowego i symulacja gaszenia pożaru.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Wypadek - Karolin, gm. Zwoleń

Dodany: 2014-09-27

Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku do jakiego doszło w dniu 19.09.2014 roku, ok. godz. 7.35 w miejscowości Karolin.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Rozszczelnienie instalacji – wyciek amoniaku.

Dodany: 2014-09-27

Rozszczelnienie instalacji technologicznej było przyczyną wycieku amoniaku w Spółdzielni Ogrodniczej "Eksport - Import" w Zwoleniu.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Szkolenie podstawowe strażaków OSP

Dodany: 2014-08-22

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu informuje, że planuje zorganizować szkolenie podstawowe dla strażaków ratowników OSP metodą e-learning.
Czytaj więcej w zakładce SZKOLENIA OSP.
 
 
 Wycieczka półkolonii z Baryczy

Dodany: 2014-08-08

Uczestnicy półkoloni zorganizowanej w Publicznej Szkole Podstawowej w Baryczy, 6 sierpnia 2014 roku, byli gośćmi zwoleńskich strażaków. Podczas wizyty dzieci zwiedziły siedzibę jednostki ratowniczo - gaśniczej, zapoznały się z pracą strażaków oraz posiadanym sprzętem ratowniczo - gaśniczym. Dla naszych gości zorganizowany został również pokaz wyjazdu alamowego samochodów do działań wykonany przez pełniącą służbę zmianę II. Ponadto mł.bryg. Gajowiak Krzysztof - dowódca zmiany, zapoznawał dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania podczas wakacyjnego wypoczynku i postępowaniem na wypadek pożaru oraz odpowiadał na zadawane pytania. Na zakończenie życzył wszystkim wesołych i bezpiecznych wakacji.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 70 rocznica Powstania Warszawskiego

Dodany: 2014-08-08

W 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 2014 roku o godz. 17.00, przy dźwiękach syren samochodów pożarniczych strażacy Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu, oddali cześć bohatersko poległym powstańcom i mieszkańcom Warszawy. Uroczysta zbiórka podziału bojowego miała miejsce na placu wewnętrznym przed siedzibą komendy.
 
 
 GWAŁTOWNE ZJAWISKA POGODOWE

Dodany: 2014-07-23

Strażacy z powiatu zwoleńskiego interweniowali 61 razy po niekorzystnych zjawiskach atmosferycznych.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Wyciek amoniaku - Zwoleń ul. Sienkiewicza

Dodany: 2014-06-12

Awaria instalacji technologicznej była przyczyną wycieku amoniaku w zakładzie Spółdzielni Ogrodniczej "Eksport - Import" w Zwoleniu. Czytaj więcej...
 
 
  XV Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym

Dodany: 2014-06-12

        Drużyna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zajęła III miejsce w klasyfikacji generalnej, a mł.ogn. Dawid Kacperski został najlepszym zawodnikiem XV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym dla jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Zawody odbyły się w dniach 5 i 6 czerwca 2014 roku na obiektach Kozienickiego Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu i rozgrywane były w konkurencjach:
- pożarniczy tor przeszkód - 100 m,
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni,
- sztafeta pożarnicza 4 x 100 m z przeszkodami,
- pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Drużynowo klasyfikacja naszej reprezentacji w poszczególnych konkurencjach przedstawia się następująco:
- pożarniczy tor przeszkód - 100 m - IV miejsce
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni - III miejsce
- sztafeta pożarnicza 4 x 100 m z przeszkodami - II miejsce
- pożarnicze ćwiczenie bojowe - III miejsce

W dwuboju pożarniczym, na który składają się konkurencje pożarniczy tor przeszkód - 100 m oraz wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni, I miejsce indywidualnie zajął nasz reprezentant mł.ogn. Dawid Kacperski.

Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu reprezentowali:
mł.asp. Krzysztof Gregorczyk, mł.ogn. Dawid Kacperski, mł.asp. Jacek Skóra, mł.ogn. Maksymilian Małecki, st. sekc. Adam Mazur, st.sekc. Łukasz Molendowski, sekc. Michał Michalik, st.sekc. Damian Adamiec, mł.asp. Piotr Filipek, sekc. Damian Wudarczyk. Kierownikiem drużyny był mł.bryg.Grzegorz Kowalski.
W mistrzostwach udział wzięło 10 drużyn (Kozienice, Zwoleń, Sokołów Podlaski, Ciechanów, Przasnysz, Pruszków, Siedlce, Płońsk, Ostrołęka, Łosice ).

Klasyfikacja generalna mistrzostw:
1. KP PSP Kozienice
2. KP PSP Sokołów Podlaski
3. KP PSP Zwoleń
4. KP PSP Płońsk
5. KP PSP Siedlce

Zdjęcia w zakładce GALERIA
foto: Magdalena Świder
 
 
 Mazowiecki Turniej w Drabinie Hakowej – Zwoleń 2014

Dodany: 2014-06-05

        Bartłomiej Siepietowski z KM PSP w Krakowie, został zwycięzcą Mazowieckiego Turnieju w Drabinie Hakowej, który odbył się w dniu 28 maja 2014 roku na obiekcie wspinalni Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu. Kolejne miejsca zajęli Mirosław Cyrson z KW PSP Gdańsk i Krystian Masalski z KP PSP Bartoszyce. W zawodach rozgrywanych po raz pierwszy w Zwoleniu, udział wzięło 62 zawodników reprezentujących 6 województw (małopolskie, zachodnio-pomorskie, pomorskie, warmińsko - mazurskie, opolskie, mazowieckie) oraz 2 szkoły pożarnicze (CSP Częstochowa i SA PSP Kraków). Zwycięzcy zostali uhonorowani pamiątkowymi pucharami oraz nagrodami rzeczowymi, ufundowanymi przez Komendanta Wojewódzkiego PSP, Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Zwoleniu, Nadleśnictwo Zwoleń oraz władze samorządowe.
Zawody obserowowali:
      - st.bryg. Zbigniew Szczygieł -Z-ca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
      - bryg. Piotr Kalinowski - przedstawiciel Komendanta Głównego PSP,
      - mł.bryg. Szymon Ławecki - przedstawiciel Komendanta Głównego PSP,
      - Waldemar Urbański - Starosta Zwoleński wraz z członkami Zarządu,
      - Zbigniew Jamróz - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń,
      - dh Jerzy Kowalski - Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Zwoleniu,
      - Włodzimierz Kabus - Z-ca Burmistrza Zwolenia
      - Marian Kuś - Wójt Gminy Przyłęk,
      - Andrzej Wolszczak - Wójt Gminy Tczów.
Komisję sędziowską tworzyli funkcjonariusze KW PSP w Warszawie pod przewodnictwem bryg. Janusza Kryski. Turniej zaliczany jest do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w tej konkurencji.

Klasyfikacja końcowa :
      1. Bartomiej SIEPIETOWSKI, KM PSP Kraków - 13,99 s. (rekord wspinalni)
      2. Mirosław CYRSON, KW PSP Gdańsk - 14,15 s.
      3. Krystian MASALSKI, KP PSP Bartoszyce - 14,22 s.
      4. Dawid KACPERSKI, KW PSP Warszawa - 14,54 (funkcjonariusz KP PSP Zwoleń)
      5. Damian WENTA, KW PSP Gdańsk - 14,63 s.
      6. Mateusz BRZOZA, KP Strzelce Opolskie - 14,76 s.
      7. Patryk GRZECHOWIAK, KP PSP Nowe M.Lubawskie - 14,88 s.
      8. Przemysław KIERZENKOWSKI - KP PSP Nowe M.Lubawskie - 15,00 s.
      9. Krzysztof MAZUR, KP PSP Tarnów - 15,05 s.
      10. Krzysztof OSTAPKO KW PSP Gdańsk - 15,10 s.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
Foto: KP PSP Zwoleń
 
 
 Eliminacje strefowe do XV Mistrzostw Woj. w Sporcie Pożarniczym

Dodany: 2014-06-02

        Drużyna z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zajęła II miejsce podczas eliminacji strefowych do XV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w sporcie pożarniczym - strefa Zwoleń i wystartuje w zawodach finałowych, które odbędą się w dniach 5-6 czerwca 2014 w Kozienicach. Eliminacje odbyły się w dniu 26 maja 2014 roku na obiektach tutejszej komendy oraz stadionie sportowym przy Zespole Placówek Oświatowych w Policznie. Najlepszym zawodnikiem zawodów został mł.ogn. Dawid Kacperski z KP PSP Zwoleń. Ogółem w zawodach uczestniczyło 8 reprezentacji i 78 zawodników. Zawodnicy rywalizowali indywidualnie o Puchar Wójta Gminy Policzna w dwuboju pożarniczym i zespołowo o statuetki Starosty Zwoleńskiego w trzech konkurencjach:
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni,
- pożarniczy tor przeszkód - 100m.
- "ćwiczenie bojowe".

        Wyniki eliminacji przedstawiają się następująco:

I. Końcowa klasyfikacja drużynowa:
     1.KP PSP Kozienice,
     2. KP PSP Zwoleń,
     3. KP PSP Przysucha,
     4. KP PSP Białobrzegi,
     5. KM PSP Radom,
     6. KP PSP Lipsko,
     7. KP PSP Szydłowiec,
     8. KP PSP Grójec.

II. Pożarniczy tor przeszkód - 100 m
- indywidualnie:
     1. Dawid Kacperski - KP PSP Zwoleń,
     2. Paweł Kowalski - KP PSP Kozienice,
     3. Jacek Skóra - KP PSP Zwoleń.
- zespołowo:
     1. KP PSP Kozienice,
     2. KP PSP Zwoleń,
     3. KP PSP Przysucha.

III. Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni
- indywidualnie:
     1. Dawid Kacperski - KP PSP Zwoleń,
     2. Rafał Zielony - KP PSP Kozienice,
     3. Artur Wydra - KP PSP Kozienice.
- zespołowo:
     1. KP PSP Kozienice,
     2. KP PSP Zwoleń,
     3. KP PSP Przysucha.

IV. Dwóbój pożarniczy (wspinalnia i tor przeszkód)
     1. Dawid Kacperski - KP PSP Zwoleń,
     2. Rafał Zielony - KP PSP Kozienice,
     3. Jacek Skóra - KP PSP Zwoleń.

V. Ćwiczenie bojowe :
     1. KP PSP Zwoleń,
     2. KP PSP Kozienice,
     3. KP PSP Lipsko.

        Drużyna KP PSP Zwoleń pod kierownictwem mł. bryg. Grzegorza Kowalskiego, wystąpiła w składzie: st.sekc. Kacperski Dawid, mł. asp. Skóra Jacek, sekc. Michalik Michał, st.sekc. Mazur Adam, mł.asp. Gregorczyk Krzysztof, sekc. Adamiec Damian, sekc. Molendowski Łukasz, mł.asp. Czapka Kamil, mł.asp. Filipek Piotr, sekc. Wudarczyk Damian.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Pożar stodoły – Męciszów gm. Zwoleń

Dodany: 2014-05-28

Budynek stodoły, płody rolne oraz maszyny i sprzęt rolniczy uległ spaleniu w wyniku pożaru do jakiego doszło w dniu 27 maja 2014 roku, ok. godz. 21.20 w miejscowości Męciszów.
Czytaj więcej...
 
 
 Pożar budynku inwentarskiego – Mszadla N.

Dodany: 2014-05-28

Prawdopodobnie w wyniku wyładowania atmosferycznego doszło do pożaru budynku inwentarskiego dniu 25 maja 2014 roku, ok. godz. 23.00 w miejscowości Mszadla Nowa.
Czytaj więcej...
 
 
 Ćwiczenia obronne – “Zwoleń 2014”

Dodany: 2014-05-28

       Zastępy ratownicze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, brały udział w powiatowo - gminnych ćwiczeniach obronnych organizowanych przez Starostwo Powiatowe pod kryptonimem "Zwoleń 2014". Ćwiczenia odbyły się w dniu 21 maja 2014 roku na ul. Żeromskiego w Zwoleniu. Zakładany epizod przewidywał działania ratownicze podczas wypadku masowego spowodowanego w wyniku napadu na pojazd przewożący pieniądze. Zderzeniu uległy dwa pojazdy, samochód osobowy oraz bus, łącznie rannych zostało 9 osób. Podczas działań udzielano pomocy poszkodowanym, uwalniano rannych przy pomocy urządzeń hydraulicznych oraz przygotowano punkt medyczny w specjalnym namiocie pneumatycznym, gdzie prowadzono segregację i zaopatrywano rannych do transportu sanitarnego. Ćwiczenie realizowano z udziałem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Kazanowie, Zwoleniu i Policznie oraz służbami KP Policji i Zespołów Ratownictwa Medycznego ze Zwolenia.
       Celem ćwiczeń było sprawdzenie współpracy poszczególnych instytucji i służb w sytuacji kryzysowej.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Zagrożenie powodziowe – Lucimia gm. Przyłęk

Dodany: 2014-05-28

        Jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w terenu powiatu zwoleńskiego, uczestniczyły w dniach 18 - 22 maja 2014 roku w akcji przeciwpowodziowej w miejscowościach Lucimia i Borowiec na terenie gm. Przyłęk. Działania ratownicze polegały na budowaniu obwałowań wokół zagrożonych gospodarstw, monitorowaniu oraz zabezpieczaniu przesiąków istniejącego wału przeciwpowodziowego. Ogółem podtopieniu uległo 20 gospodarstw rolnych. W działaniach uczestniczyły zastępy z KP PSP Zwoleń oraz jednostki OSP:
    - gm. Przyłęk: Grabów, Mszadla N., Ignaców, Łagów, Przyłęk, Łaguszów,
    - gm. Zwoleń: Zwoleń, Jedlanka, Zielonka N.,
    - gm. Kazanów: Kazanów, Zakrzówek, Kroczów,
    - gm. Tczów: Rawica,
    - gm. Policzna: Czarnolas.
Ponadto wspomagane były one przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 DZIEŃ STRAŻAKA 2014r.

Dodany: 2014-05-13

          Msza Święta w intencji strażaków odprawiona przez ks. Bernarda Kasprzyckiego w kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Św., rozpoczęła uroczyste obchody Powiatowego Dnia Strażaka oraz 115 - lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu. Uroczystości odbyły się w dniu 11 maja 2014 roku, a ich miejscem był Pl. J. Kochanowskiego w Zwoleniu. Meldunek dowódcy uroczystości odebrał Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Gustaw Mikołajczyk, a powitania zaproszonych gości dokonał st.bryg. Krzysztof Płachta - Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu. Następnie okolicznościowe wystąpienie z okazji rocznicy powstania jednostki OSP w Zwoleniu oraz poświęcenia jej historycznego sztandaru wygłosił dh Jerzy Kowalski - Prezes Zarządu. Ceremonii poświęcenia odrestaurowanego sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo w 1948 roku, dokonali ks. proboszcz Bernard Kasprzycki oraz ks. Zbigniew Stanios - Kapelan zwoleńskich strażaków. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali, odznaczeń i dyplomów osobom zasłużonym dla ochrony przeciwpożarowej ziemi zwoleńskiej, druhom ochotnikom i funkcjonariuszom pożarnictwa oraz awansów na wyższe stopnie służbowe.

Na wyższe stopnie służbowe awansowani zostali:
    a) na stopień mł. brygadiera:
       - st.kpt. Andrzej Szarawarski
       - st.kpt. Jacek Grudziński
       - st.kpt. Krzysztof Gajowiak
    b) na stopień aspiranta sztabowego:
       - st. asp. Sławomir Szewczyk
    c) na stopień starszego aspiranta:
       - asp. Marcin Nakoneczny
    d) na stopień mł. ogniomistrza:
       - st.sekc. Marcin Adamiec
       - st.sekc. Dawid Kacperski
       - st.sekc. Maksymilian Małecki
    e) na stopień starszego sekcyjnego:
       - sekc. Damian Adamiec
       - sekc. Radosław Banasik
       - sekc. Łukasz Molendowski
    f) na stopień st.strażaka:
       - str. Emil Wit

Z kolei medale pamiątkowe "PRO MASOVIA" nadane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego z rąk dh Zbigniewa Gołąbka odebrali, st. bryg. Krzysztof Płachta, dh Jerzy Kowalski oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu.
Na zakończenie zaproszeni goście skierowali okolicznościowe życzenia i podziękowania.

Uroczystość zaszczycili obecnością m.in.:
    - nadbryg. Gustaw Mikołajczyk - Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP,
    - dh Zbigniew Gołąbek - V-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie,
    - Pan Edward Rybak - Przewodniczący Rady Powiatu,
    - Pan Waldemar Urbański Starosta Zwoleński,
    - Pan Arkadiusz Sulima - V-ce Starosta Zwoleński,
    - Pani Bogusława Jaworska - Burmistrz Zwolenia,
    - Pan Marian Kuś - Wójt gm. Przyłęk,
    - Pan Stanisław Pająk - Wójt gm. Kazanów,
    - Pan Andrzej Wolszczak - Wójt gm. Tczów,
    - Pan Marian Karolik - Wójt gm. Kazanów,
    - kom. Leszek Derlatka - Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Zwoleniu,
    - Pan Zbigniew Jamróz - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń,
    - ks. Bernard Kasprzycki,
    - ks. Zbigniew Stanios.

Gościom za przybycie i udział w uroczystości w imieniu organizatorów podziękowała Pani Bogusława Jaworska - Burmistrz Zwolenia. Święto zakończyła defilada pododdziałów strażackich.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
FOTO: Małgorzata Celi - zwolen24.pl
 
 
 Ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego

Dodany: 2014-04-10

W dniach 25 - 27 marca 2014 roku przeprowadzono cykl ćwiczeń doskonalących z zakresu ratownictwa technicznego i medycznego dla strażaków ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej. Ćwiczenia odbyły się na obiektach stacji demontażu pojazdów ZUH LOBO TRANS Sp. z.o.o. w Zwoleniu oraz ZUPH Józef Orłowski w Łagowie gm. Przyłęk . Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie technik dotarcia do osób poszkodowanych oraz ewakuacji osób uwięzionych z pojazdów. Ponadto doskonalono umiejętności posługiwania się hydraulicznym i pneumatycznym sprzętem ratowniczym, jak również zestawami do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło 71 ratowników z jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego i 21 strażaków Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Zwoleniu.
W imieniu organizatorów i uczestników dziękujemy właścicielom zakładów za udostępnienie obiektów i pojazdów do ćwiczeń.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Ćwiczenia - współpraca z LPR

Dodany: 2014-04-08

Przygotowanie lądowiska w porze nocnej przez zastępy straży pożarnej oraz zasady współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, były głównym celem ćwiczeń, jakie odbyły się w dniu 7 kwietnia 2014 roku na terenie Gimnazjum Publicznego w Przyłęku. W zajęciach uczestniczyło 60 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatów białobrzeskiego, radomskiego, garwolińskiego, lipskiego i zwoleńskiego. Zostały one podzielone na część teoretyczną przeprowadzoną przez st.kpt. Pawła Bruneckiego z Ośrodka Szkolenia PSP w Warszawie oraz praktyczną. Szkolenie praktyczne rozpoczęto po przylocie śmigłowca LPR - Ratownik 7 z Lublina. Strażacy ćwiczyli jego przyjęcie na lądowisku, zapoznali się z wyposażeniem, możliwościami i zasadami łączności radiowej z załogą oraz procedurami bezpieczeństwa w strefie lądowania. Miejsce ćwiczeń nie było przypadkowe, bowiem boisko szkoły to teren wyznaczony jako gminne miejsce lądowania, w przypadku konieczności transportu lotniczego poszkodowanych w porze nocnej z terenu gm. Przyłęk. Zgodnie z obowiązującymi procedurami to jednostki straży pożarnych są odpowiedzialne za przygotowanie i zabezpieczenie takiego lądowiska na czas przyjęcia śmigłowca.
Zajęcia oranizowane są na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej a Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, dla kolejnej grupy strażaków odbędą się one również w Przyłęku w dniu 14.07.2014 roku.

Foto: Małgorzata Celi - zwolen24.pl
GALERIA
 
 
 XVI eliminacje powiatowe OTWP Młodzież Zapobiega Pożarom

Dodany: 2014-04-05

       Kacper Byzdra z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mszadli Starej, Sebastian Molenda z Publicznego Gimnazjum w Kazanowie i Kamil Pawlak reprezentujący Zespół Szkół Licealnych w Zwoleniu, to zwycięzcy XVI eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Zwoleniu. Turniej pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Starosty Zwoleńskiego, odbył się w dniu 28 marca 2014 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.
       W konkursie uczestniczyli najlepsi uczniowie eliminacji gminnych w trzech grupach wiekowych tj. szkoły podstawowe, gimnazjalne i średnie. Młodzież w I etapie rozwiązywała test, a następnie wyłonieni finaliści odpowiadali na pytania ustne przed komisją konkursową pod przewodnictwem mł.bryg. Mariusza Grudzińskiego. Wszyscy uczestnicy uhonorowani zostali dyplomami i nagrodami rzeczowymi, które wręczali Pan Waldemar Urbański - Starosta Zwoleński, Zbigniew Gołąbek - V-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie, dh Jerzy Kowalski - Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Zwoleniu, Stefan Bernaciak - Członek Zarządu Powiatu Zwoleńskiego oraz bryg. Krzysztof Żyliński - Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Zwoleniu.
       Zwycięzcy poszczególnych grup wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich turnieju, które odbędą się w dniu 26 kwietnia 2014 roku w Gostyninie.

       Wyniki XVI eliminacji powiatowych OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Zwoleniu:

     I. Grupa I - szkoły podstawowe:
          1. Kacper Byzdra - PSP Mszadla Stara
          2. Lidia Krzelowska - PSP Paciorkowa Wola
          3. Kinga Burzyńska - PSP Czarnolas

     II. Grupa II - szkoły gimnazjalne
          1. Sebastian Molenda - PG Kazanów
          2. Mateusz Pietrzyk - PG Przyłęk
          3. Kacper Marzęda - PG Zwoleń

     III. Grupa III - szkoły ponad gimnazjalne
          1. Kamil Pawlak - ZSL Zwoleń
          2. Michał Fijałkowski - ZSL Zwoleń
          3. Paweł Tkaczyk - ZSL Zwoleń

      Fundatorami nagród byli:
          - Marszałek Województwa Mazowieckiego,
          - Powiat Zwoleński
          - Nadleśnictwo Zwoleń i Marcule
          - Zakład Piekarniczy Tomasz Makuch
          - Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Zwoleniu

Organizatorem eliminacji był Zarząd Powiatowy ZOSP RP oraz Komenda Powiatowa PSP w Zwoleniu.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Wypadek - Łagów DK nr 12

Dodany: 2014-03-26

Troje dzieci oraz jedna osoba dorosła zostały ranne w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych
czytaj więcej...
 
 
 „NIE! Dla wypalania traw na Mazowszu”

Dodany: 2014-03-17

W związku z nadchodzącym okresem wiosennym oraz zagrożeniami jakie niosą dla ludzi i środowiska pożary traw i nieużytków, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu przypomina, że wypalanie traw, nieużytków i innych pozostałości roślinnych na polach jest zabronione. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5000 zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.

Pamiętajmy, że każdy pożar stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, niszczy przyrodę oraz wyjaławia ziemię.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami informacyjnymi opracowanymi w ramach kampanii społecznej "Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu".

Film 1
Film 2
 
 
 Wypadek – Przyłęk gm. Przyłęk

Dodany: 2014-03-17

Jedna osoba została ranna w wyniku uderzenia samochodu osobowego w przydrożny słup energetyczny.
Czytaj więcej...
 
 
 Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży

Dodany: 2014-01-17

"Bądź rozważny baw się grzecznie, a w Twoim domu będzie bezpiecznie"

        Uprzejmie informujemy, że Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, organizuje XVI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży. Temat tegorocznego konkursu dotyczy bezpieczeństwa w domach oraz mieszkaniach i brzmi "Bądź rozważny baw się grzecznie, a w Twoim domu będzie bezpiecznie". Ideą konkursu jest zainteresowanie młodego pokolenia tematem szeroko rozumianego bezpieczeństwa, kształtowanie właściwych postaw oraz podnoszenie świadomości zagrożenia, z jakim każdy z nas może się spotkać w życiu codziennym.
         W związku z powyższym zachęcamy wszystkie szkoły oraz ośrodki specjalne (młodzież do 18 roku życia) do udziału w konkursie. Regulamin tegorocznej edycji nie przewiduje eliminacji powiatowych i wojewódzkich, a wyłącznie eliminacje szkolne, z których wyłonione prace wysyłane są bezpośrednio do organizatora.
Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie:
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=1043&id=260
 
 
 POŻAR STODOŁY - Kowalków Podgrabowa gm. Kazanów

Dodany: 2014-01-07

W dniu 7 stycznia 2013 roku o godzinie ok. godz. 1.40 do tutejszej komendy wpłynęło zgłoszenie o pożarze stodoły. Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Spotkanie wigilijne

Dodany: 2013-12-24

         Tradycyjne spotkanie wigilijne strażaków i pracowników cywilnych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu odbyło się w dniu 23 grudnia 2013 roku. Spotkanie otworzył st.bryg. Krzysztof Płachta - Komendant Powiatowy, który po przywitaniu przybyłych gości, złożył życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz podziękował strażakom za dotychczasową sumienną służbę i pracę w mijającym roku. Kolejne świateczne życzenia przekazali przybyli goście w osobach:
  - nadbryg. Gustawa Mikołajczyka - Mazowieckiego Komendanta Wojewódziego PSP,
  - Bogusławy Jaworskiej - Burmistrz Zwolenia,
  - Waldemara Urbańskiego - Starosty Zwoleńskiego,
  - Arkadiusza Sulimy - V-ce Starosy Zwoeńskiego i V-ce Prezesa OP ZOSP RP w Zwoleniu,
  - Stefana Bernaciaka - Członka Zarządu Powiatu,
  - Włodzimierza Kabusa - Z-cy Burmistrza Zwolenia.
Następnie ks. Zbigniew Stanios - kapelan zwoleńskich strażaków, a obecnie kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie odmówił krótką modlitwię i po wspólnym odśpiewaniu świątecznej kolendy, zaprosił wszystkich do dzielenia się opłatkiem. Zebrani złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Puchar Polski w Drabinie Hakowej

Dodany: 2013-12-24

        Kolejny sukces odniósł nasz reprezentant st.sekc. Dawid Kacperski, który zajął III miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w Drabinie Hakowej o Puchar Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w 2013 roku. Uroczyste podsumowanie sezonu miało miejsce podczas ostatniego turnieju międzynarodowego o Puchar Prezydenta Miasta Chorzowa, który odbył się w dniu 6 grudnia 2013 roku. Za osiągnięte wyniki zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe puchary.

Klasyfikacja końcowa Pucharu Polski w Drabinie Hakowej:
    1. Bartomiej SIEPIETOWSKI, KM PSP Kraków
    2. Mirosław CYRSON, KW PSP Gdańsk
    3. Dawid KACPERSKI, KP PSP Zwoleń
    4. Krystian MASALSKI, KP PSP Bartoszyce
    5. Krzysztof MAZUR, SA PSP Kraków

Końcowe wyniki zawodów w Chorzowie:
    1. Kamil BEZRUČ, Czechy - 14,10 sek.
    2. Bartłomiej SIEPIETOWSKI, woj. małopolskie - 14,12 sek.
    3. Dawid KACPERSKI, woj. mazowieckie, KP PSP Zwoleń - 14,93 sek.
    4. Mirosław CYRSON, woj. pomorskie - 15,13 sek.
    5. Krystian MASALSKI, woj. warmińsko-mazurskie - 15,16 sek.
    15. Jacek Skóra, woj. mazowieckie, KP PSP Zwoleń - 16,17 sek.

Zdjęcia w zkaładce GALERIA
 
 
 Mistrzostwa Województwa w piłce halowej–Podkowa Leśna 2013

Dodany: 2013-12-05

Reprezentacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zajęła IV miejsce w XI Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego w Halowej Piłce Nożnej strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Turniej finałowy odbył się w dniu 28 listopada 2013 roku w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Podkowie Leśnej pow. grodziski.
W zawodach uczestniczyło 8 najlepszych drużyn z terenu woj. mazowieckiego tj. reprezentacje Komend Powiatowych i Miejskich PSP z Warszawy, Siedlec, Płońska, Nowego Dworu Mazowieckiego, Grodziska Mazowieckiego, Węgrowa, Piaseczna oraz Zwolenia.
Nasza drużyna wystąpiła w składzie: mł.asp. Krzysztof Gregorczyk - kapitan drużyny, mł.bryg. Marcin Płachta, sekc.Łukasz Molendowski, mł.ogn. Dominik Małecki, st.sekc. Maksymilian Małecki, st.sekc. Marcin Adamiec, sekc. Grudziński Daniel, st.ogn Świątek Krzysztof, mł.kpt. Lis Grzegorz, sekc. Michalik Michał oraz mł.bryg. Grzegorz Kowalski - kierownik reprezentacji.

              Klasyfikacja końcowa:

       I miejsce KM PSP m. st.Warszawy
       II miejsce KP PSP Nowy Dwór Mazowiecki
       III miejsce KP PSP Siedlce
       IV miejsce KP PSP Zwoleń

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 V Halowy Turniej o Puchar Mazowsza w Drabinie Hakowej

Dodany: 2013-11-17

        St.sekc. Dawid Kacperski z rezultatem 14,57 s. po raz kolejny zwyciężył w V Halowym Turnieju o Puchar Mazowsza w Drabinie Hakowej i został zwycięzcą klasyfikacji generalnej Pucharu Mazowsza. Zawody odbyły się w dniu 13 listopada 2013 roku na obiekcie KP PSP w Sokołowie Podlaskim. W rywalizacji brał udział również mł.asp. Jacek Skóra, który z wynikiem 15,86 s. sklasyfikowany został na miejscu 4. Turniej ten był ostatnim z cyklu zawodów w 2013 roku. Do klasyfkacji generalnej pucharu zaliczone zostały 3 najlepsze rezultaty osiągnięte podczas czterech rozegranych w tej dyscyplinie zawodów.

        Klasyfikacja generalna “Puchar Mazowsza w Drabinie Hakowej” w 2013 roku przedstawia się następująco:

1. Kacperski Dawid - KP PSP Zwoleń
2. Zielony Rafał - KP PSP Kozienice
3. Sawicki Krzysztof - KP PSP Sokołów Podlaski
4. Kowalski Paweł  - KP PSP Kozienice
5. Skóra Jacek  - KP PSP Zwoleń
6. ...
11. Małecki Maksymilian - KP PSP Zwoleń

Zdjęcia z zawodów w zakładce GALERIA

        

 
 
 Eliminacje strefowe w halowej piłce nożnej

Dodany: 2013-11-12

        Drużyna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zajęła I miejsce podczas eliminacji strefowych i awansowała do finału XI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Halowej Piłce Nożnej dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Eliminacje odbyły się w dniu 9 listopada 2013 roku w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Białobrzegach. W zawodach uczestniczyły reprezentacje Komend Powiatowych PSP w Białobrzegach, Lipsku, Kozienicach i Zwoleniu oraz Komendy Miejskiej w Radomiu. Rozgrywki przeprowadzono w systemie "każdy z każdym". Drużyna wystąpiła w składzie: mł.asp. Krzysztof Gregorczyk - kapitan drużyny, mł.bryg. Marcin Płachta, sekc.Łukasz Molendowski, mł.ogn. Dominik Małecki, st.sekc. Maksymilian Małecki, st.sekc. Marcin Adamiec, sekc. Grudziński Daniel, st.ogn Świątek Krzysztof oraz mł.bryg. Grzegorz Kowalski - kierownik reprezentacji.

        Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

             I miejsce KP PSP Zwoleń
             II miejsce KP PSP Lipsko
             III miejsce KP PSP Radom
             IV miejsce KP PSP Kozienice
             V miejsce KP PSP Białobrzegi

        Finał turnieju odbędzie się w dniu 28 listopada 2013 roku w Podkowie Leśnej, gdzie wystąpi 8 najlepszych drużyn z terenu woj. mazowieckiego, wyłonionych w drodze eliminacji.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Szkolenie z Zakresu Ratownictwa Technicznego Strażaków OSP

Dodany: 2013-10-28

W dniu 27 października 2013 roku zakończyło się organizowane przez Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu "Szkolenie z Zakresu Ratownictwa Technicznego Strażaków Ratowników OSP". Egzamin końcowy pozytywnie zdało 26 druhów, członków jednostek OSP z terenu powiatu zwoleńskiego. Zdobyte na szkoleniu umiejętności pozwolą im na wykonywanie podstawowych czynności ratowniczych podczas likwidacji zdarzeń na drogach. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych szkoleniach specjalistycznych podwyższających kwalifikacje.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Szkolenie z KPP Strażaków OSP

Dodany: 2013-10-28

Informujemy, że w dniach od 5 do 27 października 2013 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, przeprowadzono szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Szkolenie ukończyło 19 strażaków, członków Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego z terenu powiatu zwoleńskiego. Podczas szkolenia druhowie zapoznani zostali z zasadami udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Nabyte umiejętności umożliwią im skuteczne podejmowanie czynności wobec osób w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników OSP

Dodany: 2013-10-21

W dniu 20 października 2013 roku zakończyło się organizowane przez Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu jednoetapowe "Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników OSP". Szkolenie przeprowadzone zostało z wykorzystaniem metody kształcenia na odległość tzw. "e-learning" . Egzamin końcowy w dniu 20 października ukończyło 29 druhów z jednostek OSP z terenu powiatu zwoleńskiego. Zdobyte na szkoleniu umiejętności oraz uprawnienia pozwolą im na wykonywanie podstawowych czynności ratowniczych podczas zdarzeń ratowniczo-gaśniczych. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych szkoleniach specjalistycznych podwyższających kwalifikacje.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Ćwiczenia ewakuacyjne w PG Przyłęk

Dodany: 2013-10-19

        Ćwiczenia z praktycznego sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji odbyły się w dniu 18 października 2013 roku w Publicznym Gimnazjum w Przyłęku. Ćwiczenia polegały na ogłoszeniu alarmu pożarowego w budynku przez Pana Jerzego Kamionkę - Dyrektora Szkoły oraz ewakuacji młodzieży wraz z opiekunami na boisko szkolne, które zostało wyznaczone jako miejsce ewakuacji. W czasie zbiórki wychowawcy sprawdzili listy obecności i złożyli meldunek dyrektorowi szkoły o stanie osobowym. Następnie młodzież zapoznana została z ogólnopolską akcją "Nie dla czadu", prowadzoną przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu. O zagrożeniach jakie niesie ze sobą tlenek węgla, sposobami jego wykrywania oraz postępowania w przypadku zatrucia mówił mł. bryg. Mariusz Grudziński. Na zakończenie odbył się pokaz sprzętu pożarniczego wraz z krótkim omówieniem procedur ratowniczych.
        Ćwiczenia ewakuacyjne w szkołach i przedszkolach, gdzie następuje wymiana ponad 50 uczniów, zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą być organizowane co najmniej raz w roku do 30 listopada. Mają one na celu nie tylko sprawdzenie obowiązujących w obiektach procedur, ich znajomości przez uczniów, wychowawców i obsługę szkoły, ale również kształtowanie właściwych zachowań i nawyków w przypadku wystąpienia zagrożenia dla zdrowia i życia.

Sporządził:
mł.bryg. Mariusz Grudziński

Zdjęcia - PG Przyłęk
 
 
 Ogólnopolskie Zawody w Dwuboju Pożarniczym

Dodany: 2013-10-11

Dnia 10 października 2013 roku na obiektach Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim rozegrane zostały "Ogólnopolskie Zawody w Dwuboju Pożarniczym". Z ramienia tutejszej komendy w rywalizacji brali udział: st.sekc. Dawid Kacperski mł.asp. Jacek Skóra, st.sekc. Maksymilian Małecki oraz st.sekc. Adam Mazur. Zawody obejmowały dwie konkurencje pożarnicze, tj. wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni oraz pożarniczy tor przeszkód 100 m. W zawodach uczestniczyło ogółem 103 zawodników z całego kraju w tym 10 zawodników reprezentujących Ukrainę.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
     W klasyfikacji generalnej nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca:
st.sekc. Dawid Kacperski - 4 miejsce
st.sekc. Maksymilian Małecki - 19
mł.asp. Jacek Skóra - 22
st.sekc. Adam Mazur - 41
Kierownikiem reprezentacji był mł.bryg. Grzegorz Kowalski.
Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Kurs KPP dla strażaków OSP z KSRG

Dodany: 2013-10-11

Informujemy, że od 14 września do 6 października 2013 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, przeprowadzono szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy dla 22 strażaków, członków Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego z terenu powiatu zwoleńskiego. Podczas szkolenia druhowie zapoznani zostali z zasadami udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Nabyte umiejętności umożliwią im skuteczne podejmowanie czynności wobec osób w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia.
 
 
 A P E L

Dodany: 2013-10-06

A P E L

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3216

 
 
 Puchar Mazowsza w dwuboju pożarniczym - Kozienice 2013

Dodany: 2013-10-03

       St.sekc. Dawid Kacperski reprezentujący tutejszą komendę, został zwycięzcą Turnieju o “Puchar Mazowsza w dwuboju pożarniczym”, rezegranym w dniu 25 września 2013 roku na stadionie miejskim w Kozienicach. Z ramienia KP PSP Zwoleń w rywalizacji brali udział także mł.asp. Jacek Skóra, st.sekc. Maksymilian Małecki oraz st.sekc. Adam Mazur. Zawody obejmowały dwie konkurencje pożarnicze, tj. wspinanie przy użyciu drabiny na trzecie piętro wspinalni oraz pożarniczy tor przeszkód 100 m. W zawodach uczestniczyło ogółem 45 zawodników z komend miejskich i powiatowych woj. mazowieckiego. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy z rąk st.bryg. Zbigniewa Szczygła – Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz Starosty Kozienickiego.

Klasyfikacja końcowa:
1. Dawid Kacperski - czas łączny - 32,61 s.
2. Zielony Rafał, KP PSP Kozienice – 33,37 s
3. Wydra Artur , KP PSP Kozienice – 34,01 s.

pozostali reprezentanci:
10.Małecki Maksymilian - 36,04 s.
14.Jacek Skóra - 37,67 s.
15.Mazur Adam - 37,98 s.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Zatrucie tlenkiem węgla

Dodany: 2013-09-30

Cztery osoby dorosłe i 4 miesięczne dziecko zostały poszkodowane w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, do jakiego doszło w nocy 28.09.2013 roku w Zwoleniu przy ul. Kościuszki. Zgłoszenie o wypadku do tutejszej jednostki wpłynęło ok. godz. 4.50. Po przybyciu na miejsce zastępu z JRG PSP Zwoleń poszkodowanym pomocy udzielały 2 zespoły ratownictwa medycznego. Działania straży poległy na dokonaniu pomiarów stężenia tlenku węgla w budynku, które w jednym z pomieszczeń wykazało jego znaczne przekroczenie oraz przewietrzaniu budynku. Wszyscy poszkodowani zostali zabrani do szpitala w Radomiu. Przypuszczalną przyczyną zatrucia prawdopodobnie była niedrożność przewodu dymowego, do którego podłączony był piec na paliwo stałe.
 
 
 SOSNA 2013 – ćwiczenia zgrywające

Dodany: 2013-09-22

          Ćwiczenia zgrywające sił i środków Mazowieckiej Brygady Odwodowej oraz sił własnych powiatu zwoleńskiego pod kryptonimem "SOSNA 2013", odbyły się w dniu 18.09.2013 roku na terenie kompleksu leśnego Motorzyny w Nadleśnictwie Zwoleń. Założenie obejmowało powstanie i rozwój pożaru lasu na obszarze 15 ha. Działania gaśnicze w I etapie prowadziły 2 zastępy KP PSP Zwoleń oraz 5 jednostek OSP z terenu powiatu zwoleńskiego. Z uwagi na intensywny rozwój pożaru zadysponowano dodatkowe siły wchodzące w skład Kompanii Gaśniczej "Szydłowiec" w składzie 4 jednostek OSP z terenu powiatu radomskiego oraz zastęp z KP PSP Szydłowiec. W akcji uczestniczył również samolot gaśniczy DROMADER, który dokonał zrzutu wody na teren pożaru. Działania wspomagane były przez pracowników Nadleśnictwa Zwoleń, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Policję i Pogotowie Ratunkowe.
           Celem ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania służb do prowadzenia działań gaśniczych na terenie dużych kompleksów leśnych, funkcjonowania systemu ratowniczo - gaśniczego na terenie powiatu oraz założeń zawartych w procedurach postępowania na wypadek pożarów lasów. Ocenie poddano w szczególności stan dróg pożarowych na terenie leśnictwa, możliwości zaopatrzenia wodnego oraz łączność pomiędzy działającymi służbami i jednostkami.
           W ćwiczeniach uczestniczyło ogółem 14 zastępów pożarniczych i 75 strażaków. Z terenu powiatu zwoleńskiego brały udział jednostki OSP Zielonka N., Policzna, Grabów n/W, Łagów i Tczów, a z powiatu radomskiego OSP Skaryszew, Przytyk, Jedlińsk i Pionki.

Zdjęcia z ćwiczeń w zakładce GALERIA
 
 
 NABÓR DO SŁUŻBY

Dodany: 2013-09-13

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu ogłasza nabór do służby w Państwowej Straży Pożarnej na stanowisko STAŻYSTA.

INFORMACJA O NABORZE


 
 
 Pożar - Władysławów gm. Policzna

Dodany: 2013-09-05

W dniu 02 września 2013 roku ok. godz. 6.40 doszło do pożaru murowanego budynku gospodarczego w miejscowości Władysławów.
czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Wypadek - Andrzejów gm. Przyłęk

Dodany: 2013-09-05

Dwie osoby zostały ranne w wyniku wypadku do jakiego doszło w dniu 31.08.2013 roku ok. godz. 18.35 w miejscowości Andrzejów.
czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Wypadek - Aleksandrówka gm. Policzna

Dodany: 2013-09-05

Dwie osoby zostały ranne w wyniku zderzenia samochodu osobowego Ford Mondeo z ciągnikiem rolniczym w dniu 29.08.2013 roku, ok. godz. 13.00 w miejscowości Aleksandrówka
 
 
 Wypadek - Brzezinki Stare

Dodany: 2013-07-29

Do wypadku ze skutkiem śmiertelnym doszło w dniu 28.07.2013 roku, ok. godz. 00.10 w miejscowości Brzezinki Stare gm. Tczów.
Czytaj więcej w zakładce AKCJE RATOWNICZE
 
 
 Przebojowa trasa RMF FM

Dodany: 2013-07-15

Plac Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, był miejscem postoju letniego programu “Przebojowa trasa RMF FM”. Gościem specjalnym trasy Kazimierz Dolny - Puławy – Zwoleń – Radom w dniu 15 lipca 2013 roku był zespół “ENEJ”. Dla naszych gości zorganizowano strażackie powitanie oraz pokaz sprzętu pożarniczego. Podczas zabawy wspólnie z zespołem, strażacy oraz fani zaśpiewali przebój “Tak smakuje życie”. Wszyscy obecni mogli porozmawiać z członkami grupy, zrobić pamiątkowe fotografie oraz otrzymać autografy. Na pożegnanie zespół wykonał swój najnowszy utwór “Symetryczno-liryczna”.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Szkolenie ratowników KSRG w zakresie współpracy z LPR

Dodany: 2013-07-11

Dnia 04 lipca 2013 r w Kazanowie na gminnym miejscu lądowania rozpoczął się cykl szkoleń dla strażaków z KSRG. Podczas szkolenia uczestnicy zapoznali się z zasadami współpracy ze śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, nawiązaniu łączności radiowej z załogą śmigłowca a także jego wyposażeniem. Najważniejszym elementem było przygotowanie lądowiska i przyjęcia śmigłowca na lądowisko przez załogę samochodu gaśniczego. Ponieważ śmigłowiec będzie odbywał loty również w nocy więc skupiono się na szkoleniu po zapadnięciu zmroku. Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Lublina jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce i Europie. Maszyna wyposażona jest w najnowsze urządzenia nawigacyjne co ułatwia latanie w trudnych warunkach oraz w nocy, oprócz tego wyposażony jest w oświetlenie zewnętrzne o dużej mocy a także niezbędny sprzęt medyczny.
Szkolenie ukończyło po 10 ratowników z powiatów: radomskiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 XXX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym

Dodany: 2013-07-11

       Reprezentacja województwa mazowieckiego, której barwy reprezentowali m.in. nasi strażacy Dawid Kacperski i Jacek Skóra, obroniła tytuł i ponownie została drużynowym Mistrzem Polski w Sporcie Pożarniczym.
       Jublieuszowe XXX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym odbyły się w dniach 3-5 lipca 2013 roku na obiektach Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W zawodach wzięli udział reprezentanci Białorusi, Czech, Litwy, Ukrainy, Rosji oraz 16 komend wojewódzkich PSP i 4 szkół pożarniczych.
Mistrzostwa rozgrywane były w następujących konkurencjach:
- pożarniczy tor przeszkód – 100 metrów,
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni,
- sztafeta pożarnicza 4x100 metrów z przeszkodami,
- pożarnicze ćwiczenie bojowe.
Reprezentacja województwa mazowieckiego zwyciężyła w 3 konkurencjach, ustanawiając jednocześnie nowy rekord Polski w konkurencji ćwiczenie bojowe z czasem 25,87 s.
       Nasi reprezentanci indywidualnie w dwuboju pożarniczym, w którego skład wchodzi wspinanie przy użyciu drabiny hakowej i bieg na 100 m z przeszkodami, zajęli odpowiednio:
1. Dawid Kacperski – 5 miejsce, (100 m z przeszkodami- 17,31s, wspinanie przy użyciu drabiny hakowej- 14,77s),
2. Jacek Skóra - 16 miejsce, (100 m z przeszkodami- 18,16s, wspinanie przy użyciu drabiny- 15,38s).
       W skład drużyny wchodzili:
st. kpt. Paweł Kowalski, mł. asp. Artur Wydra, kpt. Rafał Zielony, kpt. Karol Przydatek - KPPSP Kozienice, asp. Radosław Dąbrowski – KPPSP Płońsk , mł. kpt. Łukasz Krasowski – KPPSP Sokołów Podlaski, st. sekc. Dawid Kacperski, mł. asp. Jacek Skóra – KPPSP Zwoleń, mł. kpt. Piotr Garczyński – KPPSP Pruszków, mł. asp. Mateusz Daniluk – KPPSP Łosice.

Wyniki :
I. W krajowej klasyfikacji drużynowej:
1 miejsce WOJ. MAZOWIECKIE
2 miejsce WOJ. MAŁOPOLSKIE
3 miejsce WOJ. POMORSKIE

  II. W klasyfikacji zespołowej pożarniczego toru przeszkód:
1 miejsce WOJ. MAZOWIECKIE z czasem 105.37 s.
2 miejsce WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE z czasem 105.53 s.
3 miejsce  WOJ. POMORSKIE z czasem 105.55 s.

III. W klasyfikacji zespołowej wspinanie przy użyciu drabiny hakowej:
1 miejsce WOJ. MAZOWIECKIE z czasem 91.58 s.
2 miejsce WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE z czasem 93.28 s.
3 miejsce  WOJ. KUJAWSKO - POMORSKIE z czasem 93.81 s.

IV. Sztafeta pożarnicza 4x100m z przeszkodami:
1 miejsce  WOJ. MAŁOPOLSKIE z czasem 60.09 s.
2 miejsce WOJ. KUJAWSKO - POMORSKIE  z czasem 60.49 s.
3 miejsce  CS PSP CZĘSTOCHOWA  z czasem 60.53 s.

V. Pożarnicze ćwiczenie bojowe:
1 miejsce WOJ. MAZOWIECKIE  z czasem 25.87 s.
2 miejsce  WOJ. POMORSKIE  z czasem 26.25 s.
3 miejsce  WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE  z czasem 26.87 s.

Zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Powiatowe zawody sportowo - pożarnicze OSP

Dodany: 2013-07-04

        W dniu 30 czerwca 2013 r. na stadionie sportowym w Zwoleniu przy ul. Parkowej przeprowadzone zostały VIII Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze dla jednostek OSP z terenu powiatu zwoleńskiego będące jednocześnie eliminacjami do Zawodów Wojewódzkich woj. mazowieckiego. W zawodach udział wzięło 10 drużyn w tym 1 drużyna kobieca ,1 drużyna młodzieżowa żeńska i 2 drużyny młodzieżowe męskie.

Zawody rozegrane były w następujących konkurencjach:
- sztafeta pożarnicza 7 x 50 m. z przeszkodami,
- pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Klasyfikacja generalna zawodów przedstawia się następująco:
Męskie drużyny pożarnicze:
1 miejsce OSP Zielonka Nowa z wynikiem 104,20 pkt.
2 miejsce OSP Czarnolas z wynikiem 111,61 pkt.
3 miejsce OSP Zamość Stary z wynikiem 119,96 pkt.
4 miejsce OSP Rawica z wynikiem 120,65 pkt.
5 miejsce OSP Zwoleń z wynikiem 132,47 pkt.
6 miejsce OSP Kazanów z wynikiem 153,83 pkt.

Kobiece drużyny pożarnicze:
1 miejsce OSP Mszadla Nowa z wynikiem 149,08 pkt.

Młodzieżowe drużyny pożarnicze żeńskie:
1 miejsce OSP Jasieniec Solecki z wynikiem 141,36 pkt.

Młodzieżowe drużyny pożarnicze męskie:
1 miejsce OSP Łagów z wynikiem 106,40 pkt.
2 miejsce OSP Sycyna z wynikiem 121,98 pkt.

Pracą Komisji Sędziowskiej kierował Sędzia Główny st.bryg. Zbigniew Szczygieł.

Cel zawodów :
Przede wszystkim ocena stanu wyszkolenia pożarniczego poszczególnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, przygotowanie do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych oraz popularyzowanie wśród społeczeństwa zagadnień związanych z ochroną przeciwpożarową.
Organizatorzy zawodów:
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zwoleniu, Komenda Powiatowa PSP w Zwoleniu, Starostwo Powiatowe w Zwoleniu.

Zawody zaszczycili swoją obecnością:
o nadbryg. Gustaw Mikołajczyk - Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP
o st.bryg. Krzysztof Płachta - Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu
o dh Zbigniew Gołąbek -V-ce Prezes Oddziału Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP
o dh Jerzy Kowalski - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP
o Waldemar Urbański - Starosta Zwoleński
o Arkadiusz Sulima - V-ce Starosta Zwoleński
o Włodzimierz Kabus - Z-ca Burmistrza Zwolenia
o Zbigniew Jamróz - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń
o Marian Kuś - Wójt Gminy Przyłęk
o Stanisław Pająk - Wójt Gminy Policzna

Zdjęcia z zawodów w zakładce GALERIA
 
 
 P R Z E T A R G

Dodany: 2013-06-26

Informacja o unieważnieniu przetargu nieograniczonego pod nazwą "Dostosowanie pomieszczeń do funkcji użytkowych w budynku gospodarczym (garażowo-magazynowym) Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu"- plik w formacie PDF
 
 
 OGŁOSZENIE PRZETARGU

Dodany: 2013-06-10

Informujemy, że w dniu 10 czerwca 2013r otwarty został przetarg nieograniczony na dostosowanie pomieszczeń do funkcji użytkowych w budynku gospodarczym(garażowo-magazynowym) Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu.
Szczegóły dotyczące przetargu
 
 
  XIV Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym

Dodany: 2013-06-10

        Drużyna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zajęła III miejsce w klasyfikacji generalnej XIV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym dla jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego. Najlepszym zawodnikiem został natomiast st.sekc. Dawid Kacperski. Zawody odbyły się w dniach 5 i 6 czerwca 2013 roku na obiektach Kozienickiego Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu. W mistrzostwach udział wzięło 10 drużyn (Kozienice, Zwoleń, Sokołów Podlaski, Ciechanów, Przasnysz, Pruszków, Garwolin, Płońsk, Radom, Łosice ). Zawody rozgrywane były w konkurencjach:
- pożarniczy tor przeszkód - 100 m,
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni,
- sztafeta pożarnicza 4 x 100 m z przeszkodami,
- pożarnicze ćwiczenie bojowe.

        W dwuboju pożarniczym, na który składają się konkurencje pożarniczy tor przeszkód - 100 m oraz wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni, I miejsce indywidualnie zajął nasz zawodnik st.sekc. Dawid Kacperski, który z czasem 16,83 w konkurencji pożarniczy tor przeszkód - 100 m, oraz 14,32 w konkurencji wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni ustalił nowe rekordy życiowe. Drużynowo klasyfikacja naszej reprezentacji w poszczególnych konkurencjach przedstawia się następująco:
- pożarniczy tor przeszkód - 100 m - II miejsce
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni - III miejsce
- sztafeta pożarnicza 4 x 100 m z przeszkodami - V miejsce
- pożarnicze ćwiczenie bojowe - II miejsce

        Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu reprezentowali: mł.asp. Krzysztof Gregorczyk, st.sekc. Dawid Kacperski, mł.asp. Jacek Skóra, st.sekc. Maksymilian Małecki, st. sekc. Adam Mazur, sekc. Łukasz Molendowski, sek. Michał Michalik, sekc. Damian Adamiec, mł.asp. Czapka Kamil, st.sekc. Piotr Wudarczyk. Kierownikiem drużyny był mł.bryg.Grzegorz Kowalski.

Klasyfikacja generalna mistrzostw:
1. KP PSP Kozienice
2. KP PSP Sokołów Podlaski
3. KP PSP Zwoleń
4. KP PSP Płońsk
5. KP PSP Ciechanów

Zdjęcia w galerii
foto: Magdalena Świder
 
 
 P R Z E T A R G

Dodany: 2013-06-07

Informacja o unieważnieniu przetargu nieograniczonego pod nazwą "Dostosowanie pomieszczeń do funkcji użytkowych w budynku gospodarczym (garażowo-magazynowym) Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu"- plik w formacie PDF
 
 
 Burza nad powiatem zwoleńskim

Dodany: 2013-06-03

W dniu 01.06.2013 roku na terenie powiatu zwoleńskiego odnotowano 6 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burzy jaka przeszła w godzinach południowych. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w miejscowości Mszadla Dolna gm. Przyłęk, gdzie ok. godz. 13.30 wskutek wyładowania atmosferycznego doszło do pożaru drewnianej stodoły. W działaniach uczestniczył zastęp z JRG PSP Zwoleń oraz jednostki OSP Mszadla, Grabów n/W oraz Łagów. Kolejne zgłoszenie ok. godz. 14.30 dotyczyło zerwanego poszycia dachu z budynku mieszkalnego w miejscowości Janów gm. Tczów. Działania ratownicze prowadziła jednoska z OSP Tczów. Następne akcje związane były z usuwaniem połamanych konarów drzew oraz pompowaniem wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych, jednorodzinnych. Podczas zdarzeń nie odnotowano osób poszkodowanych.
 
 
 Eliminacje strefowe do XIV Mistrzostw Woj. w Sporcie Pożarniczym

Dodany: 2013-06-03

        Drużyna z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zajęła II miejsce podczas eliminacji strefowych do XIV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w sporcie pożarniczym - strefa Zwoleń i wystartuje w zawodach finałowych, które odbędą się w dniach 5-6 czerwca 2013 w Kozienicach. Eliminacje odbyły się w dniu 29 maja 2013 roku na obiektach tutejszej komendy oraz stadionie sportowym przy Zespole Placówek Oświatowych w Policznie. Najlepszym zawodnikiem zawodów został st.sekc. Dawid Kacperski z KP PSP Zwoleń. Ogółem w zawodach uczestniczyło 8 reprezentacji i 80 zawodników. Zawodnicy rywalizowali indywidualnie o Puchar Burmistrza Zwolenia oraz Wójta Gminy Policzna i zespołowo o Puchar Starosty Zwoleńskiego w trzech konkurencjach:
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni,
- pożarniczy tor przeszkód - 100m.
- "ćwiczenie bojowe"

         Wyniki eliminacji przedstawiają się następująco:

I. Końcowa klasyfikacja drużynowa:
   1.KP PSP Kozienice
   2. KP PSP Zwoleń
   3.KP PSP Przysucha
   4. KM PSP Radom
   5. KP PSP Białobrzegi
   6. KP PSP Lipsko
   7. KP PSP Grójec
   8. KP PSP Szydłowiec

II. Pożarniczy tor przeszkód - 100 m
- indywidualnie:
   1. Dawid Kacperski - KP PSP Zwoleń,
   2. Artur Wydra - KP PSP Kozienice
   3. Rafał Zielony - KP PSP Kozienice
- zespołowo:
   1. KP PSP Kozienice
   2. KP PSP Zwoleń
   3. KP PSP Przysucha

III. Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni
- indywidualnie:
   1.Rafał Zielony - KP PSP Kozienice
   2. Dawid Kacperski - KP PSP Zwoleń
   3. Paweł Kowalski - KP PSP Kozienice
- zespołowo:
   1. KP PSP Kozienice
   2. KP PSP Zwoleń
   3. KP PSP Radom

IV. Dwóbój pożarniczy (wspinalnia i tor przeszkód)
   1. Dawid Kacperski - KP PSP Zwoleń
   2. Rafał Zielony - KP PSP Kozienice
   3. Artur Wydra - KP PSP Kozienice.

        Drużyna KP PSP Zwoleń pod kierownictwem mł. bryg. Grzegorza Kowalskiego, wystąpiła w składzie: st.sekc. Dawid Kacperski, mł. asp. Jacek Skóra, sekc. Michalik Michał, st.sekc. Małecki Maksymilian, st.sekc. Mazur Adam, mł.asp. Krzysztof Gregorczyk, sekc. Adamiec Damian, st. sekc. Adamiec Marcin, sekc. Molendowski Łukasz, mł.asp. Kamil Czapka.

Zdjęcia i galerii
foto: Magdalena Świder
 
 
 OGŁOSZENIE PRZETARGU

Dodany: 2013-05-23

Informujemy, że w dniu 23 maja 2013r otwarty został przetarg nieograniczony na dostosowanie pomieszczeń do funkcji użytkowych w budynku gospodarczym(garażowo-magazynowym) Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu.
Szczegóły dotyczące przetargu
 
 
 Wypadek - ul. Wiślana

Dodany: 2013-05-21

Cztery osoby zostały ranne w wyniku dachowania samochodu osobowego Renault Megane w Zwoleniu na ul. Wiślanej.
Czytaj więcej...
 
 
 P R Z E T A R G

Dodany: 2013-05-21

Informacja o unieważnieniu przetargu nieograniczonego pod nazwą "Dostosowanie pomieszczeń do funkcji użytkowych w budynku gospodarczym (garażowo-magazynowym) Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu"- plik w formacie PDF
 
 
 VIII Ogólnopolski Turnieju Czterech Wspinalni w Drabinie Hakowej

Dodany: 2013-05-18

Mirosław Cyrson reprezentujący woj. pomorskie, Bartłomiej Siepietowski z woj. małopolskiego i Dawid Kacperski woj. mazowieckie, to zwycięzcy VIII Ogólnopolskiego Turnieju Czterech Wspinalni w Drabinie Hakowej o Puchar Komendanta Głównego PSP rozegranego na obiekcie wspinalni Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu. Zawody rozgrywane były w ramach dwudniowego cyklu obejmującego starty na obiektach komend w Nisku, Skarżysku Kam., Zwoleniu i Kozienicach odbyły się w dniu 16 maja 2013 roku. W zawodach uczestniczyło 99 zawodników reprezentujących 11 województw oraz 2 szkoły pożarnicze. Konkurencja obejmowała wspinanie się przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni, każdy z zawodników dysponował dwoma próbami. Zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami ufundowanymi przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz okolicznościowymi wydawnictwami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski w Zwoleniu oraz Nadleśnictwo Zwoleń.

Klasyfikacja VIII Ogólnopolskiego Turnieju Pucharu Polski w Drabinie Hakowej etap III w Zwoleniu
1. Mirosław CYRSON, woj. pomorskie  - 14.01 s.
2. Bartomiej SIEPIETOWSKI, woj. małopolskie  - 14.28 s.
3. Dawid KACPERSKI, woj. mazowieckie (KP PSP Zwoleń)  - 14. 32 s

Jednocześnie informujemy, ze Dawid Kacperski w klasyfikacji końcowej turnieju zajął 4 miejsce.

zdjęcia w zakładce GALERIA
 
 
 Wypadek - DK nr. 12 - Janów gm. Tczów

Dodany: 2013-05-18

Jedna osoba poniosła śmierć a cztery zostały ranne podczas wypadku trzech samochodów w miejscowości Janów gm. Tczów

czytaj więcej...
 
 
 DZIEŃ STRAŻAKA 2013r.

Dodany: 2013-05-07

         5 maja 2013 roku w Zwoleniu odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka połączone z poświęceniem i przekazaniem nowego samochodu ratowniczo gaśniczego GBA 2,5/23 Renault Midlum.
         Uroczystości poprzedziła Msza Święta w intencji strażaków w Kościele Parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie w asyście orkiestry, strażacy i Goście przemaszerowali na Plac Jana Kochanowskiego, gdzie odbyła się akademia. Dowódca Ceremonii - mł.bryg. Marcin Płachta rozpoczął uroczystość od złożenia meldunku Mazowieckiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej - nadbryg. Gustawowi Mikołajczykowi, który następnie dokonał przeglądu pododdziałów. W dalszej kolejności odbyło się podniesienie flagi państwowej oraz przywitanie gości przez Waldemara Urbańskiego - Starostę Zwoleńskiego.
         Ważnym momentem uroczystości było poświęcenie i przekazanie nowego samochodu ratowniczo gaśniczego GBA 2,5/23 Renault Midlum dla OSP Zielonka Nowa. Poświęcenia dokonał ks.kan. Bernard Kasprzycki - Proboszcz Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, natomiast przekazania samochodu dokonali: Bogusława Jaworska - Burmistrz Zwolenia, nadbryg. Gustaw Mikołajczyk - Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Bożenna Pacholczak - V-ce Przewodnicząca Sejmiku Mazowieckiego, dh Zbigniew Gołąbek -V-ce Prezes Oddziału Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP, Waldemar Urbański - Starosta Zwoleński, dh Jerzy Kowalski - Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP, st.bryg. Krzysztof Płachta - Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu. Tradycyjnie z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka zostały wręczone odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie służbowe z wyrazami uznania i podziękowania za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej i Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Po odznaczeniach i awansach głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swych wystąpieniach nie szczędzili strażakom pochwał i ciepłych słów.
         Podziękowanie za udział w uroczystościach złożyła p. Burmistrz Zwolenia.
Zdjęcia z uroczystości w galerii
 
 
 Wypadek - Jasieniec Solecki DK nr 79

Dodany: 2013-05-07

Do śmiertelnego zdarzenia doszło w dniu 04 maja 2013 roku, ok. godz. 20.46 na DK nr 79 w miejscowości Jasieniec Solecki.
Czytaj więcej...
 
 
 Gminne zawody sportowo-pożarnicze OSP – gm.Przyłęk

Dodany: 2013-05-07

W dniu 28 kwietnia 2013 r. na boisku sportowym Publicznego Gimnazjum w Przyłęku przeprowadzone zostały gminne zawody sportowo - pożarnicze dla jednostek OSP terenu gminy Przyłęk. W zawodach udział wzięło 10 drużyn w tym 1 drużyna kobieca i 2 drużyny młodzieżowe.

Zawody rozegrane były w następujących konkurencjach:
- sztafeta pożarnicza 7 x 50 m. z przeszkodami,
- pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Klasyfikacja generalna zawodów przedstawia się następująco:

Męskie drużyny pożarnicze:
1 miejsce OSP Zamość Stary z wynikiem 106,80 pkt.
2 miejsce OSP Łagów z wynikiem 109,90 pkt.
3 miejsce OSP Mszadla Nowa z wynikiem 110,00 pkt.
4 miejsce OSP Grabów n/w z wynikiem 117,00 pkt.
5 miejsce OSP Ignaców z wynikiem 120,90 pkt.
6 miejsce OSP Przyłęk z wynikiem 140,50 pkt.
7 miejsce OSP Łaguszów z wynikiem 207,20 pkt.

Kobiece drużyny pożarnicze:
1 miejsce OSP Mszadla Nowa z wynikiem 139,00 pkt.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze:
1 miejsce OSP Łagów z wynikiem 112,80 pkt.
2 miejsce OSP Zamość Stary z wynikiem 126,80 pkt.

Celem zawodów była przede wszystkim ocena stanu wyszkolenia pożarniczego poszczególnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz przygotowanie do bardziej skutecznego prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych.

 
 
 P R Z E T A R G

Dodany: 2013-05-02

Informujemy, że w dniu 30 kwietnia 2013r otwarty został przetarg nieograniczony na dostosowanie pomieszczeń do funkcji użytkowych w budynku gospodarczym (magazynowo-garażowym) Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu.
Szczegóły dotyczące przetargu
 
 
 Eliminacje wojewódzkie OTWP - Mińsk Mazowiecki 2013

Dodany: 2013-04-30

        Informujemy, że Kacper Byzdra uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej w Mszadli Starej, zajął III miejsce w grupie szkół podstawowych, podczas eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Turniej odbył się 27 kwietnia 2013 roku w Mińsku Mazowieckim, a jego organizatorem był Zarząd Wojewódzki Związku OSP RP w Warszawie. Powiat zwoleński reprezentowali również Marlena Kowalczyk z PG Policzna oraz Sebastian Drzewiecki z OSP Przyłęk. W konkursie uczestniczyli zwycięzcy eliminacji powiatowych z terenu całego województwa w trzech grupach wiekowych (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie). W pierwszym etapie młodzież rozwiązywała test złożony z 30 pytań, a następnie trzy najlepsze osoby odpowiadały na pytania przed komisją złożoną z oficerów Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. W przerwie turniejowych zmagań uczestnicy zwiedzili 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uhonorowani zostali dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.
        Serdecznie dziękujemy Pani Marzenie Cieślik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mszadli Starej oraz Pani Renacie Samborskiej z Publicznego Gimnazjum w Policznie za opiekę i przygotowanie swoich uczniów do turnieju.

Zdjęcia w galerii
 
 
 Wypadek ul. Kochanowskiego

Dodany: 2013-04-09

Do śmiertelnego zdarzenia doszło w dniu 08 kwietnia 2013 roku, ok. godz. 16.30

Czytaj więcej...
 
 
 XV el. powiatowe OTWP “Młodzież Zapobiega Pożarom”

Dodany: 2013-04-06

           Kacper Byzdra z PSP w Mszadli Starej, Marlena Kowalczyk z Publicznego Gimnazjum w Policznie i Sebastian Drzewiecki z OSP Przyłęk, to zwycięzcy XV eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Zwoleniu. Turniej zorganizowany przez Zarząd Powiatowy ZOSP RP oraz Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu, odbył się w dniu 05 kwietnia 2013 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego. Honorowy patronat nad eliminacjami objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, którego reprezentował Pan Leszek Ruszczyk - Wicemarszałek oraz Starosta Zwoleński Waldemar Urbański.
           W eliminacjach uczestniczyli zwycięzcy eliminacji gminnych w trzech grupach wiekowych tj. szkoły podstawowe, gimnazjalne i średnie. Młodzież zgodnie z regulaminem konkursu w I etapie rozwiązywała test, a następnie wyłonieni finaliści odpowiadali na pytania ustne przed komisją konkursową pod przewodnictwem mł.bryg. Mariusza Grudzińskiego. Zwycięzcami zostali uczniowie, którzy najlepiej odpowiadali na pytania ustne. Po emocjach konkursowych zwycięzcy honorowani zostali Pucharem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz razem z innymi uczestnikami dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Nagrody wręczali Pan Leszek Ruszczyk, Waldemar Urbański oraz bryg. Krzysztof Żyliński - Z-ca Komendanta Powiatowego PSPw Zwoleniu.
           Zwycięzcy poszczególnych grup wiekowych wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich turnieju, które odbędą się w dniu 27 kwietnia 2013 roku w Mińsku Mazowieckim.
           Serdecznie dziękujemy wychowawcom za zaangażowanie i wzorowe przygotowanie uczniów oraz fundatorom nagród dla uczestników.

Wyniki XV eliminacji powiatowych OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Zwoleniu:
Grupa I - szkoły podstawowe:
      1. Kacper Byzdra - PSP Mszadla Stara,
      2. Karol Fijołek - PSP Tczów
      3. Katarzyna Jurek - PSP Policzna
Grupa II - szkoły gimnazjalne
      1. Marlena Kowalczyk - PG Policzna,
      2. Mateusz Pietrzyk - PG Przyłęk
      3. Sebastian Molenda - PG Kazanów
Grupa III - szkoły ponad gimnazjalne
      1. Sebastian Drzewiecki - OSP Przyłęk
      2. Paulina Burzyńska - ZSL Zwoleń
      3. Daniel Jężak - ZSRT Zwoleń

Naszymi sponsorami byli:
- Marszałek Województwa Mazowieckiego,
- Starostwo Powiatowe w Zwoleniu,
- Nadleśnictwo Zwoleń i Marcule,
- Hurtownia chemiczna Andrzej Skawiński,
- Zakład Piekarniczy Tomasz Makuch,
- Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Zwoleniu.

Zdjęcia w galerii
 
 
 Wypadek - Mierziączka gm. Zwoleń

Dodany: 2013-04-03

Dwie osoby zostały ranne wskutek zderzenia dwóch samochodów osobowych w miejscowości Mierziączka.
Czytaj więcej...
 
 
 XIV Halowe Mistrzostwa Polski w Dwuboju Pożarniczym

Dodany: 2013-03-29

Z przyjemnością informujemy, że st.sekc. Dawid Kacperski zajął III miejsce w klasyfikacji krajowej podczas XIV Halowych Mistrzostw Polski w Dwuboju Pożarniczym. Zawody odbyły się w dniach 21-22 marca 2013 roku w Toruniu i Grudziądzu. W zawodach uczestniczyło łącznie 102 zawodników spośród 16 zgłoszonych drużyn– reprezentację wystawiło 13 województw i 3 zespoły zagraniczne: z Litwy, Rosji i Ukrainy.

Szczegółowe wyniki na stronie internetowej
Foto: KP PSP Toruń
 
 
 Szkolenie podstawowe ratowników OSP

Dodany: 2013-03-28

W dniach 10 marca i 24 marca 2012 roku zakończyło się organizowane przez Komendę Powiatową PSP w Zwoleniu jednoetapowe "Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników OSP". Szkolenie przeprowadzone zostało z wykorzystaniem metody kształcenia na odległość tzw. "e-learning" . Egzamin końcowy w dniu 10 marca ukończyło 30 druhów, natomiast w dniu 24 marca 35 druhów z jednostek OSP z terenu powiatu zwoleńskiego. Zdobyte na szkoleniu umiejętności oraz uprawnienia pozwolą im na wykonywanie podstawowych czynności ratowniczych podczas zdarzeń ratowniczo-gaśniczych. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych szkoleniach specjalistycznych podwyższających kwalifikacje.
 
 
 Wypadek samochodów ciężarowych – Załazy gm. Przyłęk

Dodany: 2013-03-11

Dwie osoby zostały ranne w wyniku zderzenia dwóch samochodów ciężarowych na drodze krajowej nr 12
czytaj więcej...
 
 
 “Stop Wypalaniu Traw”

Dodany: 2013-03-05

        W związku z nadchodzącym okresem wiosennym, a tym samym wzrostem zagrożenia pożarowego spowodowanego przez wypalanie traw przypominamy, że wypalanie traw i pozostałości roślinnych jest zabronione.
        Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych, a rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów, zabrania wypalania słomy i pozostałości roślinnych na polach. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.
        Jednocześnie zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami informacyjnymi przygotowanymi przez Wojewodę Mazowieckiego w ramach kampanii społecznej dotyczącej wypalania traw i zagrożeń z tym związanych.
Link: Wypalanie traw jest niebezpieczne, nieopłacalne, szkodliwe i karalne.
 
 
 Sportowy sukcech zwoleńskich strażaków. III miejsce na Mazowszu.

Dodany: 2013-02-23

           Z satysfakcją informujemy, że drużyna Komendy Pawiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zajęła III miejsce w finale "XI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej", który odbył się w dniu 11 lutego 2013 roku w Radzyminie, powiat Wołomin.
           W zawodach uczestniczyli zwycięzcy eliminacji strefowych reprezentujący Komendy Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej z: Gostynina, Garwolina, Mińska Mazowieckiego, Wołomina i Zwolenia, oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Warszawy. Rozgrywki toczyły się w dwóch grupach. Po wyjściu z grupy nasza reprezentacja w meczu półfinałowym zmierzyła sie ze zwycięzcą ubiegłorocznego finału KM PSP z Warszawy i po bardzo zaciętym pojedynku uległa w tie-breaku. W meczu o III miejsce pokonaliśmy drużynę z Mińska Mazowieckiego 2:1.
           Naszą jednostkę reprezentowali: sekc. Grzegorz Wurman, st.ogn. Krzysztof Świątek, st.sekc. Maksymilian Małecki, st.sekc. Dominik Małecki, st.sekc. Dawid Kacperski, sekc. Adam Mazur, mł.asp. Krzysztof Gregorczyk oraz sekc Łukasz Molendowski. Kierownikiem drużyny był mł bryg. Grzegorz Kowalski

Wynik końcowy:
1. KM PSP Warszawa
2. KP PSP Gostynin
3. KP PSP Zwoleń

Zdjęcia w zakładce Galeria
 
 
 Zakupy dotowane przez WFOŚiGW w Warszawie

Dodany: 2013-02-19

W 2012 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu z udziałem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie www.wfosigw.pl zakupiła:
 • Piłę ratowniczą,
 • Poduszkę pneumatyczną,
 • Urządzenia do sterowania łodzią ratunkową,
 • Sorbent,
 • Neutralizator.
Dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wynosiła 19.987,00zł

Zdjęcia sprzętu
 
 
 Wypadek - Policzna gm. Policzna DK 79

Dodany: 2013-02-05

Dwie osoby zostały ranne wskutek wypadku, jaki miał miejsce ok. godz. 11.00 na drodze krajowej nr 79 w Policznie. czytaj więcej...
 
 
 XI Mistrzostwa Woj. Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej

Dodany: 2013-02-01

            W dniu 10 stycznia 2013 roku w hali sportowej w Białobrzegach odbyły się eliminacje strefowe do "XI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej". W zawodach udział wzięło 5 drużyn reprezentujących Komendy Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej ze: Zwolenia, Przysuchy, Lipska., Białobrzeg oraz Komendę Miejską w Radomiu.
Kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:
 • I miejsce KP PSP Zwoleń
 • II miejsce KP PSP Przysucha
 • III miejsce KM PSP Radom
 • IV miejsce KP PSP Lipski
 • V miejsce KP PSP Białobrzegi
            Zgodnie z regulaminem rozgrywek awans do zawodów finałowych zdobyła drużyna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu w składzie: st.ogn. Krzysztof Świątek, sekc. Grzegorz Wurman, st.sekc. Maksymilian Małecki, st.sekc. Dominik Małecki, st.sekc. Dawid Kacperski, sekc. Adam Mazur, mł.asp. Krzysztof Gregorczyk, sekc Molendowski Łukasz. Trenerem reprezentacji jest grający w drużynie sekc. Wurman Grzegorz.
            Finał wojewódzki odbędzie się w Wołominie w dniu 11 lutego 2013 roku.
 
 
 ODŚNIEŻAMY DACHY PO INTENSYWNYCH OPADACH ŚNIEGU

Dodany: 2013-01-23

APEL WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

W związku z utrzymywaniem się intensywnych opadów śniegu, apeluję do właścicieli i zarządców nieruchomości o regularne odśnieżanie dachów oraz usuwanie zwisających sopli. Obciążone dachy stanowią zagrożenie nie tylko dla osób znajdujących się w budynku, ale także przypadkowych przechodniów. Szczególną uwagę należy skupić na dachach płaskich, o małym kącie nachylenie lub powierzchni powyżej 1000m?, a także budynkach o powierzchni zabudowanej powyżej 2000m? (hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny).

Przypominam również, że za stan techniczny obiektów budowlanych odpowiadają właściciele lub zarządcy budynków. Za niedopełnienie obowiązku usuwania z dachów nadmiernych opadów śniegu oraz sopli grożą kary przewidziane prawem budowlanym - od grzywny do pozbawienia wolności. Ewentualne przypadki zaniedbań należy zgłaszać do powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego.

Dariusz Piątek
Wojewoda Mazowiecki

 
 


 
więcej w zakładce ARCHIWUM